ناکامی دلار و صعود طلا در راه است

 پیتر شف یکی از معدود اقتصاددانانی بود که به درستی رکود مالی سال ۲۰۰۸ را پیش بینی نموده بود. حال با گذشت ۱۰ سال وی رکود دیگری را در راه می بیند. به نظر وی این رکود احتمالی می تواند بازارهای سهام را دچار آسیب شدید کند و بازار دلار را با بحران جدی روبرو سازد.

 

مرکز تخصصی فلزات: پیتر شف اظهار داشته که یک سقوط واقعی که در آخرین کتابش در مورد آن صحبت کرد در راه است. به نظر وی فدرال رزرو امریکا حبابی ایجاد کرده که وقتی بترکد  نتیجه اش برای اقتصاد امریکا خیلی دردناک تر از رکود ۲۰۰۸ خواهد بود.

وی به بدهی ۲۰ هزار میلیارد دلاری امریکا اشاره کرده و آن را به شتری تشبیه کرده که بر رویش بار گذاشته می شود و معتقد است تا زمانی که بر بار روی شتر اضافه می کنیم نمی دانیم کافیست یا نه تا این که حیوان توانش را از دست بدهد و آسیب ببیند. بدین ترتیب مشخص نیست اقتصاد امریکا بدهی ۲۵ هزار میلیارد دلاری را طاقت می آورد یا نه .

با چنین سقوطی هر کسی که در بازار سهام، اوراق قرضه و بازار مسکن امریکا حضوری هر چند ناچیز هم داشته باشد آسیب می بیند. دلار دچار بحران می شود و قدرت خرید نابود خواهد شد.

سیستم مالی فعلی نیز نمی تواند به طور مصنوعی هم قیمت فلزات گران بها را کنترل کند. در این بین طلا بهترین جایگزین برای اسکناس های بدون پشتوانه است و کم کم تردید های سرمایه داران  در مورد اعتماد کردن به بانک ها رو به افزایش است. در نتیجه روز به روز تعداد بیشتری به دنبال جایگزین کردن آن خواهند بود.

منبع: rt.com

مطالب مرتبط