گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ۵۰ سال ۲۰۱۷

سنگ آهن

مرکزتخصصی فلزات: در چین چشم انداز آینده بازار فولاد اواخر هفته گذشته کمی منفی شد از این رو تمایل به خرید سنگ آهن نیز افت نمود در نتیجه قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد آخر هفته ۷۰.۵ دلار هر تن خشک سی اف آر چین ثبت شد که حدود یک دلار افت قیمت روزانه داشت ولی نسبت به اول هفته حدود ۲.۵ دلار بالاتر بود.

هفته گذشته شرکت بزرگ واله برزیل پیش بینی قیمت سنگ آهن برای سال آینده را بین ۵۵ تا ۶۵ دلار هر تن فوب اعلام کرد و معتقد بود دلیل خاصی برای تغییر قیمت جدی نمی بیند.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۰ درصد از ۳۸.۲ دلار به ۳۷.۸ دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۰ درصد ایران نیز افت کمی داشته ۳۴.۳ دلار هر تن فوب ثبت شد.

 

قراضه

مرکزتخصصی فلزات:  در هفته ای که گذشت متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ وارداتی به ترکیه حدود ۳۵۲ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که نسبتا در ثبات بود ولی جو بازار آخر هفته منفی شد. تمایل به خرید کم شد و فولادسازان ترک بیشتر بر فروش محصولاتشان تمرکز داشتند.

در بازار ژاپن قیمت خرید قراضه سنگین کلاس ۲ از بازار داخلی توسط توکیو استیل تا ۹ دلار هر تن بالا رفته ۳۰۴ تا ۳۱۷ دلار هر تن شد. قراضه صادراتی ژاپن نیز بهبود قیمت داشت و در کره جنوبی با ۹ دلار رشد ۳۰۹ دلار هر تن فوب شنیده شد.

 

بیلت

مرکزتخصصی فلزات: هفته گذشته آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۵۹۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد که ۶ دلار هر تن رشد هفتگی داشت. رشد بازار قراضه و همچنین رونق تقاضا، بیلت صادراتی سی آی اس را بالا برد و انتظار می رود این روند صعودی مدتی ادامه یابد. قیمت پیشنهادی بیلت سی آی اس از ۴۸۰ تا ۴۹۰ دلار به ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار هر تن فوب رسید.

در بازار داخلی ترکیه بیلت ۵۳۵ تا ۵۵۰ دلار هر تن درب کارخانه بود البته معامله ای شنیده نشد و تقاضا کم بود. بیلت سی آی اس در ترکیه تا ۵۲۰ دلار هر تن سی اف آر نیز شنیده شد.

در جنوب شرق آسیا هم بیلت وارداتی ۵۱۰ تا ۵۳۰ دلار هر تن سی اف آر بود که مشابه یک هفته قبل ثبت شد و فعالیت زیادی در بازار نبود.

بیلت در بازار ایران

مرکزتخصصی فلزات: قیمت شمش روند صعودی داشت. سایز ۱۵۰ میلیمتر روز شنبه بطور متوسط ۱۸۶۰ تومان و سایز ۱۲۵ میلیمتر ۱۸۴۰ تومان معامله میشد ولی تا آخر هفته قیمت سایز ۱۵۰ میلیمتر به ۱۸۹۰ تومان و سایز ۱۲۵ میلیمتر به ۱۸۷۰ تومان رسید .

چند علت برای افزایش قیمت شمش وجود دارد :

۱- افزایش قیمت شمش در بازار جهانی و عبور آن از مرز ۵۰۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه

۲- افزایش صادرات شمش ایران بالطبع افزایش قیمت در بازار جهانی و افزایش حجم صادرات. تجار خاور دور تلاش می کنند انبارهایشان را قبل از اتمام ژانویه پر کنند چون فوریه عملاً بازار خاور دور تعطیل است به همین علت روند صادرات شمش تقویت شده است.

۳- عرضه محدود فولاد خوزستان و بروز شایعاتی مبنی بر عرضه شمش این کارخانه بر مبنای نرخ جهانی که بی تاثیر از نشست نورد کاران و برنامه آنها برای تبعیت بازار داخلی از نرخ بازار جهانی است.

اگر واقعاً قیمت شمش در بازار ایران به قیمت جهانی تعیین شود ما باید شاهد یک جهش قیمت هر کیلو ۳۰۰ تومانی در قیمت این کالا باشیم نتیجه این کار اینست که کارخانجات تولیدکننده شمش کوچک که اکثراً خصوصی هستند مواجه با تقاضای زیادی بشوند و قیمت ها را بالا ببرند. در اینصورت مصوبات وزارت صنعت معدن تجارت مبنی بر ارتباط قیمت شمش با آهن اسفنجی و گندله به نتیجه میرسد چرا که آهن اسفنجی به قیمت هر کیلو هزار تومان پایه یا بیشتر میرسد ولی صادرات آهن اسفنجی و گندله لطمه میخورد چرا که تولیدکنندگان این کالا نمی توانند به نسبت افزایش قیمت داخلی ( حدود ۱۵% شمش ) قیمت خود را در بازار جهانی افزایش دهند و با توجه به افزایش قیمت شمش سعی می کنند آن را در بازار داخل بفروشند.

روند بازار جهانی تابع تصمیم های خلق الساعه ما نیست و در آن عرضه و تقاضا حاکم است، گذشته از آن بازار داخلی کشش افزایش قیمت ۱۵ درصد را برای مقاطع ندارد، هر چند که ذوب آهن با افزایش قیمت محصولات خود در بورس استارت این حرکت را زد و به بازار سیگنال داد که آماده بالا رفتن قیمت برای سه ماهه آخر سال باشد اما این امر با توجه به محدودیت تقاضا به دپو شدن کالا در انبارها منجر خواهد شد. یک بخش این سناریو که کسی به آن توجه نمی کند آن است که با ورود به ژانویه تقاضای شمش و به دنبال آن قیمت نزولی خواهد شد، سئوالی که مطرح است اینست که با پایین آمدن قیمت در بازار جهانی آیا قیمت شمش هم در ایران کاهش خواهد یافت ؟ و سئوال آخر اینکه آیا در شرایط تحریم وصل کردن بازار نیمه جان داخلی به بازار جهانی که در آن رقبای ما دسترسی به همه نوع سیستم های پولی و مالی را دارند درست است ؟ آنها که امروز این نقش را می بافند باید فردا جوابگوی تماشاچیان آن باشند .

مقاطع

مرکزتخصصی فلزات: در هفته ۵۰، میلگرد در بازار داخلی چین از ۷۴۰ تا ۷۴۸ دلار به ۷۱۵ تا ۷۲۵ دلار هر تن درب کارخانه برگشت. میلگرد صادراتی چین۱۰ دلار ارزان تر شده ۵۴۰ دلار هر تن فوب شد. البته کارخانه ها در قیمت های بالاتر عرضه داشتند.

میلگرد صادراتی سی آی اس با توجه به رشد بازار بیلت صعودی بود و ۵۳۰ دلار هر تن فوب ثبت شده که ۲۰ دلار نسبت به نیمه دوم نوامبر بالا رفته است. میلگرد صادراتی ترکیه هم ۱۵ دلار بالا رفته ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار هر تن فوب شد.

در بازار داخلی شمال اروپا میلگرد از ۵۵۷ یورو هر تن درب کارخانه به ۵۵۵ یورو رسید. در بازار امریکا میلگرد در ۵۶۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

مقاطع در بازار ایران

مرکزتخصصی فلزات: مقاطع روند صعودی داشت. ذوب آهن روز یکشنبه قیمت کالاهایش را افزایش داد بطور متوسط هر کیلو ۵۰ تومان ولی انعکاس آن در بازار جدی نبود چون تقاضا ضعیف است. روهینا از اول هفته با متوسط ۲۱۶۰ تومان شروع کرد ولی تا آخر هفته سعی کرد تخفیف ۴۰ تومانی اول هفته را حذف کند که کمابیش موفق بود. از روز سه شنبه روند صعودی قیمت شروع شد و تا پنج شنبه ادامه یافت. به نظر می رسد که روزهای آتی این روند تشدید شود، دو علت برای این افزایش قیمت هست.

اول افزایش قیمت شمش که شایعاتی مبنی بر بالا بردن آن در سطح جهانی است و محدودیت عرضه آن ناشی از پایین بودن تقاضا.

دوم در هفته های گذشته شاهد بوده ایم که وزارت راه از طریق پرداخت اوراق خزانه بخشی از پروژه ها را فعال کرده است و قسمتی از بدهی های خود را از این طریق پرداخت کرده همین امر باعث شده تا تقاضا به جنب و جوش در بیاید.

اما بازار مقاطع مثل مهره های دومینو شده است ، اگر شمش بالا برود قیمت مقاطع بالا خواهد رفت در غیر اینصورت بازار مقاطع ساکت می ایستد. با بحث و سخن هایی که در مورد قیمت شمش هست امکان بالا رفتن قیمت مقاطع جدی است بخصوص آنکه انبارها هم خالی است. اگر روند تزریق اوراق خزانه از طرف وزارت راه ادامه یابد امکان افزایش قیمت مقاطع تا هر کیلو ۲۰۰ تومان را هم دارد در غیر اینصورت شاهد بسته شدن و تعطیلی بعضی واحدها خواهیم بود.

میانگین قیمت تیرآهن سایز ۱۴ تا ۱۸ ذوب آهن روز شنبه ۲۷۱۶۷ ریال بود که تا آخر هفته به ۲۷۲۳۳ ریال رسید انتظار می رود قیمت تیرآهن به روند صعودی خود ادامه دهد علیرغم آنکه انواع تیرآهن در کارخانه های مختلف تولید میشود اما وابسته به شمش استاندارد است. با تغییر قیمت شمش در واحدهای رتبه اول کشور، بالا رفتن قیمت تیرآهن منطقی است.

 

ورق

مرکزتخصصی فلزات: در هفته گذشته ورق گرم در بازار داخلی چین از ۶۴۸ تا ۶۵۳ دلار به ۶۳۸ تا ۶۴۲ دلار هر تن درب کارخانه رسید. ورق گرم چین ۲۰ تا ۲۵ دلار هر تن رشد داشته ۵۸۰ تا ۶۰۰ دلار هر تن فوب شده است. البته فروش داخلی خوب است و کسی تمایلی به صادرات ندارد.

در جنوب شرق آسیا ورق گرم هند و روسیه ۵۶۵ تا ۵۷۰ دلار هر تن سی اف آر بود و چینی ها قدرت رقابت نداشتند.

در بازار داخلی ترکیه ورق گرم نسبت به اواسط نوامبر تا ۲۵ دلار رشد داشته به ۵۷۰ تا ۵۸۰ دلار هر تن درب کارخانه رسید. ورق گرم صادراتی ترکیه هم ۱۰ تا ۱۵ دلار رشد داشته ۵۷۰ تا ۵۷۵ دلار هر تن فوب شده است.

دو هفته گذشته ورق گرم سی آی اس تا ۲۰ دلار رشد قیمت داشته به ۵۴۰ تا ۵۵۵ دلار هر تن فوب رسید. قیمت پیشنهادی ورق گرم روسیه هم در ترکیه ۵۶۵ تا ۵۷۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

ورق در بازار ایران

مرکزتخصصی فلزات:  قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه ۲۷۸۰ تومان بود ولی با افزایش قیمت در بازار جهانی قیمت این کالا هم تا پایان هفته بهبود یافت و به ۲۸۰۰ تومان رسید. عرضه این کالا در بازار جهانی همراه با کرایه حمل آن حدود ۴۰ دلار افزایش یافته است و با وجود تقاضا در خاوردور فعلاً احتمال پایین آمدن قیمت آن نیست، اگر قیمت اسلب تغییر نکند وضع محصولات داخلی ثابت می ماند در غیراینصورت قیمت ورق های داخلی هم بالا خواهد رفت.

ورق های گرم ضخامت ۲.۵ تا ۱۵ میلیمتر مبارکه بازار ثابتی داشت که ناشی از ضعف تقاضای آنهاست. قیمت متوسط روز شنبه ۲۵۱۶۹ ریال بود که تا آخر هفته ثابت ماند. با این حال عرضه بعضی از ضخامت های زیر ۶ میلیمتر با محدودیت روبروست که احتمالاً باعث بالا رفتن میانگین قیمت این کالاها در هفته بعد خواهد شد.

ورق های گرم ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا محصول اکسین با موج روبرو شد. علیرغم ضعف تقاضا سه شنبه با عقب نشستن یک فروشنده بازار جو تصاعدی به خود گرفت. شنیده شد که بازار باید خودش را برای افزایش قیمت تا هر کیلو ۱۰۰ تومان آماده کند ولی فروشنده های کوچک خلاء را پر کردند. در نتیجه میانگین قیمت ضخامت های ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر این کارخانه که روز سه شنبه ۲۳۸۳۸ ریال بود روز چهارشنبه به ۲۳۶۴۶ ریال رسید، هنوز فضای بازار از شایعه افزایش قیمت پر است ولی تقاضای ضعیف اجازه این مانورها را نمی دهد . محصولات کاویان با محدودیت تقاضا روبرو بود و همین امر باعث کاهش قیمت آنها شد. میانگین قیمت روز شنبه ۲۲۸۳۲ ریال بود که تا آخر هفته به ۲۲۴۴۵ ریال سقوط کرد.

ورق سرد بازار بی رونقی داشت قیمت متوسط آن روز شنبه ۳۱۸۸۵ ریال بود ولی تا آخر هفته به ۳۱۷۷۰ ریال رسید . قیمت این کالا حدود ۳۰ دلار در هفته های قبل افزایش داشته و به ۶۳۰ دلار هر تن سی اف آر بندر انزلی برای ضخامت های ۰.۷۰ تا ۱.۵ میلیمتر رسیده است ولی تقاضای آن در بازار داخلی محدود است.

ورق گالوانیزه با کاهش قیمت روبرو شد آنچنان که پیش بینی میشد قیمت ها تا ۲۰۰ ریال هر کیلو بطور متوسط کاهش یافت.

 

منبع: ایفنا

مطالب مرتبط