لزوم مطالعه بیشتر در طرح ادغام فولادسازان

مرتضی یزدخواستی، مدیرعامل شرکت صبافولاد خلیج فارس در خصوص ادغام صنایع فولادی در گفت‌وگو گفت: به‌نظر می‌رسد پایه و اساس ادغام که در جهت تجمیع واحدهای فولادی و ایجاد یک پتانسیل بزرگ و جزیره‌ای عمل نشدن در صنعت فولاد، ایده صحیحی است. در غیر این صورت هر واحد فولادی به‌صورت پراکنده و تنها در یک بخش از زنجیره پاسخگوی این صنعت و مثمر ثمر نخواهد بود.

 

مرکز تخصصی فلزات: وی صحبت‌های خود را این‌طور ادامه داد: در این میان نکته‌ای که وجود دارد این است که باید مطالعه صحیحی از این طرح صورت گیرد و نکات جانبی آن رعایت شود تا به‌گونه‌ای عملیاتی شود که نتیجه مناسبی از این اقدام به‌دست آید. به‌نظر می‌رسد سازمان ایمیدرو که در این موضوع برنامه‌ریزی کرده است، مطالعه خوبی دارد و چند ماهی است که در حال انجام این طرح است. طی جلساتی که در ایمیدرو برگزار شد، مقرر شده است که فعلا یک شرکت ـ پروژه تاسیس شود با انجام بررسی‌های بیشتر قالب کار مشخص شود.

یزدخواستی به برخی از جزئیات طرح ادغام فولادسازان اشاره گرفت و بیان داشت: در این طرح، کلیات موضوع صحیح و در جهت هم‌افزایی صنعت فولاد است، اما باید درست انجام شود؛ چرا که واحدهای فولاد ماهیتا متفاوت هستند و سهامداران و مالکان متعددی آن‌ها را احداث کرده‌اند. به‌طور مثال در منطقه خلیج فارس که ۵ شرکت فولادی حضور دارند، شرکت ۱۰۰ درصد خصوصی، شرکت دولتی، شرکت متعلق به نهاد و… وجود دارند. بنابراین سختی کار ادغام این واحدها به متفاوت بودن ساختار و جنس آن‌ها است.

مدیرعامل شرکت صبافولاد خلیج فارس در خصوص پیش‌نیازهای مورد نیاز برای تاسیس شرکت گفت: در این رابطه لازم است که در ابتدا یک شرکت تاسیس شود، سپس نماینده تمام شرکت‌های فولادی در این شرکت قرار گیرند تا ساختار اصلی شرکت مزبور در جهت ادغام شکل گیرد. طی جلساتی که بعد از تاسیس شرکت برگزار خواهد شد، روند کار و پیشرفت آن مشخص می‌شود. در عین حال باید یک تصمیمی اتخاذ شود که قابلیت عملیاتی شدن داشته باشد و این‌گونه نشود که مجددا چند سال زمان تلف شود.

وی در پایان تصریح کرد: برای ادغام ریاست هیات عامل ایمیدرو پیشنهاد دادند که این پروژه طی دو و یا چند فاز به اجرا درآید و سپس در قالب طرح کلی، عملیاتی شود. بنابراین باید منتظر بود تا اقدامات مقتضی در این رابطه انجام شوند.

منبع: متال نیوز

مطالب مرتبط