صادرات شمش‌های آلومینیومی آلیاژی امارات سالانه ۱۰ درصد رشد داشته است.

در حالی که ظاهرا عمده صادرات انواع خالص محصولات کارنشده آلومینیوم آلیاژی از امارات به کشورهای منطقه آسیای شرقی صورت می‌گرفت اما کشورهای غربی و ترکیه سهم بیشتری از بازار صادراتی امارات را در اختیار دارند؛ به‌طور متوسط کشورهای ایالات متحده، آلمان، ایتالیا، هلند و ترکیه بیش از ۳۷ درصد بازار صادراتی کارنشده‌های آلیاژی آلومینیومی امارات را تشکیل می‌دهند، در حالی که این رقم برای کشورهای آسیای شرقی از بین مهم‌ترین خریداران امارات، یعنی ژاپن و تایوان، رقمی کمتر از ۲۹ درصد برآورد شده است.

مرکز تخصصی فلزات:  با توجه به اینکه عمده تولیدات آلومینیوم امارات متحده عربی را محصولات کارنشده (شامل آلیاژی و خالص) تشکیل می‌دهد، هر ساله مقدار قابل توجهی از این محصولات را به اقصی نقاط جهان صادر می‌کند؛ هر چند که بخش بیشتری از صادرات کارنشده‌های آلومینیومی امارات را انواع آلیاژی تشکیل می‌دهد. به‌طور کلی طی ۱۰ سال گذشته، سهم محصولات کار نشده آلیاژی آلومینیوم از صادرات کل محصولات کارنشده امارات، حدود ۷۱ درصد بوده است.

همچنین بررسی حجم صادرات انواع محصولات کارنشده آلیاژی طی ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد که به‌غیر از سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، هر سال نسبت به سال پیش از خود، صادرات این محصولات با رشد همراه بوده است (هر چند که افت صادرات در سال ۲۰۰۸، بسیار ناچیز بود) به‌طوری که بیشترین میزان رشد، در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، به‌ترتیب با رشد ۴۵ و ۴۶ درصد بوده است. همان‌طور که در نمودار ۱ نیز نشان داده شده، پس از سال ۲۰۰۹، حجم صادرات روندی افزایشی را سپری کرده و در سال ۲۰۱۶، به بیش از ۱.۷ میلیون تن رسید. در مجموع می‌توان گفت که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶، به‌طور متوسط در هر سال، حجم صادرات این محصولات از امارات حدود ۱۰ درصد رشد داشته است.                                            از مهم‌ترین دلایل افزایش صادرات این قبیل  محصولات در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ را می‌توان آغاز بهره‌برداری از تمامی ظرفیت فاز نخست پروژه اِمال دانست. فاز نخست این پروژه، شامل بهره‌برداری از پات‌لاین‌های ۱ و ۲ این مجتمع با مجموع ظرفیت تولید سالانه ۹۵۰ هزار تن آلومینیوم در سال بود. گرچه بهره‌برداری از این ۲ پات‌لاین از سال ۲۰۰۹ آغاز شده بود، اما افزایش بهره‌وری آن تا حدود ۱۰۰ درصد، در سال ۲۰۱۰ محقق شد. در عین حال نیز در بدو امر، این مجتمع تنها قادر به تولید انواع شمش‌های خالص آلومینیومی بود.در حالی که عمده صادرات انواع خالص این محصولات از امارات به کشورهای منطقه آسیای شرقی صورت می‌گرفت، اما کشورهای غربی و ترکیه سهم بیشتری از بازار صادراتی امارات را در اختیار دارند؛ به‌طوری که کشورهای ایالات متحده، آلمان، ایتالیا، هلند و ترکیه بیش از ۳۷ درصد بازار صادراتی کارنشده‌های آلیاژی آلومینیومی امارات را تشکیل می‌دهند، این در حالی است که این رقم برای کشورهای آسیای شرقی از بین مهم‌ترین خریداران امارات، یعنی ژاپن و تایوان، رقمی کمتر از ۲۹ درصد برآورد شده است.ایالات متحده، ژاپن و آلمان که از بزرگ‌ترین واردکنندگان این محصولات از امارات بوده‌اند در ۱۰ سال گذشته به‌طور متوسط ، هر کدام به‌ترتیب برابر با ۱۷۳، ۱۲۱ و ۱۰۳ هزار تن از این محصولات را از امارات متحده عربی وارد کردند؛ هر چند که مقدار واردات آن‌ها در سال گذشته به بیشینه مقدار خود طی ۱۰ سال گذشته رسید. با وجود اینکه دلیل اصلی افزایش واردات این محصولات در سال ۲۰۱۶ برای ایالات متحده، کاهش عرضه داخلی بود، اما برای کشورهای ژاپن و تایوان، عمدتا افزایش تقاضا و مصرف داخلی منجر به افزایش واردات شد.

در تلگرام با ما باشد.

مطالب مرتبط