آخرین خبرها از معدن یورت؛ کارگران در حال خاکبرداری از تونل مسدود شده هستند

بیش از ۲۲۰ روز از  انفجار تونل شماره یک معدن زغال‌سنگ زمستان یورت آزادشهر می‌گذرد، حادثه‌ای که در نوع خود بزرگترین و فاجعه‌بارترین حادثه معدنی در کشورمان و حتی خاورمیانه گزارش شده است.

مرکز تخصصی فلزات: انفجاری که در همان لحظات نخست سبب مرگ ۴۳ معدنچی و تعدادی از مهندسان ایمنی معدن شده بود و کارشناسان معتقدند وجود گاز متان در نیمه‌های تونل، جایی که با سینه کار فاصله زیادی داشت، عامل اصلی حادثه بوده، هر چند این موضوع و اظهارنظرهای دیگری مانند جرقه ناشی از اتصال باطری دوم تنها در حد فرضیه مطرح می‌شود. با اینکه کمیته حقیقت یاب طی دو مرحله به استان گلستان سفر کرده بود تا گزارش خود را در صحن علنی مجلس قرائت کند، اما آنها نیز تاکنون نتیجه قطعی را اعلام نکرده‌اند.

اکنون پس از گذشت چند ماه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان، از تعطیلی تونل حادثه دیده معدن زمستان یورت تا تامین ایمنی کامل خبر داد و گفت: فعالیت استخراج از بخش‌های مختلف این معدن در حال انجام بوده اما این فعالیت در تونلی که در آن حادثه اتفاق رخ داده همچنان تحت شعاع ایمن سازی قرار دارد و هیچگونه فعالیت استخراجی در آن انجام نمی‌گیرد و تنها برای جلوگیری از غیر قابل استفاده شدن آن نگهداری‌های لازم انجام می‌پذیرد.

حسینعلی قوانلو، در ارتباط با شروع به کار معدن ذغال سنگ زمستان یورت گلستان اظهار کرد: معدن یورت گلستان از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است و فعالیت در تونل‌های ایمن آن ماه‌هاست جریان دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان، افزود: فعالیت استخراج از بخش‌های مختلف این معدن در حال انجام بوده اما این فعالیت در تونلی که در آن حادثه اتفاق رخ داده همچنان تحت شعاع ایمن سازی قرار دارد و هیچگونه فعالیت استخراجی در آن انجام نمی‌گیرد و تنها برای جلوگیری از غیر قابل استفاده شدن آن نگهداری‌های لازم انجام می‌پذیرد.

وی گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان حدود یک ماه بعد از رخ دادن حادثه در یکی از تونل‌های معدن یورت، فعالیت‌های مختلف از جمله خاکبرداری را آغاز کرده لذا بیشتر کارگران این معدن برای راه اندازی مجدد آن و تسریع در بازگشت این تونل به چرخه تولید، مشغول به فعالیت شدند.

قوانلو ادامه داد: تونل آسیب دیده تا زمانی که ایمنی کامل برای انجام فعالیت‌ها در آن برقرار نشود اجازه فعالیت نخواهد داشت و کارگرانی اندکی که همچنان مشغول به کار نشده‌اند از بیمه بیکاری استفاده خواهند کرد

در تلگرام با ما باشید.

مطالب مرتبط