گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ۰۴ سال ۲۰۱۸

سنگ آهن

مرکز تخصصی فلزات:  سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از حدود ۷۷ دلار آخر هفته سوم و اوایل هفته گذشته به ۷۴.۵ دلار هر تن سی اف آر چین رسید. کارخانه های چینی موجودی سنگ آهن بالایی داشتند از این رو فعالیت بازار کم شد و بر قیمت ها اثر منفی گذاشت. اغلب خریداران سنگ آهن در بازار چین برای پاسخگویی به افزایش تقاضای فصلی در بهار بیشتر خرید های خود را انجام داده اند.

گرچه موجودی سنگ آهن بنادر چین هفته گذشته کمی افت داشت ولی هنوز خیلی بالاست و ۱۵۲ میلیون تن ثبت شده که بر بازار اثر خواهد داشت.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۰ درصد ۴۲.۶ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل تا ۲ دلار افت داشت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۰ درصد ایران نیز  از ۳۸.۲ دلار به ۳۷.۵ دلار هر تن فوب رسید.

 

قراضه

مرکز تخصصی فلزات:  هفته گذشته در ترکیه قراضه وارداتی نزولی شد تا خریدارها استقبال بیشتری از بازار داشته باشند. ولی بازار در رکود کلی است و خیلی فعالیت نداشت. متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ امریکا از ۳۶۳ دلار به ۳۵۵ تا ۳۶۰ دلار هر تن سی اف آر رسیده است. قراضه دریای بالتیک هم از ۳۵۹ دلار به ۳۵۴ دلار هر تن سی اف آر رسید.

میلگرد در ترکیه نزولی بوده و بیلت هم ارزان شده است از این رو روند نزولی قیمت قراضه هم می تواند ادامه یابد.

کره جنوبی قیمت درخواستی خرید قراضه از ژاپن را ۹ دلار هر تن پایین آورده به ۳۳۰ دلار هر تن فوب رساند.

اخیرا در بازار داخلی کره نیز قیمت خرید قراضه ۹ تا ۱۴ دلار افت داشته است.

 

بیلت

مرکز تخصصی فلزات: در هفته ای که گذشت بیلت صادراتی چین ۵ دلار رشد داشته ۵۲۵ دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی نیزآخرین قیمت بیلت در بازار چین ۶ دلار رشد داشته ۵۹۶ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

بیلت سی آی اس از ۵۱۵ دلار هر تن فوب هفته قبل به ۵۰۵  تا ۵۱۰ دلار هر تن فوب هم  رسید. البته قیمت درخواستی خریداران بین ۴۸۰ تا ۴۹۵ دلار هر تن فوب بود و بازار وضعیت مطلوبی نداشت. در خاور دور هم بیلت سی آی اس پیشنهاد نمی شد. قیمت پیشنهادی به ترکیه نیز ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد و در مصر ۵۲۵ دلار هر تن سی اف آر بود. خریدارها نیز حداقل به دنبال ۱۵ دلار ارزان تر بودند.

بیلت در بازار ایران

مرکز تخصصی فلزات: شمش هفته را با روند صعودی شروع کرد. میانگین قیمت سایز ۱۵۰ میلیمتر روز شنبه ۲۰۰۰ تومان و سایز ۱۲۵ میلیمتر ۱۹۶۰ تومان بود. تا روز دوشنبه قیمت بالا رفت میانگین سایز ۱۵۰ میلیمتر به ۲۰۵۰ تومان و سایز ۱۲۵ میلیمتر به ۲۰۳۰ تومان رسید ولی روز سه شنبه بازار ثابت شد و در پایان هفته با حدود ۲۰ تومان کاهش روبرو گردید.

علت افزایش قیمت در اول هفته، افزایش فروش مقاطع توسط کارخانه های نورد بود که بیشتر حاصل جهش نرخ ارز بود. نوردکارها با تخلیه انبارهای خود به پیش فروش کالا اقدام کردند و به دنبال آن سعی در خرید شمش نمودند. با آرامش بازار مقاطع، بازار شمش هم با افت تقاضا روبرو شد و نوسان قیمت ها آرام گرفت. در هفته گذشته فولاد خوزستان شمش را برای تحویل ماه مارس ( اسفند ) در قیمت ۵۱۰ دلار فوب فروخت این معامله در سقف ۳۵ هزار تن اعلام شده است و مبنای معاملات دیگر فولاد خوزستان خواهد بود. آهن اسفنجی در قیمت ۲۹۰ تا ۲۹۵ دلار فوب بندرعباس در جامبو بگ پیشنهاد میشود. با توجه به صادرات آهن اسفنجی عملاً ظرفیتی برای عرضه به کارخانه های داخلی نیست. در هفته گذشته بازار به شدت با کمبود این کالا روبرو شده است، نوید راه اندازی کارخانه سبزوار امیدی است برای ماه بهمن، همینطور افزایش ظرفیت گل گهر و راه اندازی دو واحد دیگر. البته اگر مشکل آب و برق در بهار و تابستان جلوه نکند می توان به افزایش عرضه این کالا امیدوار بود ولی در شرایط فعلی، بازار داخلی باید با همین نوسانات رفاقت کند عدم تقاضا در بخش مقاطع تا حد زیادی کمبود مواد اولیه فولاد سازی را پوشش می دهد بنابراین نوسان قیمت جدی نخواهد بود. البته به شرط ثبات نرخ ارز. ولی در پایان آنچه می ماند کارخانه هائی هستند که از دور صادرات عقب مانده اند این کارخانه ها برای بقا باید بتوانند خود را با شرایط موجود تطبیق دهند تنها راه در برابر آنها همین روشی است که در ۶ ماه گذشته داشته اند ، روزکاری و عدم دلبستگی به ماه های پیش رو .

 

مقاطع

مرکز تخصصی فلزات: در هفته ای که گذشت در بازار اروپا میلگرد را در ۵۶۵ یورو هر تن درب کارخانه پیشنهاد می دادند که ۳ یورو رشد قیمت داشت.

در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد حدود ۶۰۸ دلار هر شورت تن بود که ۴ درصد رشد قیمت داشت.

قیمت میلگرد صادراتی ترکیه ۵۵۵ تا ۵۶۵ دلار هر تن فوب شده در حالی که یک هفته قبل ۵۶۵ تا ۵۷۰ دلار بود.

میلگرد صادراتی چین ۴ دلار هر تن بالا رفته ۵۶۰ دلار هر تن فوب شد. میلگرد صادراتی سی آی اس ۵۷۰ تا ۵۷۵ دلار هر تن فوب حمل ماه مارس ثبت شد.

مقاطع در بازار ایران

مرکز تخصصی فلزات: از روز شنبه قیمت ها شروع به افزایش کرد. میانگین قیمت روهینا ۲۲۸۵ تومان و و ذوب آهن ۲۳۹۵ تومان برای سایزهای ۱۴ تا ۳۲ بود . تیرآهن ذوب آهن بطور میانگین سایزهای ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان هر کیلو ۲۷۸۰ تومان اعلام می شد ولی با تنش نرخ ارز، افزایش قیمت ها شروع شد . وابستگی به صادرات باعث شده بسیاری از کارخانه ها عرضه به بازار خارجی را به فروش در داخل کشور مقدم دارند. این کاملاً طبیعی و منطقی است اگر ذوب آهن بر فرض مثال میله گرد خود را به قیمت شمش، فوب بندرعباس بفروشد برایش به مراتب سودآورتر است چون ۶ درصد جایزه صادراتی میگیرد و ۹ درصد مالیات ارزش افزوده کالاهای خریداری شده مثل کک و سنگ آهن را نیز دریافت می نماید. به این ترتیب اولاً در ازاء صادرات برای هر کیلو میله گرد ۱۴ تا ۳۲ میلیمتر حداقل ۲۴۰۰ تومان به دست می آورد از طرف دیگر چون صادرات روی تناژهای بالاست، نقدینگی زیادی دریافت می کند که از بابت آن بخشی از بدهی بانکی اش را مستهلک می کند و بهره نمی دهد و مهم تر از همه اینکه آماج حملات کارخانه های دیگر به عنوان کارخانه مادر و سیاست گذار در بازار داخلی قرار نمی گیرد. به همین دلیل همه سیاست مداران تشویقش می کنند و هیچ زبانی قدرت انتقاد از آن را نخواهد داشت. ذوب آهن اصفهان یک مثال بود کارخانه هائی در شمال، جنوب و غرب کشور مشغول به صادرات مقاطع هستند به همین دلیل  نوسان قیمت ارز برای همه صادرکننده ها نقش رگولاتور برای بازی در بازار داخلی را دارد. با افزایش نرخ ارز ، عرضه مقاطع از سوی کارخانه هایی که صادرات دارند مثل روهینا یا ذوب آهن با کاستی روبرو می شود و این تنفسی است برای کارخانه های کوچک. متاسفانه دولت توجهی به این مسایل ندارد چرا که اگر نرخ ارز را ثابت نگاه میداشت و مثل همه کشورهای دیگر برای صنایعی که با بحران روبرو هستند، نرخ ترجیحی ارز بطور مثال ۵۰۰۰ تومان را می گذاشت هم اشتغال ایجاد می شد هم تورم به علت نوسان نرخ ارز در همه بخش ها ایجاد نمیشد شاید اگر تولیدکنندگان سیمان، سرامیک ، فرش ماشینی، ظروف آشپزخانه و … دیگر صنایعی که با مازاد عرضه روبرو هستند به مجلس فشار می آوردند گره ای از کار باز میشد، با مصاحبه آقای رئیس جمهور قیمت ارز آرام گرفت ولی همه دست اندرکاران از این مصاحبه، نتیجه گرفتند که باید انتظار این نوسان ها را داشت. به همین علت دلارهای خریداری شده به بازار برنگشت و در انتظار فرصت دیگری ماند. با این ترفند بازار مقاطع آرام شد. انبارها که از کالاهای خریداری شده در جریان روند رو به افزایش نرخ ارز پر شده بود جایگزین تولید کارخانه ها شد. دقیقاً روشی که در طول چند سال گذشته شاهد آن بودیم ولی کمبود مواد اولیه آرامشی است که بازار موجودی ها را بهم خواهد ریخت. دل بستن به سرما یا نزدیک بودن عید برای ثبات بازار بیهوده است چون ساختار تولید و بازار فولاد عوض شده ولی سیاست گذارها حاضر به درک آن نیستند.

در پایان هفته میانگین قیمت روهینا برای میله گرد ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر ۲۳۰۰ تومان، برای محصول ذوب آهن ۲۴۳۰ تومان و برای تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ ذوب آهن ۲۸۱۰ تومان بود که تفاوت جدی با اول هفته نداشت. بازار آرام بود و خریداری هم نبود، اگر آقای رئیس جمهور وفای به قول کند و ارز روند کاهشی در پیش بگیرد بازار راکد خواهد شد ولی اگر حقایق اقتصادی را بپذیرند و بازار را به حال خودش بگذارند بازار میداند چطور واکنش نشان دهد، به علت آنکه دولت سهم عمده اقتصاد را به دوش میکشد بالا رفتن نرخ ارز به صلاحش نیست چون خودش بزرگترین مصرف کننده ارز است به همین دلیل دولت اصرار دارد نرخ ارز را ثابت نگاه دارد به قول آقای رئیس جمهور ممکن است در پایان سال با ۲۰ میلیارد دلار مازاد صادرات روبرو باشیم اگر دولت با این افزایش در صادرات بخشی از بدهی اش به سیستم بانکی را بپردازد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد .   

 

ورق

مرکز تخصصی فلزات: هفته گذشته قیمت ورق گرم صادراتی روسیه ۵ دلار بهبود هفتگی داشته به ۵۸۵ دلار هر تن فوب رسید.

ورق گرم در بازار داخلی اروپا ۵۵۱ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز ۶۹۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق گرم صادراتی چین ۱۵ دلار بالا رفته ۵۸۵ تا ۵۹۵ دلار هر تن فوب شد. تقاضای ورق گرم صادراتی چین هم مطلوب بوده و خریدارها به دنبال معامله قبل از افزایش قیمت بوده اند. ورق گرم چین به جنوب شرق آسیا در ۵۷۵ دلار هر تن فوب فروخته شده است.

ورق در بازار ایران

مرکز تخصصی فلزات: ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه هر کیلو ۲۷۵۰ تومان در انزلی معامله میشد با افزایش نرخ ارز فروشنده ها نرخ را بالا بردند تا روز دوشنبه که دست از فروش کشیدند روز سه شنبه قیمت ۲۸۲۰ تومان بود و چهارشنبه ۲۷۹۰ تومان !! این نوسان به علت نرخ ارز صورت گرفت در حالیکه بازار داخلی آرام بود و تقاضای جدی وجود نداشت.

ورق های گرم ضخامت ۳ میلیمتر به بالا از روز شنبه روند صعودی به خود گرفت و بین ۲۰ تا ۶۰ تومان بالا رفت. روز یکشنبه اعلام قیمت نمی شد ولی از روز چهارشنبه بازار آرام گرفت در حالیکه پایه قیمت ها نسبت به روز شنبه حداقل ۵۰ تومان بالاتر بود به علت نوسان شدید، میانگین قیمت قابل اتکائی در دست نیست ولی ضخامت های زیر ۱۵ میلیمتر از روز چهارشنبه روند نزولی در پیش گرفت و حدوداً ۲۰ تومان نسبت به روز قبل پائین آمد. ورق های کاویان و اکسین با محدودیت عرضه روبرو بود. ضخامت ۲۵ میلیمتر کاویان با عرض ۱.۵ در بازار نیست همینطور اول هفته ضخامت های ۲۰ تا ۵۰ میلیمتر اکسین با محدودیت شدید عرضه روبرو بود که روند صعودی قیمت این کالاها را به دنبال داشت ولی اکثر عرضه کنندگان محصول اکسین پیشنهاد و تحویل کالا از دوشنبه هفته آینده را میدادند.

بازار ورق گرم با تقاضای زیادی روبرو نیست صادرات این کالا هم نسبت به سال قبل کاهش یافته بنابراین تولید باید خودش را با تقاضا هماهنگ کند .

ورق سرد با افزایش قیمت روبرو شد. از یکشنبه فروشنده ها عرضه را بستند و همین امر باعث شد تا قیمت ها هر کیلو ۱۰۰ تا ۱۳۰ تومان افزایش یابد ولی در آخر هفته بازار این کالا آرام شد در حالیکه قیمت ها بطور جدی افت نکرد. اما تقاضا همچنان محدود است علت افزایش قیمت نوسان نرخ ارز بود .

ورق گالوانیزه به علت وابستگی به ورق سرد در طول هفته روند افزایشی داشت و تا ۱۲۰ تومان هر کیلو بالا رفت ولی حجم عرضه و تقاضای آن تغییر جدی نداشت.

در تلگرام با ما باشید .

مطالب مرتبط