گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته ۰۶ سال ۲۰۱۸

سنگ آهن

مرکزتخصصی فلزات:  هفته گذشته متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از ۷۲.۵ دلار به حدود ۷۶ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. آخر هفته بازار دیگر در سکوت بود. البته در کل، هفته گذشته نزدیکی تعطیلات سال نو چینی تاثیری بر تقاضا نداشت و امید به رشد تقاضا در ماه مارس خرید ها را افزایش داد. بهبود تدریجی قیمت های فولاد و بازارهای فیوچرز چین هم به رشد بازار سنگ آهن کمک کرد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۰ درصد از  ۴۳.۱ دلار هر تن فوب به ۴۴.۶ دلار رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۰ درصد ایران نیز  از  ۳۷.۵ دلار به ۳۸.۱ دلار هر تن فوب  رسید.

 

قراضه

مرکزتخصصی فلزات: قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ در ترکیه هفته گذشته نیز در رکود بود و کمی افت قیمت را تجربه نموده به ۳۴۴ دلار هر تن سی اف آر رسید. قراضه اروپا نیز ۳۴۱ تا ۳۴۲ دلار  و  قراضه آ۳ سی آی اس  در ۳۲۷ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در راستای روند نزولی بازارهای جهانی، هیوندایی استیل کره جنوبی قیمت خرید قراضه وارداتی سنگین کلاس ۲ از ژاپن را ۹ دلار پایین آورده به ۳۲۶ دلار هر تن فوب رساند. در بازار داخلی ژاپن نیز قیمت خرید قراضه تا ۵ دلار افت داشته ۳۲۳ تا ۳۴۶ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.

 

بیلت

مرکزتخصصی فلزات: روند نزولی بازار بیلت سی آی اس هفته گذشته آرام شد و در ۴۹۰ تا ۴۹۲ دلار هر تن فوب پیشنهاد داده می شد. در ترکیه خریدارها به دنبال معامله بیلت س آی اس در ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر معادل ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار هر تن فوب بودند.

در بازار داخلی ترکیه بیلت ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار هر تن درب کارخانه بود که ۵ تا ۱۰ دلار هر تن افت داشت.

 قابل ذکر است در جنوب شرق آسیا نیز متوسط قیمت بیلت وارداتی ۵۳۵ تا ۵۵۰ دلار هر تن سی اف آر  بود. رشد ارزش یوان باعث شد بیلت چین در این منطقه ۵۴۵ تا ۵۶۰ دلار هر تن سی اف آر پیشنهاد شود.

بیلت در بازار ایران

مرکزتخصصی فلزات:  در هفته قبل قیمت شمش روند صعودی داشت . سایز ۱۵۰ میلیمتر به طور متوسط روز شنبه ۲۰۶۰۰ ریال معامله میشد و سایز ۱۲۵ میلیمتر در قیمت ۲۰۴۰۰ ریال از روز یکشنبه که قیمت ارز بالا رفت قیمت شمش هم به طور پلکانی بالا رفت تا روز چهارشنبه قیمت سایز ۱۵۰ میلیمتر به ۲۱۰۰۰ ریال و سایز ۱۲۵ میلیمتر به ۲۰۸۰۰ ریال رسید ولی فارغ از آنکه قیمت شمش بالا رفت عرضه آن به شدت محدود شده است علت محدود شدن عرضه شمش دو عامل است

الف : بالا رفتن قیمت قراضه و نایابی آن، این مطلب باعث کاهش حاشیه سود تولیدکنندگان شمش شده و برای بسیاری مقرون به صرفه نیست.

ب : محدود شدن عجیب آهن اسفنجی که تولید شمش را تحت تاثیر قرار داده است. در حال حاضر حداقل قیمت آهن اسفنجی ۱۰۶۰۰ ریال است ولی با تناژهای زیر ۵ هزار تن در نتیجه کارخانه های بزرگ در تنگنای مواد اولیه هستند و قدرت تولید ندارند.

بالا رفتن قیمت ارز جذابیت صادرات را بیشتر کرد تنها یک کارخانه در عرض سه روز ۸۵ هزار تن شمش را بارگیری کرد این تخلیه انبارها از شمش باعث شد تا تولیدکنندگان شمش به خرید گندله و آهن اسفنجی روی بیاورند که عرضه آنها هم محدود بود در نتیجه فضای تولید شمش به شدت در تنگنا قرار گرفته است، با توجه به وابستگی مواد اولیه به یکدیگر و پراکندگی کارخانجات کنسانتره ، گندله و آهن اسفنجی به شدت محدودیت حمل و نقل وجود دارد. این محدودیت با افتتاح کارخانه های جدید اسفنجی تشدید خواهد شد.

ما در سال های آینده این عدم تعادل را بیشتر خواهیم دید. کاهش نرخ ارز در پایان هفته کمکی به کاهش نرخ شمش در هفته قبل نکرد علت این امر محدودیت شدید عرضه مواد اولیه است. با توقف بعضی کارخانه های کوچک شمش این مشکل جدی تر خواهد شد، فولاد خوزستان هفته قبل همه شمش عرضه شده خود را فروخت در حالیکه تقاضا وجود داشت، قیمت تمام شده شمش فولاد خوزستان با مالیات ارزش افزوده حدود ۲۱۸۰۰ ریال میگردد که بالاترین نرخ شمش است این رکورد شکنی احتمالاً تا آخر سال ادامه خواهد یافت، وابسته کردن قیمت مواد اولیه به قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در بورس، باعث محدود شدن صادرات این کارخانه میگردد ، این فرمول امروز کارایی ندارد چون تولیدکنندگان شمش در سطح کشور پراکنده اند، اگر بورس حمایت مالی از بخش خصوصی بنماید می توان امید داشت که کارخانه هائی مثل پاسارگاد، ویان و خزرهم به میدان بیایند در غیراینصورت حضور فولاد خوزستان در بورس عملاً اجباریست که به همه صنایع فرو دست و بالا دست اعمال می شود نتیجه آن بهم خوردن بازار و قحطی شمش است.

در هفته گذشته شاهد سقوط وال استریت و به دنبال آن بازارهای بورس اروپا و آسیا بودیم این سقوط پیش بینی میشد ولی نه به این شدت و نه در خلال ۲ روز، اقتصاد امریکا دارد به دنبال بهره بانکی می رود همان بلائی که به سر ما آمد البته ساختار امریکا کاملاً متفاوت است ولی نکته اینجاست که ما داریم به اروپا و آسیا فولاد صادر می کنیم در صورتیکه بازارهای آنها به علت بحران بهم بخورد محققاً صادرات ما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و کاهش خواهد یافت با اولین نشانه های تکان در این بخش قیمت ها فرو خواهد ریخت و به علت کاهش صادرات باید شاهد بالا رفتن قیمت ارز بود این بالا رفتن قیمت ارز کمکی به افزایش صادرات نخواهد کرد چون کشورهای خریدار به علت بحران متقاضی شمش ما نخواهند بود. دولت نباید سرمست از این صادرات باشد باید تنگناها را شناسائی کند و برای بحران احتمالی از حالا چاره اندیشی نماید. اگر شمش مثل نفت با عرضه کنندگان زیاد و متقاضی محدود در دنیا روبرو بشود چه تصویری از صنعت فولاد در داخل شکل خواهد گرفت؟   

 

مقاطع

مرکزتخصصی فلزات: کاهش فعالیت بازارهای جهانی قیمت میلگرد صادراتی چین را هفته گذشته کاهش داده به ۵۵۰ دلار هر تن فوب رساند . البته انتظار می رود قیمت میلگرد صادراتی چین بالا برود چون پس از تعطیلات سال نو چین میزان خرید ها بالا خواهد رفت.

متوسط قیمت میلگرد صادراتی ترکیه ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار هر تن فوب بود که ۱۰ تا ۲۰ دلار نسبت به اواسط ژانویه افت داشته و هفته گذشته در امریکای شمالی خریدار داشت.

در بازار اروپا میلگرد از ۵۶۲.۵ یورو هر تن درب کارخانه به ۵۶۱ یورو رسید . در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد حدود ۶۰۸ دلار هر شورت تن و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

مرکزتخصصی فلزات:  روز شنبه قیمت متوسط میله گرد سایز ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر محصول ذوب آهن ۲۴۳۰۰ ریال و محصول روهینا ۲۲۹۰۰ ریال بود متوسط قیمت تیرآهن سایزهای ۱۴ – ۱۶ و ۱۸ در اصفهان روز شنبه ۲۸۱۰۰ ریال بود از روز شنبه قیمت ها شروع به افزایش کرد روز یکشنبه کارخانه ها از بازار کنار کشیدند و روز سه شنبه بازار با روند صعودی آرام دنبال شد روز چهارشنبه بازار به ثبات رسید ولی میانگین قیمت میله گرد روهینا به ۲۳۶۰۰ ریال ، ذوب آهن به ۲۴۹۰۰ ریال و متوسط قیمت تیرآهن به ۲۸۳۶۷ ریال رسید. علت این سرگیجه بازار نوسان نرخ ارز بود، از آنجا که اکثر تولیدکنندگان شمش و کارخانه های بزرگ مقاطع آلوده به صادرات شده اند نرخ ارز مساله اصلی معادلات آنهاست چرا که با افزایش نرخ ارز فرصت مقایسه قیمت صادرات با بازار داخلی را پیدا می کنند، فارغ از اینکه افزایش نرخ ارز الزاماً به معنای بالا رفتن صادرات نیست. صادرات مقاطع تابع نرخ های بین المللی است بازارهای ما هم به شدت محدود است بنابراین با توجه به انکه عمده تولیدات ما متکی به مواد اولیه داخلی است ، با افزایش نرخ ارز نباید بازار داخل تحت تاثیر قرار گیرد. عامل دیگری که می تواند مطرح باشد فرصت سرمایه گذاری است یعنی مقایسه سودآوری سرمایه گذاری در ارز و یا آهن آلات. در شرایط فعلی بازار ارز به صورت واقعی وجود ندارد، خرید و فروش آن بسیار ساده است دوره بازگشت سود ان بسیار کوتاه است هر چه به شهریور ماه سال آینده نزدیک می شویم سپرده هائی که از بانک ها سود بالای ۲۰ درصد می گرفتند بیشتر آزاد می شوند و مطمئن ترین بخش برای انها بازار ارز است ولی تاثیر نوسان آن روی بازار مقاطع که وابسته به اهن قراضه و اسفنجی داخلی است مشخص نیست بر فرض مثال فلان کارخانه خصوصی که در بخش بازار صادراتی و داخلی سرگرم است در صورتیکه نرخ ارز افزایش یابد آیا می تواند با کاهش فروش در بازار داخل به افزایش صادراتش کمک کند. جواب منفی است این دو همزمان عمل نمی کنند، صادرات تابع عرضه و تقاضای خود است و جریان های بین المللی، بازار داخل تابع تقاضای داخلی که تقریباً مرده است، بنابراین جایگزینی بازار صادرات به جای بازار داخلی گزینه ما نیست آنچه می تواند دلیل افزایش قیمت مقاطع در بازار داخلی باشد مقایسه قیمت شمش صادراتی با داخلی است این تا حدی منطقی است ، در هر حال بازار هفته گذشته شرایط هیجانی داشت و تحت تاثیر کمبود شمش بازار مقاطع با افزایش قیمت روبرو شد در هفته های آینده بازار مقاطع به ثبات خواهد رسید ولی روند کاهشی جدی نخواهد داشت چون قیمت شمش رو به بالاست و عرضه آن محدود، تنها امیدواری به تعطیلات چین است که از ۲۸ بهمن ماه شروع می شود شاید آرامشی برای بازار مقاطع باشد ولی روند قیمت در کل صعودی همراه با رکود است و شب عید این رکود تشدید خواهد شد. در حال حاضر تولید مقاطع در بسیاری کارخانه ها با حاشیه سود پائین صورت می گیرد که روند فعلی باعث محدودیت بیشتر تولید مقاطع میگردد.     

ورق

مرکزتخصصی فلزات: ورق گرم صادراتی سی آی اس ۱۵ تا ۲۵ دلار نسبت به هفته قبل افت داشته ۵۶۰ تا ۵۷۰ دلار هر تن فوب شد. البته کارخانه ها انتظار دارند در ۶۰۰ دلار هر تن فوب فروش داشته باشند ولی ظاهرا سطح قیمت بازار پایین تر است. در بازار داخلی ترکیه نیز  ورق گرم حدود ۶۲۵ تا ۶۳۵ دلار هر تن درب کارخانه بود.

قیمت ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا ۱۰ تا ۱۵ دلار هر تن بالا رفته ورق گرم چین در ویتنام ۵۹۹ تا ۶۰۵ دلار هر تن سی اف آر بود.

در چین قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی ۵ دلار بالا رفته ۵۸۵ تا ۵۹۰ دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی چین ورق گرم ۳ دلار رشد داشت و ۶۳۱ تا ۶۵۵ دلار هر تن با مالیات بر ارزش افزوده بود.

 

ورق در بازار ایران

مرکزتخصصی فلزات: ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در انزلی ۲۷۸۰۰ ریال بود روز یکشنبه به ۲۸۲۰۰ ریال بالا رفت که به علت افزایش نرخ ارز بود ولی از روز دوشنبه قیمت به ۲۸۱۰۰ ریال رسید و بازار ثابت ماند. ورق های گرم ضخامت ۲.۵ تا ۱۵ میلیمتر با افزایش قیمت روبرو شد علت اصلی این افزایش قیمت بالا رفتن قیمت ورق های ضخامت ۶ میلیمتر به بالا بود که محصول افزایش قیمت هفته قبل مبارکه بود. فولاد هرمزگان در هفته قبل اسلب را در پایه قیمت ۲۰۰۱۸ ریال فروخت در حالیکه قیمت فروش قبلی این کارخانه ۱۹۴۰۰ ریال پایه ( بدون مالیات ارزش افزوده ) بود همین امر باعث بالا رفتن قیمت ورق گرم گردید . ورق های کاویان که هفته های قبل نایاب بود در طول هفته گذشته دوباره وارد بازار شد ولی قیمت آنها هر روز بالا رفت میانگین قیمت ورق کاویان ضخامت ۱۲ تا ۳۰ میلیمتر با عرض های مختلف اول هفته ۲۴۸۷۱ ریال بود که در پایان هفته به ۲۶۱۲۹ ریال رسید. ورق های اکسین هم روند صعودی داشت میانگین ضخامت ۸ تا ۴۰ میلیمتر روز شنبه ۲۵۹۰۶ ریال بود ولی تا آخر هفته به ۲۶۹۲۵ ریال رسید. دلیل این افزایش قیمت تنها بالا رفتن قیمت اسلب می تواند باشد ضمن انکه از سه ماه قبل این انتظار میرفت که قیمت تغییر کند و بالا برود پیش بینی میشود قیمت ورق گرم روند صعودی داشته باشد و این روند تا سقف حداقل هر کیلو ۱۰۰۰ ریال ادامه یابد.

ورق سرد بازار با ثباتی داشت و روند صعودی آرامی داشت از روز یکشنبه قیمت ها افزایشی شد روز شنبه میانگین قیمت ۳۲۱۰۵ ریال بود ولی تا چهارشنبه به ۳۲۷۴۲ ریال رسید علت این افزایش قیمت بالا رفتن نرخ ارز و خارج شدن محصولات وارداتی از دور عرضه بود این کالاها از روز یکشنبه تا سه شنبه عرضه نشد ولی روز چهارشنبه با کمی کاهش قیمت نسبت به روز سه شنبه روبرو شد.

ورق گالوانیزه به دنبال ورق سرد با افزایش قیمت روبرو بود و از روز یکشنبه روند صعودی گرفت از آنجا که تقاضای این کالا تغییری نکرده است افزایش قیمت تنها متاثر از بالا رفتن قیمت تمام شده بود  روز چهارشنبه قیمت این کالا به اوج رسید که ۴۰۰۲۶ ریال میانگین ضخامت ۰.۵۰ تا ۲ میلیمتر آن بود در حالیکه اول هفته ۳۸۴۷۳ ریال قیمت میانگین این کالا بود.

 بیلت06

سیاه06

روغنی06

در تلگرام با ما باشید.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *