عمان، عربستان و ایران پیش‌تازند؛ رشد‎ ‎واردات‎ ‎محصولات تخت فولادی در خاورمیانه.

بازار وارداتی محصولات تخت فولادی در خاورمیانه طی سال‌های اخیر روند رو به رشدی را تجربه کرد به‌طوری که در ۴ سال اخیر سالانه ۱۰ ردصد رشد داشت. در میان کشورهای منطقه، عمان با رشد سالانه ۲۱ درصد پیشتاز واردات محصولات تخت فولادی در خاورمیانه بود. وابستگی منطقه به واردات این محصولات بیش از سایر محصولات فولادی است. البته این موضوع سبب شده تا بسیاری از کشورها اقدام به توسعه تولید محصولات تخت فولادی کنند.

مرکز تخصصی فلزات: روند واردات محصولات تخت فولادی در سال‌های ۲۰۱۶ -۲۰۱۳ نشان که واردات محصولات تخت فولادی در دوره مورد بررسی افزایش داشته و رشد سالانه (CAGR) واردات این دسته از محصولات در بازه زمانی فوق، حدود ۱۰ درصد برآورد می‌شود. ۳ کشور عربستان، امارات و ایران در واردات محصولات تخت فولادی رکورددار بودند. در مقابل، بیشترین رشد صادرات متعلق به کشور عمان با رشد سالانه ۲۱ درصد بوده است. پس از آن ایران با رشد سالانه ۲۰ درصد در مقام دوم و قطر با ۱۷ درصد مقام سوم را به‌خود اختصاص دادند.

در میان محصولات تخت، ورق گرم بازار بزرگتری دارد

رونق بازار وارداتی محصولات تخت فولادی تنها به افزایش واردات محدود نمیشود. در سال ۲۰۱۶ مصرف میلگرد خاورمیانه ۲۲ میلیون تن و مصرف محصولات تخت فولادی ۱۹.۲ میلیون تن برآورد شد. اما نکته حایز اهمیت این است که تنها ۳۸ درصد از مصرف میلگرد خاورمیانه از محل واردات بوده در حالی که سهم واردات از مصرف محصولات تخت فولادی در این سال ۴۸ درصد برآورد شده است. این موضوع نشان می‌دهد در مورد محصولات تخت فولادی، منطقه وابستگی بیشتری به واردات دارد.

در میان محصولات تخت، ورق گرم بازار بزرگتری دارد و انتظار می‌رود در منطقه در حال توسعه‌ای همچون خاورمیانه مصرف آتی آن افزایش یابد. کاربردهای ورق سرد بیشتر صنعتی است در حالی‌که ورق گرم در ساخت‌و‌ساز مصرف گسترده‌ای دارد و با توجه به این که رشد صنعت در منطقه، همپای رشد ساخت‌و‌ساز نیست، تقاضای ورق سرد در مقایسه با ورق گرم رشد کمتری خواهد داشت.

چین یکه‌تاز بازار وارداتی محصولات تخت فولادی خاورمیانه

بازار وارداتی محصولات فولادی نیز در منطقه از ضعف‌های بسیاری رنج می‌برد. در کشورهایی مانند عراق، سوریه، بحرین و یمن تولیدکنندگان فولاد وجود ندارند و تقاضای فولاد در این کشورها اغلب با واردات تأمین می‌شود که این امر سبب می‌شود تا بازار وارداتی این کشورها تحت سلطه عرضه‌کنندگان با قیمت پایین‌تر باشد. تا به اینجا نیز چین یکه‌تاز بازار وارداتی محصولات تخت فولادی خاورمیانه است و البته روسیه نیز بخش قابل توجهی از بازار وارداتی محصولات تخت فولادی منطقه را در اختیار دارد.

وابستگی منطقه به واردات محصولات تخت فولادی سبب شده تا کشورهای عرب‌ زبان حاشیه خلیج فارس اقدام به توسعه واحدهای تولیدی خود کنند. شرکت Unicoil عربستان اخیرا ضمن افزایش ظرفیت تولید خود، از واحد تولید کویل رنگی و کویل‌های گالوانیزه رنگی نیز بهره‌برداری کرد. همچنین کشورهای عرب زبان حاشیه خلیج فارس در مِی سال ۲۰۱۷ تعرفه ۳۱ درصدی بر واردات کویل ورق‌های رنگی وضع کردند. این تعرفه به محض تصویب در شورای کشورهای عرب زبان حاشیه خلیج فارس اعمال خواهد شد. از مجموع موضوعات ذکر شده، چنین بر می‌آید که کشورهای منطقه در حال اندیشیدن تدابیری برای کاهش وابستگی به واردات محصولات تخت فولادی هستند.

در تلگرام با ما باشید.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *