wrapper

توصیه های روزانه

Felezat: تمامی کسب و کارهای موفق با یک ایده آغاز می‌شوند، نخستین گام به سمت عملی کردن ایده‌ نوشتن یک طرح کسب و کار سنجیده است. از ۱۰ کارشناس درخواست شد تا در تبیین اصول طرح کسب و کار کمک کنند. هر یک به موردی غیرمعمول اشاره کردند که هر طرحی باید از آن برخوردار باشد.

تمامی کسب و کارهای موفق با یک ایده آغاز می‌شوند، نخستین گام به سمت عملی کردن ایده‌ نوشتن یک طرح کسب و کار سنجیده است. از ۱۰ کارشناس درخواست شد تا در تبیین اصول طرح کسب و کار کمک کنند. هر یک به موردی غیرمعمول اشاره کردند که هر طرحی باید از آن برخوردار باشد.

این ۱۰ مورد از این قرارند:

بررسی رقیبان

اگر تمرکز کارآفرینان هنگام نوشتن طرح کسب و کار فقط و فقط بر روی خود باشد، اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوند. بخشی از طرح کسب و کار باید به بررسی رقیبان اختصاص یابد. اشلی نلسون (Ashley Nelson) ، مدرس مدیریت مالی شخصی، می‌گوید. «هیچ کس دلش نمی‌خواهد در جایگاه ذخیره قرار گیرد. پس با شناسایی نقاط قوت و ضعف رقیبان در طرح کسب و کار می‌توانید در جایگاه بالاتری نسبت به آنان قرار گیرید.»

نوآوری

کسب و کارهایی که می‌خواهند خلاق باشند، باید نوآوری را از همان ابتدا در اولویت خود قرار دهند. ایمی هاچنز (Amy Hutchens)، مدیر عاملAmyK International می‌گوید: «وقتی نوآوری بخشی از طرحتان باشد، این فرآیند تعمدی می‌شود و نه واکنشی یا تصادفی، و امکان پایه‌گذاری فرهنگ نوآوری در درازمدت مهیا می‌گردد.»

در نظر گرفتن احتمال‌ها

در طرح‌های کسب و کار باید فضایی برای تغییر در نظر گرفته شود. جاستین پالمر (Justin Palmer) بنیان‌گذار و مدیرعامل MedSaverCard می‌گوید: «در عصر دیجیتال که کسب و کارها عملکرد به مراتب سریع‌تری دارند، در نظر گرفتن احتمال‌ها در طرح کسب و کار برای آگاهی از این که چه زمانی باید رویه‌مان را تغییر دهیم ضروری است.»

آمادگی برای موفقیت

از سوی دیگر، کسب و کارها باید از همین طرح به منظور آمادگی برای موفقیت‌های پیش‌بینی‌نشده نیز استفاده کنند.

ال کاپلان (Elle Kaplan) مدیر عامل Lexion Capital Management می‌گوید: «من وقتی کسب و کارم را راه‌اندازی کردم، هیچ گونه آمادگی‌ای برای موفقیت و میزان رشد شرکتمان نداشتم. بنابراین کسب و کارها باید از پیش این رشد سریع را پیش‌بینی و برای آن برنامه‌ریزی کنند.»

پایبندی به طرح

طرح‌ کسب و کار به درد خاصی نمی‌خورد، مگر این که به آن‌ عمل شود. باب شیریلا (Bob Shirilla) مدیر بازاریابی Keepsakes Etc. و Simply Bags در این باره می‌گوید: « رعایت این مورد ما را خاطرجمع می‌کند که مدیران، طرح کسب و کار را درک کرده‌اند و از آن پشتیبانی می‌کنند. بسیاری از سازمان‌ها به دلیل درک نکردن طرح خود و پیروی نکردن از آن نمی‌توانند به هدف‌های خود دست یابند.»

طرح خروج

درست است که هنگام راه‌اندازی یک کسب و کار به تنها چیزی که نمی‌خواهیم فکر کنیم خروج از آن کسب و کار است، اما طراحی یک استراتژی خروج مناسب به همراه طرح کسب و کار بعدها در مدت فعالیت آن کسب و کار کمک بزرگی به ما خواهد کرد.

نِیت بانگر (Nate Bunger) کارآفرین نمونه می‌گوید: «بیش‌تر مردم کسب و کاری را راه‌اندازی می‌کنند، بی‌‌آن که فکر کنند برای خروج از آن کسب و کار چه اقدامی باید بکنند. اما تمامی طرح‌های کسب و کار به یک نقشه خروج نیاز دارند. هدف اصلی از راه‌اندازی هر کسب و کاری به دست آوردن دارایی‌هایی برای فروش است که باید حتی پیش از راه‌اندازی یک شرکت در موردش برنامه‌ریزی کرد.»

راهی برای پیاده‌سازی طرح

سودمندی هر طرح کسب و کار را قابلیت پیاده‌سازی آن تعیین می‌کند. به قول لیندا پوفال (Linda Pophal) نویسنده کتاب «راهنمای کامل طرح‌ریزی استراتژیک برای کودن‌ها»، یکی از اصلی‌ترین دشواری‌ها برای هر کسب و کاری «پیاده‌سازی طرح است. فکر می‌کنم چون وقتی فرآیند طرح‌ریزی به پایان می‌رسد، کل تیم خسته و کوفته‌اند و فقط دلشان می‌خواهد کارها را به روال سابق انجام دهند.»

روان‌نگاری (psychographics)

شرکت‌ها برای رسیدن به موفقیت باید به روش صحیح با جمعیت هدف خود مرتبط شوند. اما طرح کسب و کار باید مشتریان هدف را از نظر عواملی همچون سبک زندگی، نیازها و تمایل‌ها نیز بررسی کند.

امبر گودیناف (Amber Goodenough)، بنیان‌گذار OnRamp می‌گوید: «در این دوره و زمانه تنها گنجاندن اطلاعات جمعیت‌شناختی در طرح کسب و کار کافی نیست. روان‌نگاری بینش عمیق‌تری به نیازها، خواسته‌ها و مشکلات مشتریانتان به شما می‌بخشد. هر چه بینشتان عمیق‌تر باشد، محصولات و خدمات مناسب‌تری عرضه می‌کنید، و در نتیجه درآمدزایی بیش‌تری خواهید داشت.»

استراتژی رسانه‌های اجتماعی

با افزایش محبوبیت شبکه‌های اجتماعی، کارآفرینان باید در طرح‌های کسب و کار خود استفاده استراتژیک از این شبکه‌ها را مد نظر قرار دهند. استفانی چیکارلی (Stephanie Ciccarelli) از بنیان‌گذاران و مدیر بازاریابی Voices.com می‌گوید: «هر کسب و کاری باید در طرح خود چگونگی استفاده از شبکه‌های اجتماعی را برای هدایت بازدیدکنندگان به وبسایت یا فروشگاه خود بگنجاند. در هر طرحی باید بخشی به استفاده از فیسبوک، توئیتر، لینکداین، پینترست یا گوگل پلاس برای بازاریابی اختصاص یابد.»

روشی برای حفظ مشارکت کارکنان

در طرح کسب و کار باید بی‌برو برگرد به چگونگی مشارکت کارکنان پرداخته شود.

بیل روزنتال (Bill Rosenthal) مدیر عامل Communispond می‌گوید: «شما باید در طرح خود روش‌هایی را بگنجانید که به کارکنان نشان دهید رفاه آنان با رفاه شرکت در یک راستاست. معیارهایی را برای عملکرد تک تک کارکنان تعریف کنید و پاداشی برای رعایت این معیارها در نظر بگیرید.»

منبع: Unexpected Things Every Business Plan Needs

 

کانال

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 16 آبان 1396

درباره ما

گروه تامین صنعت، فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه فولاد در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود و در ادامه به منظور ارائه خدمات علمی و مهندسی در زمینه مواد مصرفی صنعت ریخته‌گری، سایت حاضر را تحت عنوان Ferro تاسیس نمود.

ما برآنیم که با شناخت نیازهای مشتری و جلب اعتماد او، از طریق صداقت و رو راستی و پایبند بودن به اصول اخلاقی و حرفه‌ای، همواره اساس مشتری مداری را بجا آوریم.

کاتالوگ

download-catalog

price-list

خبرنامه پیامکی