• 031-36295535
  • info@Felezat.com

اجرای دقیق شیوه‌نامه دولتی، پاشنه آشیل قیمت‌

انتشار: 1397/4/12

وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در اقدامی هر چند دیر اما شایسته، با صدور شیوه‌نامه‌ای کارآمد، ۱۰ فولادساز بزرگ و تراز اول کشور را ملزم به تامین بازار داخلی کشور، پیش از توجه آنها به بازارهای صادراتی و برون‌مرزی کرده است.

مرکز تخصصی فلزات: آیا زمان آن رسیده که عمارت سر به فلک کشیده قیمت‌های سست‌بنیاد و فرنگی‌ساز منطق دلاری حوزه فولاد، با بستر خشت و گل ایرانی، تخریب شود؟

با رایزنی‌هایی که بین مبادی مختلف فروش در جریان است متاسفانه از اواخر هفته گذشته رکود به نسبت سنگینی در بازار مقاطع طویل فولادی سایه افکنده و این موضوع از چند روز گذشته پررنگ‌تر دیده می‌شود. نکته‌ای که متاسفانه باوجود آگاهی و خرد جمعی از این موضوع وجود داشت؛ در حرکتی هیجانی متاثر از فشار تقاضای کاذب و مازاد داخلی که تا حد زیادی به منظور جلوگیری از افت سرمایه بازیگران آن و همزمان با کاهش ارزش ریال بوده است؛ موجب شد قیمت‌های حوزه فولاد داخلی تا سقف حدود ۴۰ درصد، افزایش نرخ پی در پی نسبت به ابتدای سال ۹۷ تا امروز را تجربه کند و شاید بازیگران این مسابقه هیجانی هیچ وقت تصور نمی‌کردند دولت با دست گذاشتن بر نقطه حساس این بازی و اشراف و تسلط بر پاشنه آشیل این بازارسازی‌ها، عمارت قیمت‌های فرنگی‌ساز سست‌بنیاد ساخته شده بر شالوده ناپایدار منطق دلاری حوزه فولاد را آچمز کند. همانطوری‌که شواهد و مدارک حکایت می‌کند، فرآیند تولید فولاد در مدار داخلی صنعت کشور با تکیه بر مواد اولیه داخلی، دست کم از ۵ سال گذشته تا امروز اداره شده و می‌شود، به‌طوری‌که نوسان قیمتی و تنظیم حجم عرضه‌های داخلی برخلاف حوزه‌های کالایی وابسته به دلار، در بازار داخلی مدیریت شده و پیچ تنظیم آن در صورت خواست و اراده دولتمردان داخلی، همواره و به راحتی در دستان آنها قابل تنظیم بوده است. این موضوع وقتی بهتر دیده می‌شود که وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در اقدامی هر چند دیر اما شایسته، با صدور شیوه‌نامه‌ای کارآمد، ۱۰ فولادساز بزرگ و تراز اول کشور را ملزم به تامین بازار داخلی کشور، پیش از توجه آنها به بازارهای صادراتی و برون‌مرزی کرده است؛ به‌نظر می‌رسد در صورت اجرایی شدن این شیوه‌نامه، همزمان با افزایش قابل توجه عرضه‌ داخلی و با درنظر گرفتن دلار ۴۲۰۰ تومان نیمایی و توجه به نرخ‌های بین‌المللی؛ باید منتظر ادامه روند کاهشی قیمت‌های داخلی، دست کم تا مرز ۳۰ درصدی قیمت‌های کنونی باشیم چراکه دولت با ممنوعیت مشروط صادرات و الزام ثبت معاملات بورس کالا در سامانه بهین‌یاب، امکان هرگونه سوءاستفاده رانتی از خریداران بورس کالا و دلالان را سلب کرد. به‌طوری‌که انتظار می‌رود در نهایت در این سیکل بسته به وجود آمده بازار داخلی با عرضه‌های مکفی و نزدیک به دلار نیمایی، رقابت‌های هیجانی و کاذب بورس به‌دلیل عرضه‌های مشخص، منظم و مکفی به‌تدریج محو شده و در نهایت حباب قیمت‌های داخلی متاثر از دلار بازار آزاد تخلیه شود و طبیعی است که منتظر کاهش تدریجی قیمت‌های داخلی فولاد باشیم. در نهایت، از مجموع این اما و اگرها، دولت تنها زمانی به نتیجه خواهد رسید که در اجرای شیوه‌نامه‌های صادر شده جدیت و مداومت داشته باشد.

محمد اصفهانی / کارشناس فولاد

منبع: روزنامه صمت
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com