• 031-36295535
  • info@Felezat.com

احتمال تعطیلی نیمی از معادن کوچک

انتشار: 1397/2/1

معاون خانه معدن ایران با بیان اینکه عوامل مختلفی از سیاست‌های صادرات و واردات گرفته تا مشکلات مدیریتی به‌خصوص در راس سیاست‌گذاری حوزه معدن چشم‌انداز خوشایندی را برای این بخش در آینده پیش‌روی ما نمی‌گذارد، معتقد است که این احتمال وجود دارد در صورت ادامه وضع موجود تا ۵۰ درصد معادن کوچک تعطیل شوند.

معاون خانه معدن ایران با بیان اینکه عوامل مختلفی از سیاست‌های صادرات و واردات گرفته تا مشکلات مدیریتی به‌خصوص در راس سیاست‌گذاری حوزه معدن چشم‌انداز خوشایندی را برای این بخش در آینده پیش‌روی ما نمی‌گذارد، معتقد است که این احتمال وجود دارد در صورت ادامه وضع موجود تا ۵۰ درصد معادن کوچک تعطیل شوند.

 

مرکز تخصصی فلزات: با وجود اینکه تصور می‌شد بخش معدن از جمله حوزه‌هایی باشد که از افزایش قیمت دلار سود می‌برد و فعالان این حوزه از این موضوع استقبال می‌کنند، اما روی دیگری از این سکه نیز وجود دارد که باید به آن توجه شود. در حوزه‌هایی مانندسرب و روی که عملا بیش از ۹۰ درصد بازار آن مربوط به صادرات است بحث افزایش قیمت ارز مورد استقبال قرار می‌گیرد، چراکه در سال‌های گذشته به‌خاطر عدم افزایش نرخ ارز همراه با نرخ تورم سالانه هزینه‌های تولید این واحدها افزایش پیدا کرد در حالی که قیمت‌ها در بازارهای جهانی ثابت باقی‌مانده است.

در این‌خصوص بیژن پناهی‌زاده، معاون معدنی خانه معدن ایران با اشاره به وضعیت هزینه‌های تولید در معدن، بیان کرد: یکی ازمشکلات اساسی معادن تامین ماشین‌آلات معدنی است به‌گونه‌ای که در پنج سال گذشته قیمت ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی شش تا هفت برابر افزایش پیدا کرده و این رقم حتی با در نظر گرفتن حقوق ورودی و تعرفه‌های گمرکی از میزان تورم و افزایش نرخ ارز نیز بالاتر است. معاون معدنی خانه معدن ایران با بیان اینکه تصمیمات یک‌شبه در حوزه ارزی این مشکلات را افزایش داده است، اظهار کرد: از نظر اقتصادی باید بگویم حتی نرخ ۴۲۰۰ تومان اعلام‌شده از سوی دولت برای دلار برای بخش معدن به‌خصوص تولیدکنندگان‌ کوچک و متوسط زیاد است. پناهی‌زاده تصریح کرد: گله‌ای که در این حوزه وجود دارد نه از بابت تک نرخی شدن ارز یا مقدار افزایش صورت‌گرفته بلکه به‌خاطر اتخاذ تصمیم‌های یک‌شبه و افزایش قیمت‌های ناگهانی است، چراکه اکنون عملا تمام برآوردهای اقتصادی طرح‌های معدنی بی‌ارزش شده است و این برآوردها باید در حوزه‌ اقتصادی مجددا بررسی شود.

وی ادامه داد: معمولا طرح‌های معدنی برآوردهای اقتصادی خود را برای سه تا چهار سال انجام می‌دهند و برای آن قیمت ماشین‌آلات، نیروی انسانی و غیره را محاسبه می‌کنند که با وضعیت فعلی عمر فنی این محاسبات به دو، سه ماه رسیده است. از سوی دیگر آمار اعلام شده ازسوی «ایرنا» بیانگر آن است که صادرات محصولات و صنایع معدنی در سال گذشته در مجموع بیش از هشت میلیارد و ۹۰۱ میلیون دلار بوده و به این طریق توانسته سهم ۱۹ درصدی از کل صادرات را از آن خود کند. صادرات یادشده در مقایسه با سال ۹۵ از نظر ارزشی بیش از ۲/ ۳ درصد رشد نشان می‌دهد که این افزایش ناشی از تعدیل نرخ ارز است که سبب شده عایدات ارزی کشور از محل صادرات این نوع کالا افزایش یابد. صادرات محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در این مدت، از لحاظ وزنی با رشد منفی ۸/ ۷ درصدی به ۶۰ میلیون و ۲۲۰ هزار و ۳۲۰ تن رسید؛ این تناژ ۴۶ درصد از سهم کل تناژ تجارتخارجی ایران را در بخش صادرات تشکیل می‌دهد.

برپایه این گزارش، صادرات زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط با سه میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار ارزش و ثبت رشد ۷/ ۲۷ درصدی در مقایسه با سال ۹۵ در مکان نخست قرار دارد. در سال ۹۶ بیش از ۲/ ۹۸۴ میلیون دلار سنگ‌آهن، ۶۰۳ میلیون دلار سیمانو ۴/ ۵۶۹ میلیون دلار محصولات پایین دستی و قطعات فولاد صادر شد؛ همچنین ارزش صادرات سایر محصولات معدن و صنایع‌معدنی در این مدت ۴۷۶ میلیون دلار بود.

منبع: دنیای اقتصاد
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com