• 031-36295535
  • info@Felezat.com

از بازار چه خبر؟

انتشار: 1397/4/20

در هفته گذشته در خصوص مواردی همچون وجود نقدینگی بالا و بیماری که اقتصاد ایران درگیر آن است اشاره شد در این مقاله "از بازار چه خبر" به راه حل هایی برای کم کردن ریسک بنگاه های اقتصادی اشاره می پردازیم.

مرکز تخصصی فلزات : ابتدا می بایست توضیحی در مورد ریسک نکول در شرایط بازار های پر تلاطم اشاره کنیم. ریسک نکول به شرایطی گفته می­شود که در قراردادهای اعتباری بین دو طرف یکی از طرفین قادر به برآورده کردن تعهد خود نمی باشد. به طور مثال یک طرف جنس را به صورت اعتباری با چک خریداری می کند و در زمان باز پرداخت قادر به پرداخت آن نمی باشد در این شرایط فروشنده به دلیل عقب ماندن، در جریان گردش مالی ممکن است متضرر شود. در ایران این ریسک را می توان با تعداد چک های برگشتی در ادوار گذشته مقایسه کرد. در سال 76 ، درصد چک های برگشتی افراد در حدود تنها 5% بود در حالیکه این رقم در سال 95 به 21% هم رسید که نشان از بر نیامدن افراد از تامین تعهدات خود هستند. در سال 96 این عدد به 15% کاهش یافت. اما نکته قابل تامل در مورد این چک های برگشتی، ارزش چک ها بود که در مجموع فقط تعداد آنان کاهش یافته و ارزش این چک ها همان 22% ماند. در سال 97 آمار دقیقی هنوز منتشر نشده اما 23-25% انتظار می رود. در شرایط بد اقتصادی مخصوصا در زمان تورم افراد در پی خرید اجناس و عقب انداختن تعهدات مالی خود هستند.

در این شرایط چند راهکار برای کاهش ریسک برای فعالان اقتصادی پیشنهاد می شود:

- شرکت هایی که با تولیدکنندگان و تامین کنندگان مواد اولیه در ارتباط هستند، توصیه می شود تهاتر کالایی انجام دهند. اگر مبادله به صورتی غیر از تهاتر باشد، ممکن است شرکت خریدار نتواند پول به فروشنده را بدهد. اما در حالت تهاتر می تواند در شرایط تورمی، ریسک تورم خود را نیز کم کرده اند و بر موج تورم سوار شده اند.

- شرکت هایی که با شرکت های واسطه و کم اعتبار کار می کنند، بهتر است فروش خود را به صورت نقدی انجام دهند. حتی اگر به کم شدن حجم فروش آنان منتهی شود. مواردی مشاهده شده است که شرکتی با افرادی بالغ بر 5-10 سال کار کرده اند، اما در این شرایط ضرر های جبران ناپذیری را شاهد بوده اند.

  • در کل بهترین راهکار،  کم کردن زمان اعتبار و خرید و فروش نقدی است.

* ارز نیمایی چطور ممکن است به آرام کردن بازار کمک کند؟

در همین یکی دو روز گذشته ساز و کار خرید و فروش برای کالاهای اولویت 3 ارائه شد که در آن محصولات فولادی نیز به چشم می خورد. بانک مرکزی با کمک صرافی ها در پی ارائه 20% ارز حاصل از صادرات محصولات غیر نفتی در سامانه نیما می باشد. طبق این شرایط اولویت های کالاهای 3 می توانند با سیستم طراحی شده، ارز خود را با نرخ آزاد توافقی خرید کنند. در اولین معامله این سیستم 10 هزار درهم به مبلغ 2020 تومان معادل دلار 7530 تومانی انجام شد. همزمان بازار ارز دلار در تهران به حدود 7700 تومان ریزش کرده که امکان افت تا 7600 نیز ممکن است. اما مشکل این سیستم چیست؟ مشکل عدم توازن عرضه و تقاضا می باشد. حجم 20% صادرات توان پاسخگویی به واردات را ندارد و با شرایط تحریم پیش رو، این توازن بیشتر هم بهم خواهد خورد. که در نهایت دوباره دخالت دولت را در پی خواهد داشت. در کل شفافیت ارزی یک سیستم بسیار مهم می باشد اما در شرایط فعلی، پیاده سازی شفافیت در هاله ای از ابهام می باشد. انتظار روند کوتاه مدت نزولی ارز و طلا و کالا های وارداتی را داریم. اما خبری در راه است که در مقاله بعدی به آن اشاره می کنیم و چرایی احتمال موج دوم تورم را توضیح خواهیم داد.

 

زهیر فضیلتی

مدیر تحلیل مرکز تخصصی فلزات

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com