• 031-36295535
  • info@Felezat.com

از بازار چه خبر؟

انتشار: 1397/5/4

در هفته های گذشته راجع به بازارهای موازی و اثرات آن بر بازار فولاد توضیح دادیم. در این هفته درباره تغییرات تیم اقتصادی دولت و اثرات آن صحبت میشود.

مرکز تخصصی فلزات: در هفته گذشته دلار با رشدی شدید تر از قبل همانطور که هشدار داده شده بود، رشد کرد. این در حالی است که هنوز سپرده های شهریور 96 سر رسید نشده و با سررسید شدن آن نقدینگی شدیدی، وارد بازار شده و به افزایش تورم دامن خواهد زد. اما دیروز با خبر به روی کار آمدن آقای دکتر همتی به عنوان رئیس بانک مرکزی بازار با آنکه واکنش نشان نداد اما ثابت ماند. در گذشته زمانی که آقای سیف به روی کار آمد  دلار از 3200 تومان به 2850 تومان ریزش کرد؛ اما در پی اشاره های سیف در مورد پایین بودن نرخ ارز، دلار دوباره به کانال 3200 بازگشت. در یک طرف دیگر این معادله دکتر طیب نیا قرار دارد که به نظر خیلی از اقتصادان بزرگ، یکی از با کفایت ترین اقتصاددانان ایران است. در دوره طیب نیا اقتصاد به طور حقیقی سیستم پذیر شد و تورم کنترل، و به امید سرمایه گذار خارجی، ساختار سیستم های مالیاتی گمرک و دولت مکانیزه گشت و حتی در مالیات، درآمد دولت بیشتر از نفت شد. اما مشکل آنجاست که برای سیستم اقتصادی دولت 3 پست کلیدی برای کنترل کلی اقتصاد در ایران وجود دارد که عبارت است از رئیس بانک مرکزی، رئیس برنامه و بوجه و وزارت اقتصاد. طیب نیا برای برگرداندن آرامش به اقتصاد ایران نیاز به کنترل هر سه پست کلیدی دارد. دکتر همتی، همکلاسی سابق دکتر طیب نیا بوده و سیاستهایش با سیاست های طیب نیا همسو ارزیابی می­شود. پس گمانه زنی برای برگشت تیم ایشان بیشتر شده است. سیاست کلی آقای طیب نیا بر اساس بازار آزار می باشد، یعنی عرضه و تقاضای واقعی.

پس می توان انتظار داشت در صورت روی کار آمدن تیم ایشان دلار کمی افت کند و بازار ارز بیشتر به سمت واقعی خود برود. البته باید جنبه های دیگر قیمت دلار را نیز مد نظر گرفت. تحریم های آمریکا بیشتر و بیشتر از گذشته تاثیر گذارند و از الان خیلی از شرکت های خارجی به دنبال ترک ایران هستند و شرایط برای اقتصاد خارجی بسیار وخیم به نظر می رسد. حتی در تجارت های خود با کشور های رده پایین تر مانند تایوان به مشکل برخورد کرده ایم که حتی در سطح وسیع تر اقتصاد ایران را دچار تنش خواهد کرد. ایران نشان داده که اهل مذاکره است. اما مذاکره دقیقه 95 جز امتیاز دادن، ثمر دیگری ندارد. و این مشکلات هم در نهایت با مذاکره رفع خواهد شد اما دست ایران الان خالیست و مذاکره با آمریکا را بسیار یکطرفه کرده است.

سکه آتی در هفته گذشته به راحتی سقف جدید 4 میلیون تومانی را زد و سکه امامی به 3،5 میلیون تومان رسید. در بازار آتی با در نظر گرفتن قیمت انس طلای جهانی می توان دریافت که دلار دی ماه به چه قیمتی معامله می شود. در حال حاضر با تخمین تقریبا 13 تا 14 هزار تومان می باشد. و این امر بسیار محتمل است. در تحلیل های قبلی به افزایش قیمت فولاد به سمت دلار بالاتر از 8 هزار تومانی اشاره کرده بودیم که با کمی دقت می توان به این موضوع پی برد؛ به طور مثال میلگرد پیشرو در این تغییر بوده است.

روند بازار در هفته پیش رو به سیاست ها دولت وابسته است و در صورت به کار گماشتن طیب نیا، احتمال افت جزئی دلار را شاهد خواهیم بود و در کل تا زمانی که در سیاست خارجی ایران تغییر محسوسی ایجاد نشود، روند دلار افزایشی خواهد بود.

در هفته آینده به اقتصاد ونزوئلا اشاره می کنیم و به طور مختصر به چرایی فروپاشی اقتصاد آن کشور و اینکه آیا ایران هم در این مسیر حرکت می­کند یا نه اشاره می کنیم.

 

زهیر فضیلتی

مدیر تحلیل مرکز تخصصی فلزات

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com