• 031-36295535
  • info@Felezat.com

از بازار چه خبر؟

انتشار: 1397/5/10

در این هفته به مقایسه اقتصاد ایران و ونزوئلا و تغییرات دولت برای کنترل بحران قیمت ارز پرداخته ایم.

مرکز تخصصی فلزات: در یک ماه گذشته درباره روند های اقتصادی ریسک های موجود در بازار و چرایی تغییرات مدام قیمت ها صحبت کردیم. در این مطلب می خواهیم به چرایی شکست اقتصاد ونزوئلا به عنوان یک نمونه از دولت های سوسیالیستی و پوپولیستی اشاره کنیم. البته نمونه ی این نوع دولت ها که با ساختار های مدیریت های نا منظم یا سوء مدیریت همراه بودند زیاد است. برزیل سال 2003-2010 یک نمونه از این دولت هاست که با سوء مدیریت همراه بود.

یکی از دلایل بهم خوردن اقتصاد برزیل در آن دوران، بالا بردن نقدینگی و پرداخت یارانه های شرکتی و شخصی همراه با ثابت نگه داشتن نرخ تورم و قیمت حامل های انرژی به صورت مصنوعی بود، و این همان چیزیست که ما در کشور ایران در طول 4 دوره دولتهای گذشته دیده ایم. در دولت روحانی با اینکه ساختار دولتی از پوپولیستی درآمد اما تبعات دولت احمدی نژاد هنوز در دل دولت باقی مانده بود. تیم اقتصادی دولت با مدیریت طیب نیا به دنبال کنترل بیماری تورمی با نسخه های خارجی برآمد اما غفلت از ارکان ویژه حکومت که موافق استفاده از سیاست های خارجی بازار آزاد نیست، باعث نمایان شدن بیماری خفته چند ساله اقتصاد ایران شد.

دولت در سال گذشته با امید به جهت دادن نقدینگی به سمت صنعت، بهره بانکی را کاهش داد اما نقدینگی آزاد شده از شبه پول (پول در حالت سپرده) به سمت بازار های موازی دیگر (نظیر طلا و ارز) روانه شد. همزمان با اضافه شدن تحریم های خصمانه آمریکا -که به اعتقاد نگارنده، تنها با بازنگری ایران بر سیاستهای خود  قابل تغییر است- بازار به بدترین شکل واکنش نشان داد. روند سیاست های فعلی دولت، نظیر بازار غیر رقابتی و کنترل بازار ها، جز آشفته کردن بازار، نتیجه دیگری نخواهد داشت. البته مسیر ما از ونزوئلا کمی متفاوت است چون در آنجا درآمد دولت نزدیک به 95 درصد وابسته به نفت بوده ولی در کشور ما تنها 36% درآمد دولت از نفت است.

پس از آمدن دکتر همتی و تغییرات احتمالی در کابینه، سیاست دولت نسبت به بازار، کنترل شده و در حال تغییر می باشد و آن به معنی آزاد کردن بخشی از ارز صادراتی است. احتمالا در چند روز آینده در پکیج جدید ارزی، دلار دولتی 4200 ثابت می ماند که فقط به کالاهای بسیار اساسی نظیر دارو اختصاص داده می­شود ولی ارز بازار ثانویه و آزاد را نیز به رسمیت بشناسد و به پتروشیمی ها و فولادی ها اجازه ورود ارز خود به صورت آزاد را بدهد. اما احتمالا این سیستم در مکانیزم بسته انجام شود و به دست مردم همچنان اسکناس نخواهند رسید. نتیجه آن، افزایش سود این نوع شرکت ها و متعادل شدن بازار ارز می باشد. اما قیمت که در چند روز گذشته به شکل سرسام آوری افزایش یافته، با قیمت آزاد محاسبه خواهد شد و این موضوع تورم زا خواهد بود اما در چند ماه گذشته بخشی از این تورم، آزاد شده، پس قیمت ها پایین نخواهند آمد ولی بالا تر از این هم نخواهند رفت.

اما همانطور که هفته گذشته اشاره شد نقدینگی آزاد شده از سپرده های شهریور ماه بسیار نگران کننده است و ممکن است روند را تغییر دهد همچنین تنش در سیاست های خارجی بصورت کوتاه مدت روند افزایشی به بازار می دهد پس از آن به مدت 1-2 هفته ثبات پیش بینی می­شود و سپس کمی کاهشی خواهد بود.

در هفته آینده به راه کارهای دولت برای حل این مشکلات می پردازیم که عملیاتی باشد اما به بازنگری کلی در ساختار حکومت نیاز دارد.

 

زهیر فضیلتی

مدیر تحلیل مرکز تخصصی فلزات

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com