• 031-36295535
  • info@Felezat.com

از بازار چه خبر؟

انتشار: 1397/5/17

روند تاثیرات اقتصادی بسته جدید ارزی و تحولات سیاسی بین المللی بر روی اقتصاد ایران و بازار محصولات فولادی، موضوع این هفته از بازار چه خبر می باشد.

مرکز تخصصی فلزات: در این هفته می‌خواهیم به روند اقتصادی تصمیمات جدید ارزی و تحولات سیاست‌های بین‌المللی بپردازیم و اشاره ای به بازار صادراتی محصولات فولادی ایران، قبل و پس از تحریم‌های جدید داشته باشیم.

دوشنبه گذشته بسته جدید ارزی -که نگارنده نیز در چند هفته گذشته به چنین راهکاری اشاره داشت؛ و شامل آزاد کردن قیمت‌ها، مخصوصا نرخ ارز و به رسمیت شناختن ارز بازار آزاد می‌شود- ارائه شد. در بسته جدید ارزی، شرکت‌های صادر کننده غیر نفتی شامل پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها، ارز حاصل از فروش خود را به نرخ آزاد در سامانه نیما ارائه و به فروش می­رسانند. این موضوع بر خلاف تصور که تورم زا می­نماید، آنچنان ایجاد تورم نخواهد کرد؛ چون بخش قابل توجهی از آن در قیمت‌های ماه قبل، مخصوصا در محصولات فولادی قابل مشاهده بود. بنابراین انتظار افزایش آنچنانی قیمت‌ها را نداریم.

اما نکته‌ی مهمی که وجود دارد، اینست که صنایع پایین دست فولادی مانند تولید کنندگان مقاطع، خرید  شمش مورد نیاز خود را  با دلار 4200 تومانی از بورس کالا، انجام می­دهند، اما محصولات خود را با نرخ آزاد به فروش می­رسانند.

جدول1. تفاوت مارجین محصولات فولادی

 

پس همانطور که پیش بینی شده بود، بازار به نرخ ارز آزاد رسید و حال نوبت نرخ کالاهای بورسی است. بنا بر اخبار رسیده، اصلاح قیمت پایه عرضه، از سوی دولت با مشورت انجمن تولیدکنندگان فولاد، در حال انجام است.

بازار ارز در یکی دو روز گذشته بسیار پر نوسان بوده و نرخ دلار از 8000 تومان در سامانه نیما تا 9500 تومان در بازار آزاد متغیر بوده است. داده ها، نشان از ثبات قیمت ارز دارد. پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها که قبلا علاقه‌ای به فروش ارز حاصل از صادرات خود با نرخ رسمی نداشتند؛ حالا مشتاق به استفاده از نرخ بازار آزاد هستند تا سود خود را افزایش دهند. این موضوع، عاملی برای  رونق سهام این شرکت‌ها در بازار بورس نیز شده است.

اما با وجود تحریم‌ها، شرایط به چه سمتی خواهد رفت؟ با شروع دور جدید تحریم‌های مربوط به فلزات و فولاد با توجه به اطلاعات تحریم‌های گذشته، می توان کاهش میزان صادرات 20 تا 30 درصدی  محصولات فولادی و پتروشیمی را انتظار داشت، که می‌تواند سود این شرکت ها را تا 20 درصدکاهش دهد.

شرایط حساسی برای کشور وجود دارد، از یک طرف تحریم‌های آمریکا بسیار جدی می‌باشد  (هنوز تحریم ها اثر خود را بر بازار نگذاشته اند) و در بلند مدت، در صورت عدم حمایت ایران از طرف سایر کشورهای خارجی (که تا این لحظه حدود 100 شرکت بین‌المللی از ایران خارج شده‌اند)، اقتصاد ایران دارای شرایط حساسی می‌شود. به نظر می­رسد توافق با آمریکا در شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست. ترامپ بسیار هوشمندانه از برجام خارج شد و یقینا هدفی جز ایجاد تنش در منطقه ندارد. در حال حاضر، بهترین گزینه‌ها برای جلوگیری از سخت تر شدن شرایط، پیوستن ایران به معاهده پالرمو (FATF) ، تنش زدایی و برقراری روابط دوستانه با همسایگان است.

این هفته در نظر بود در مورد راهکارهای بهبود شرایط اقتصادی ایران صحبت شود، اما به دلیل تحولات مهمی که اتفاق افتاد؛ در هفته بعد، به روشهای عملی پیشنهاد شده از طرف اقتصاد دانان برای اقتصاد حال حاضر ایران می‌پردازیم.

 

زهیر فضیلتی

مدیر تحلیل مرکز تخصصی فلزات

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com