• 031-36295535
  • info@Felezat.com

بازار فولاد به سمت چه دلاری است؟

انتشار: 1397/4/13

سمت و سوی بازار فولاد با تحولات ارزی باعث سردرگمی فعالین این حوزه شده است.در متن خبر بیشتر به این موضوع می پردازیم.

مرکز تخصصی فلزات: با تداوم دخالت های دولت برای سامان دهی بازارها، فعالان اقتصادی منتظر ثبات بازارها می باشند. شاید این نکته قابل توجه باشد که تورم در کل باعث رونق بازار می باشد که حتی بزرگترین اقتصادهای جهان نظیر ژاپن یا حتی اروپا از نداشتن تورم در اقتصاد خود رنج می برند. ژاپن در حال حاضر نزدیک به 0.7% می باشد که چندی پیش نخست وزیر ژاپن در سخنرانی ترادژی مانند اعلام کرد انتظار تورم 1% را دارد و اقتصاد ژاپن از رکود خارج شده است. اما چرا آنان در این حد تورم دوست دارند و مردم ما تورم را جزئی جدایی ناپذیر از زندگی خود می دانند و تقریبا از بقال سر کوچه تا اساتید ما همگی از تورم بیزارند.

در اقتصاد دو مولفه مهم وجود دارد: 1- طرف عرضه 2- طرف تقاضا

عرضه به رشد عوامل تاثیر گذار بر رشد اقتصادی یک کشور بستگی دارد که به طور مثال تولید ناخالص یا مراودات خارجی آن کشور به چه شکل اداره می شود.

تقاضا به مردم بر می گردد که در چه حد توان خرید و امید به مراودات بلند مدت، انتظارات آینده و در کل قدرت خرید مردم بر می گردد.

در کشور های پیشرفته طرف عرضه معمولا بسیار مستحکم و قوی اداره می شود و بازار به صورت غیر مستقیم از سیاستهای پولی و مالی یک کشور که با تیم های تخصصی برنامه ریزی شدهاند پایه ریزی شده اند. مشکل عمده این کشورها در طرف تقاضا می باشد که کمبود آن منجر به کم شدن تولید و در نهایت رشد کمتر تولید ناخالص میشود. اما با سیاست های انبساطی معمولا کشورها این طرف را کنترل نموده و با تسهیلات بلند مدت و طرح های خرید برای خانه یا وسایل دیگر به صورت بلند مدت این طرف را تغذیه میکنند که تورم ایجاد شود. اما در ایران، مشکل ما در دو طرف معادله میباشد. در یک طرف تولید در پی تصمیمات غلط دهه های گذشته هم قبل و هم بعد از انقلاب باعث روند نزولی نرخ رشد اقتصادی در مقایسه با کشور های همسایه بودهایم که نمونه آن ترکیه می باشد که با داشتن اقتصادی بیش از دو برار ما خود را به عنوان یکی از 20 کشور برتر اقتصادی جهان مطرح کرده است.

در حال حاضر کشور ما از یک بیماری به نام بیماری هلندی (هم تورم و هم رکود) رنج می برد که در آن درآمد یک کشور بر اساس یک محصول طراحی می شود (نفت) و با کم شدن قیمت آن دخل دولت کم و به خرج آن نمی خورد همانطور که در دوره احمدی نژاد این بیماری بروز کرد. با آمدن روحانی این بیماری با کنترل تورم آغاز شد چون تورم افسار گسیخته همانی میشود که هم اکنون در ونزوئلا شاهد هستنیم. با کنترل تورم و امید به سرمایه گذاری خارجی با پشوانه برجام نرخ دلار به صورت مصنوعی ثابت نگه داشته شد. 80 میلیارد دلار نیاز بود که رکود کشور حل شود که بسیار خوشبینانه بود. اما با این همه تفاهم نامه تنها 12 میلیارد دلار جذب شد. پس رکود حل نشد. اما تورم که چندین سال خاموش شده بود با کاهش نرخ سود بانکی بیدار شد و به شکل یک غول که در همه جا نفوذ می کند که هم اکنون شاهد آن هستیم نمایان شده است. تورم به دو حالت انتزاعی و تورم کنونی بر می گردد. در حا حاضر تورم نزدیک به 50% می باشد اما تورم انتزاعی بسیار بیشتر است چون انتظار تورم بیشتر در آینده می باشد. به طور مثال هم اکنون سکه آتی سر رسید دی ماه به قیمت 3،580،000 تومان رسیده است یعنی دلار 12 هزار تومانی که با کمی تامل خیلی دور از انتظار نمی باشد.

حال از فولاد چه خبر؟

دولت با مداخله سعی در کنترل این اژدها دارد اما آنقدر قدرت بازار زیاد است که شاهد تقاضا های زیاد در بورس کالا هستیم. دولت با دلار 4200 فولاد را عرضه می کند که خوب با داشتن کمی عقل اقتصادی می توان سریع دریافت که این دلار ثابت نخواهد ماند و همانند دوره های قبل دلار به نرخ برابری آزاد خواهد رسید دولت هم این را میداند اما می خواهد عواقب مشکلات برجام و تورم را به صورت خرد خرد به بازارد بخوراند. ریشه این موضوع به همان ریشه قیمت سکه برمیگردد. وقتی دولت اقدام به عرضه با قیمت پایین میکند، تقاضا برای کم کردن ریسک تورم در جامعه آنقدر بالا هست که تمام انرژی بانک مرکزی امکان پاسخ دهی به آن را نداشته و نهایتا قیمت آزاد در بازار حاکم میشود، فولاد و آلومینیم و مس و روی نیز عینا رفتار  طلا را دنبال میکنند و اثر پذیر از تورم بوده و لذا تقاضای کاذب بازار آنقدر رشد خواهد کرد تا قیمتها نه تنها به سمت دلار 8000 بلکه به سمت دلار با قیمتهای بالاتر حرکت کند.  

با مرکز تخصصی فلزات همراه باشید.

در هفته های آینده توضیحاتی برای کم کردن ریسک فعالان اقتصادی پیشنهاد می دهیم همچنین در تحلیل هفته آینده از خوبی ها و بدی های تمرکز دولت بر بورس بیشتر می گوییم.

زهیر فضیلتی 

مدیر تحلیل مرکز تخصصی فلزات

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com