• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد ایران و جهان (هفته14 سال 97)

انتشار: 1397/4/9

تحلیل بازارهای جهانی سنگ آهن، شمش،ورق ، میلگرد و بازارهای داخلی به شرح زیر می باشد.

مرکز تخصصی فلزات:

سنگ آهن:

همانطور که قابل پیش بینی بود، هفته گذشته قیمت سنگ آهن با افت کمی همراه بود و تنها در خلوص بالای 65% شاهد رشد قیمت بودیم. دلیل آن حجم بالای موجودی انبار های چین می باشد که نسبت به مدت مشابه رشد 15% را نشان می دهد. سنگ آهن هم اکنون با قیمت 63.95 دلار در مقصد بنادر چین به فروش می رسد. یکی دیگر از دلایل عمده این ثبات قیمت روند کاهشی قیمت میلگرد در بازار چین می باشد.

  • در هفته جاری انتظار ثبات قیمت با فشار بر عرضه همراه با نواسانات کاهشی را داریم.

شمش فولادی:

بازار شمش فولادی داخلی چین نیز با توجه به موجودی پایین انبار ها نسبت به مدت مشابه و تقاضای ساخت و ساز همچنان خوب می باشد اما با این وجود شاهد افت قیمت در دو هفته گذشته بودیم که احتمالا اصلاح قیمتی مربوط به افت قیمت سنگ آهن می باشد. خریداران چینی منتظر تعیین روند بازار هستند. اما با توجه به اخبار مربوط به تشدید سخت گیری های زیست محیطی در چین، شاهد افزایش قیمت در روز های پایانی هفته بودیم و قیمت شمش فولادی با 20 یوان افزایش یه قیمت 3570 بوان در داخل چین رسید. همچنین قیمت صادراتی شمش فولادی چین در حدود 530  دلار بر تن FOB می باشد. بازار شمش فولادی CIS  هنوز پس از ماه رمضان، در سکوت به سر می برد. تعدادی از فروشندگان این حوزه در تلاش بر افزایش قیمت در پی رشد قراضه ترکیه شدند که به دلیل کاهش مشتری این عمل تحقق نیافت و در حال حاضر در محدوده 520 دلار بر تن FOB معامله می شود. اما با این وجود قیمت منطقی برای خریداران در محدوده 500 دلار بر تن می باشد که با مقاومت فروشندگان روس و قزاق همراه بوده است. شمش فولادی صادراتی ایران نیز در محدوده 505 دلار بر تن در بندر به فروش می رسد.

  • پیش بینی بر تداوم قیمت در محدوده 515-525 دلار در تن می باشد.

میلگرد:

در هفته منتهی به 22 جون میلگرد از زیر فشار فروش در آمد و با توجه به داده های خوب زیر ساخت چین قوت دوباره گرفت. همچنین تولید کنندگان میلگرد همزمان با انتشار لیست جدید قیمت ها ( که افزایشی بود ) به روند بازار کمک کردند. اما در هفته گذشته قیمت کمی نزولی شد که دلیل عمده آن بازار آتی فولاد بوده است . بازار آتی معاملات آینده ایست که در آن خریداران با توجه به داده های اقتصادی معامله می کنند و روند مهمی در قیمت گذاری روز دارد. همچنین، بسیاری از شرکت های تولید کننده که به دلیل تعمیرات سالانه و بازرسی های محیط زیستی تولید را متوقف کرده بودند در حال بازگشت به تولید هستند که خود باعث ترس از افزایش عرضه می شود قیمت میلگرد داخلی چین در محدوده 3950 یوان (601$ - FOB) با افت 10 یوانی نسبت به هفته گذشته بوده است. اما نکته قابل توجه افزایش قیمت میلگرد در حوزه CIS بوده که دلیل آن مناسب بودن هوا برای پروژه های عمرانی بوده است. که خود به فشار قیمت در چین کمک کرده و از افت بیشتر آن کاسته است.

  • انتظارمی رود در هفته آتی، بازاری با عرضه کم و در نتیجه فشار بر قیمت ها را داشته باشیم. محدوده معامله برای بازار آتی 3672 یوان می باشد که از افت بیشتر نیز خبر می دهد.

ورق:

ورق نورد گرم در هفته منتهی به 22 جون با افزایش انبار های چین همراه بوده است که باعث کاهش قیمت شد. اما در هفته گذشته قیمت این محصول به 4220 یوان بر تن ( افزایش 3 دلاری در محدود 600 دلار بر تن FOB در بنادر چین) رسید. بارازار آتی فولاد هم در روز های پایانی هفته با افزایش 27 یوانی به 3832 یوان بر تن رسید. بازار صادراتی چین نیز با توجه به افزایش تقاضا در ماه گذشته در داخل چین افزایشی بوده که مربوط به درخواست های داخلی ساخت و ساز، نورد سرد و ورق های پوشش دار بوده است. در حال حاضر بازار صادراتی دست حوزه CIS و هند می باشد. چون قیمت پایین تری نسبت به چین ارائه می دهند.

  • در هفته جاری و آتی، پیش بینی تداوم بازاری آرام را داریم که ناشی از بالانس عرضه و تقاضا می باشد.

بازار داخلی فولاد:

همزمان با نوسانات شدید دلار در هفته های گذشته و بسته بودن بازار های آهن، شاهد بازاری آشفته بودیم و فروشندگان تمایلی به فروش نداشتند. با تدابیر جدید ارزی تقریبا همگی منتظر قیمت جدید ارز هستند که بازار را در سکوت فرو برده است. در هفته گذشته اما خبر هایی از تصویب عرضه بیشتر کالا فولاد مبارکه در بورس کالا شنیده شد که می تواند قیمت داخلی را با کاهش همراه سازد آخرین قیمت ورق فولاد مبارکه 33،200 ریال بود. اگر طرح افزایش عرضه عملیاتی گردد قیمت حتما کاهشی خواهد بود. برای دولت افزایش قیمت ها مفید نخواهد بود و نارضایتی عمومی در پی خواهد داشت پس حتما با مداخله بیشتر دولت در بازار ها روبرو خواهیم بود. همچنین برای بازار صادراتی نیز شاهد محدودیت های تناژی و عاملان صادر کننده بودیم که برای کنترل سودجویان و استفاده از آربیتراژ قیمت ارز می باشد. با این وجود بازار همچنان با قیمت های ارز کنار نیامده و منتظر روشن شدن بیشتر اوضاع می باشد. واردات محصولات فولادی توجیح پذیر نبوده که خود باعث بهم خوردن توازن بازار شده و عرضه و تقاضا کاملا دچار اختلال گردید. اخبار رسیده از یک میلگرد ساز معتبر روند کاهشی قیمت را پیش بینی میکرد که دور از انتظار هم نخواهد بود اما این کاهش قیمتی یعنی فرصت خرید مجدد برای بازرگانان و حتما این افت طولاتی نخواهد بود.

 

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com