• 031-36295535
 • info@Felezat.com

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد ایران و جهان هفته 15 سال 97

انتشار: 1397/4/16

جهت کسب آگاهی از وضعیت بازار فولاد ایران و جهان در هفته پانزدهم سال 97 و همچنین پیشبینی وضعیت بازار در هفته آینده می توانید مقاله زیر که توسط واحد تحلیل و پیش بینی مرکز تخصصی فلزات تدوین شده است را مطالعه نمائید.

مرکز تخصصی فلزات:

 سنگ آهن:

همانطور که هفته پیش نیز اشاره شده همچنان موجودی انبار های چین بالا است و این باعث افزایش تقاضا و فشار بیشتر بر قیمت می شود. قیمت ها همانند پیش بینی هفته گذشته، کاهشی بودند و قیمت سنگ آهن خلوص 62% به قیمت 62/5$ به ازای هر تن تحویل در بنادر چین رسید. خبر خوب برای سنگ آهن ایران افزایش ناچیز قیمت سنگ آهن صادراتی ایران بود که به دلیل رسیدن به زمان اجرای تحریم های ایران بوده و خریداران خارجی می خواهند خرید بیشتری قبل از تحریم ها داشته باشند.

 • همانند هفته پیش روند کاهشی را به دلیل بالا گرفتن تنش های جنگ تجاری و افت تقاضا در بازار چین پیش بینی می شود.

شمش فولادی:

 • بازار شمش کمی در داخل چین بهتر شده و به قیمت 3,620 یوان با احتساب مالیات رسیده است اما قیمت صادراتی با کاهش همراه بوده و به 515 دلار در تن FOB رسیده است. دلیل آن ، همانطور که هفته پیش اعلام شد، وجود سخت گیری های دولتی برای شرایط محیط زیستی است. اما اخبار رسیده حاکی از کاهش قیمت به دلیل وجود تقاضای پایین میلگرد است. بازار بیلت CIS نیز با افزایش نگرانی های تجاری و کاهش چشم گیر و تقریبا صفر ایران و ترکیه (در ایران به دلیل نوسانات ارز و در ترکیه به دلیل کاهش صادرات محصولاتی بومی به آمریکا در پی افزایش تعرفه ها) باعث افت قیمت شده است. خبر های رسیده حاکی از لغو سفارش شرکت آرسلومتال برای بعد از اکتبر از ایران می باشد (به دلیل تحریم های آمریکا) که خود می تواند در توازن بازار و افزایش عرضه تاثیز گذار باشد. قیمت ها در حال حاضر 510 دلار FOB/ CIS می باشد.

 • پیش بینی بر تداوم قیمت در محدوده 515 دلار به ازای هر تن می باشد.

  میلگرد:

  در هفته گذشته به دلیل شرایط بد آب و هوایی در چین، ساخت و ساز  به شدت کاهش یافته و بر روند کوتاه مدت تقاضا تاثیر گذاشته و باعث افت قیمت شده است. قیمت میلگرد داخلی چین در محدوده 3,940 یوان (595$ FOB) با افت 10 یوانی نسبت به هفته گذشته بوده است. اما با اخبار منتشر شده ، بازار آتی افزایشی شد که در پی آن قیمت میلگرد آتی  )بازار آتی، معاملات آینده ایست که در آن خریداران با توجه به داده های اقتصادی معامله می کنند و روند مهمی در قیمت گذاری روز دارد ) به 3,788 یوان - 100 یوان  بیشتر از هفته گذشته - بوده است.

 • قیمت در حوزه CIS  با افت 0/5 % به قیمت 550 دلار فوب رسیده که انتظار کاهش بیشتر تقاضا را نیز در پی خواهد داشت.

  ورق: 

  بازار ورق در حوزه CIS روند بهتری داشت که مربوط به افزایش قیمت تختال است.  بیشترین خریدار در این منطقه ترکیه می باشد که با در نظر داشتن قیمت 600 دلار برای ورق گرم قیمت پیشنهادی 530 دلار برای تختال منطقی به نظر می رسد. اما در روسیه بیم اعمال تعرفه ها هنوز دیده می شود و تاثیرات خود را گذاشته است. آمریکا سابقا خریدار تختال روسیه بوده اما در ماه ها اخیر هیچ معامله ای انجام نشده است.

  در چین قیمت ورق گرم صادراتی با افتی که هفته گذشته پیش بینی شده بود به قیمت 585 دلار رسید، که دلیل آن موجودی بالای انبار ها می باشد. اما قیمت داخلی با توجه به افت یوان تغییر نکرده و همانند هفته پیش در 4,220 یوان به ازای هر تن معامله می شود. بازار آتی هم با توجه به نزدیک شدن به فصل زمستان و سخت گیرتر شدن قوانین محیط زیستی و کاهش یوان در محدوده 3,850 یوان معامله شد.

 • با توجه به پایین تر بودن قیمت بازار آتی از قیمت لحظه ای ، انتظار می­رود قیمت ورق همچنان کاهشی باشد.

  بازار داخلی فولاد

  همانطور که در مقاله " بازار فولاد به سمت چه دلاری است؟" اشاره شد بازار در کل آشفته است که دلیل آن ریسک های تورمی و سیاسی می باشد. قیمت ورق گرم در بازار قیمت با اندکی کاهش همانطور که پیش بینی شده بود به محدوده 31,800 ریال رسید. دلیل آن افت دلار و تداوم افت تقاضا پس از روند افزایش ماه قبل می باشد که این کاهش طولانی نخواهد بود. دولت همچنان در پی کاهش قیمت ها و کنترل تورم به صورت مصنوعی است که با کمی تجربه می توان دریافت این روند طولانی نخواهد بود. فولاد  مبارکه در 11 تیر دوشنبه قیمت خود را افزایش داد و از 27.050  به 28,930 ریال (با احتساب مالیات بر ارزش افزوده  31,800 ريال) رساند. این در حالی است که حجم عرضه بسیار کاهش داشته است.  در بازار میلگرد هم شاهد کاهش قیمت و رقابت بیشتر بودیم. در کل به دلیل نبود تقاضای واقعی برای میلگرد، بازار در سکوت فرو رفته است. اما باید در نظر داشت که بسیاری از مواد اولیه فولاد سازی ها دچار افزایش بوده و قیمت ها در طولاتی مدت به قیمت واقعی میل پیدا می کنند. بازار صادراتی ایران تقریبا به اوج خود رسیده که دلیل آن تحریم های پیش رو و بیم خریداران از مشکلات آن می باشد پس ترجیح می دهند خرید بیشتری در این ماه ها از فروشندگان ایرانی خود داشته باشند.

 • همانطور که هفته پیش اشاره شد بازار بسیارپر ریسک بوده و روند کاهشی دارد.

  روند کلی بازار فولاد جهان

  در چین، پنج شنبه استان هبی اعلام کرد که به دنبال کاهش 40 میلیون تنی تولید فولاد خود، تا سال 2020 می باشد. در سال 2017 این استان 191 میلیون تن محصولات فولادی تولید کرده بود که این میزان کاهش می تواند قابل توجه و تاثیر گذار باشد. چین در کل 840 میلیون تن فولاد در سال در سال 2017 تولید کرده بوده که تنها نزدیک به 77 میلیون تن آن را صادر نموده است این عدد در سال 2016 و 2015 بالغ بر 110 میلیون تن بوده که در دو سه سال اخیر به دلیل توازن بازار و مسائل زیست محیطی حجم تولید کاهش داشته که یکی از عوامل افزایش قیمت در دو سال اخیر است. اما این خبر هنوز در روند بازار تاثیری نگذاشته است. همزمان تنش های تجاری آمریکا و چین به بالا ترین سطح خود رسیده و با خبر افزایش مجدد تعرفه آمریکا بر کالاهای چینی (پیش بینی کاهش 0/5 % رشد اقتصادی چین) بازار را ناآرام تر از همیشه کرده است. چین نیز در پاسخ گفته که به تلافی، بر کالاهای آمریکایی تعرفه وضع می کند.

 

 • تهیه شده در گروه تحلیل مرکز تخصصی فلزات

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

 • 031-36295535
 • info@Felezat.com