• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد ایران و جهان هفته 16 سال 97

انتشار: 1397/4/24

جهت کسب آگاهی از وضعیت بازار فولاد ایران و جهان در هفته شانزدهم سال 97 و همچنین پیشبینی وضعیت بازار در هفته آینده می توانید مقاله زیر که توسط واحد تحلیل و پیش بینی مرکز تخصصی فلزات تدوین شده است را مطالعه نمائید.

مرکز تخصصی فلزات: سنگ آهن

همانطور که در تحلیل هفته 15 اشاره شد با توجه به موجودی بالای انبار های چین و کاهش تقاضای فولاد سازان به دلیل کنترل تولید برای مسائل محیط زیستی تقاضا برای سنگ آهن کاهش یافته است.  یک دلیل دیگر افت تقاضای سنگ آهن در چین وجود محدودیت های جدید در انبار های گمرک چین بوده که نیاز به پیش اظهاری را برای وارد کنندگان اجباری کرده است. بازار آتی که معمولا یک سیگنال پیشرو از روند بازار می باشد با توجه به مشکلات جنگ تجاری چین و آمریکا دچار سردرگمی شدیدی شده و با افت یوان، بازار تمایلی به خرید خارجی (به دلیل افزایش قیمت تبدیل دلار/ یوان) ندارد. آخرین قیمت از شاخص پلتس نشان از معامله در 5/63 دلار به ازای هر تن در بنار چین برای خلوص 5/62% بود. بازار چین با توجه به محدودیت های زیست محیطی، به دنبال واردات بیشتر سنگ آهن با خلوص بالاتر بوده که دلیل افت کمتر خلوص 65% نسبت به سایر خلوص می باشد.

  • این هفته نیز انتظار کاهش قیمت را داریم – باید توجه بیشتری به جریانات جنگ تجاری داشت

شمش فولادی

بازار شمش همانطور که هفته پیش اشاره شد با توجه به ایجاد تقاضای جدید در بازار میلگرد کمی قوت گرفته اما روند کلی با نوسات همراه بوده و قیمت داخلی شمش به 700,3 یوان رسیده است. البته افزایش قیمت داخلی چین متاثر از کاهش ارزش یوان نیز بوده است. بازار صادراتی هم مطابق پیش بینی کاهشی بوده و به 508 دلار به ازای هر تن در بنادر چین رسیده است. بازار امارات اما کمی متفاوت بوده و بارهای پیشنهادی از ایران در قیمت 530 دلار به ازای هر تن و تحویل بندر جبل علی بوده است. بار چینی هم در امارات در محدوده 535 دلار بفروش رسیده که افزایش 15 دلاری را داشته است یکی از دلایل عمده این افزایش قیمت، جایگزینی فولاد سازان ایرانی از طرف امارات می باشد که حجم عرضه را کاهش داده و اماراتی ها تمایل کمتری به خرید از ایران حتی در قیمتهای پایین تر از چین، دارند. بازار شمش CIS نیز با افزایش نگرانی های تجاری و انتظار افت تقاضا در بازار های ایران افت کمی داشته و به 505 دلار به ازای هر تن رسیده است.

  • پیش بینی بر ادامه قیمت در محدوده 500-510 دلار به ازای تن می باشد

میلگرد

قیمت میلگرد کمی کاهشی بوده است اما با توجه به کاهش قیمت یوان در برابر دلار این افت در هفته خنثی شد و قیمت در محدوده 940,3 یوان ثابت ماند. با افزایش شاخص سرمایه گذاری در مسکن در چین نسبت به سال مشابه از 7% به 5/10% در امسال نشان از محرک های بازار می دهد. در شاخص های فولاد چین نیز شاهد افزایش کم اما موثر می باشیم. (این شاخص ها بر اساس داده های تولید کنندگان چینی + انبار ها + مدیران +تقاضا واقعی گردآوری می شود که دولت چین آن را منتشر می کند). قیمت دلاری همانطور که گفته شده در پی افت ارزش یوان کاهش یافته و به قیمت550 دلار FOB رسیده است. خریداران خارجی در پی خرید در محدوده 540 دلار می باشند که با بی میلی فروشندگان مواجه شده اند. در حوزه CIS نیز قیمتها ثابت و در بعضی معاملات کاهشی بوده.

  • روند کاهشی ممکن است در بازار های داخلی چین کمی کنترل شود و قیمت ها افزایش ناچیزیداشته باشد.
  • پیش بینی قیمت 550 دلار FOB در حوزه CIS را داریم.

ورق

بازار ورق در چین در هفته گذشته تقریبا ساکت بوده و با توجه به کنترل بیشتر نکات محیط زیستی فروشندگان بر خلاف جریان بازار حاضر به کاهش قیمت نیستند. قیمت ورق گرم داخلی چین هم اکنون 4210 یوان به صورت میانگین در حال معامله می باشد. قیمت صادراتی با کاهش پیش بینی شده و در محدوده 580 دلار FOB پیشنهاد می­شود­. اما بازار آتی پس از کاهش هفته قبل، کمی افزایشی شده و به 950,3 یوان رسیده است.

  • پیش بینی افزایش جزئی قیمت ورق در چند روز آینده را داریم اما روند طولانی نخواهد بود

بازار داخلی فولاد

همانطور که قبلا نیز اشاره شد با تدابیر اجرایی بازار ثانویه ارز قیمت ها در هفته گذشته کاهشی بود. اما پس از مدت کوتاهی که ما نیز پیشنهاد خرید داده بودیم قیمت ها در روز پایانی هفته و دیروز با افزایش روبرو بود. بازار میلگرد سریعا با این افزایش قیمت واکنش نشان داده و افزایشی شد. ورق گرم فولاد مبارکه نیز با افزایش قیمتی که در بورس روز سه شنبه و تقاضای بالا برای آن داشت، افزایش پیدا کرد. اما بازار ورق بازرگانان هنوز افزایش آنچنانی نداشته که دلیل آن افت تقاضای واقعی خرید می باشد. با روند اقتصادی حال حاضر، تولید کنندگان مخصوصا پیمانکاران دولتی که در حال اجرای قرار داد های 1-2 ماه پیش می باشند ضرر های زیادی در پی افزایش قیمت مواد اولیه کردند و از تقاضای جدید دوری می کنند. همانطور که پیشتر نیز اشاره شده بود بازار در نهایت میل به دلار آزاد می کند. دلار امروز در محدوده 8150 تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته 300 تومان افزایش یافته است. بازار ثانویه ارز جوابگو نیاز بازار نبوده و همچنین ارز 4200 نیز با مصوبه جدید دولت تنها با مجوز وزارت مربوطه امکان دریافت دارد که دست بازرگانان فولاد را تنگتر کرده و بر افزایش قیمت دلار و فولاد تاثیر می گذارد. با روند اجرایی برجام نیز دلار روند افزایشی دوباره گرفته و با مشکلات FATF انتظار میرود با افزایش نرخ ارز، باعث کم فروشی و در نهایت افزایش قیمت های شود.

  • قیمت ها پس از اعلام فرصت خرید افزایشی شده است. بایستی منتظر شفاف شدن بازار ثانویه ارز و روند تخصیص ارز 4200 بود. اما در کل اگر چه ممکن است بازار با نوسات همراه باشد اما در کل افزایشی است و همانطور که گفتیم افت قیمت ها فرصت خرید به بازرگانان باهوش می دهد

روند کلی بازار فولاد جهان

مهمترین خبر های جهانی فولاد همچنان حول جنگ تجاری و اجرای سیاست کاهش تولید فولاد چین تا سال 2020 می باشد. در ماه جاری صادرات انواع محصولات فولادی از چین با رشد خوبی نسبت به ابتدای سال جاری بوده که دلیل آن افت ارزش یوان و توجیه پذیری صادرات است. اما از ابتدای سال شاهدکاهش صادرات کلی چین بوده ایم که حدود 13% در صادرات و 12% در واردات سنگ آهن نسبت به سال پیش در این موقع می باشد. این در حالی است که تولید فولاد چین نسبت به سال گذشته در حدود 8% افزایش داشته که نشان از تقاضای خوب داخلی می دهد. چین نیز برای تحریک بازار روند وام دهی و تخصیص کمک های دولتی به پروژه های ساختمانی را افزایش داده که 60% رشد نسبت به ماه پیش نشان میدهد (برای جبران افت تقاضا در فولاد). در کل انتظار افزایش تقاضا برای انواع محصولات فولادی را به صورت کوتاه مدت داریم که می تواند به افت بیشتر قیمت ها کمک بکند. بر اساس آنالیز فولاد چین شاخص های انبار های فولاد سازان کاهشی بوده اما موجودی انبار های سنگ آهن افزایش داشته که در بلند مدت بر قیمت ها فشار خواهد آورد.

 

در این بین، هندوستان که بر اساس آمار ها به عنوان یکی از قدرت های جدید فولاد در دنیا با تولید 101 میلیون تن فولاد در رده سوم بزرگترین تولید کنندگان جهان در سال 2017 قرار دارد، هم اکنون در رده دوم جهان با 107 میلیون تن پس از ژاپن قرار گرفته است. هندوستان در اقدامی مناسب به دنبال رشد اقتصادی پایدار و تولید فولاد بر اساس تقاضای واقعی فولاد می باشد و طرح های بزرگ بندری برای سامان دهی بازار صادرات و واردات خود در پی گرفته است. در هفته های آتی بیشتر از اخبار هند خواهیم گفت.

 

تهیه شده در گروه تحلیل مرکز تخصصی فلزات

 

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com