• 031-36295535
 • info@Felezat.com

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد ایران و جهان هفته 17 سال 97

انتشار: 1397/4/31

جهت کسب آگاهی از وضعیت بازار فولاد ایران و جهان در هفته هفدهم سال 97 و همچنین پیشبینی وضعیت بازار در هفته آینده می توانید مقاله زیر که توسط واحد تحلیل و پیش بینی مرکز تخصصی فلزات تدوین شده است را مطالعه نمائید.

مرکز تخصصی فلزات :

سنگ آهن

در هفته ای که گذشت با توجه به افت ارزش یوان، قیمت سنگ آهن وارداتی به چین افزایش 3 درصدی را شاهد بود. مهمترین عامل افزایش قیمت سنگ آهن، افزایش قیمت انواع محصولات فولادی در چین و توجه تجار به احتمال محدودیت های واردات سنگ آهن از ایران بوده است. با توجه به کاهش تولید محصولات فولادی که قاعدتا باید بر قیمت سنگ آهن فشار وارد کند، اما روند عکس شد. انتظار بیشتر فعالان این حوزه در ماه های آتی با توجه به موجودی بالای بنادر چین و همزمان وجود فشار های محیط زیستی که کاهش تقاضا را در سنگ آهن به همراه خواهد داشت، افت قیمت سنگ آهن است. آخرین قیمت معاملاتی سنگ آهن وارداتی با خلوص 62 درصد در محدوده 65.24 دلار بوده است.

 • روند کوتاه مدت بسیار مبهم است اما در بلند مدت انتظار کاهش قیمت را داریم

شمش فولادی

بازار شمش نیز همانند سایر محصولات فولادی با اعمال فشار های محیط زیستی با افزایش در هفته گذشته همراه بود. قیمت شمش با افت کم در ابتدای هفته همراه شد و سپس با رشد، به قیمت 3,720 یوان رسید. که هم متاثر از کاهش یوان هم افزایش تقاضای بازار بوده است. در بازار شمش CIS نیز قیمت 517 دلار به ازای هر تن رسید، که 7 دلار بالاتر از پیش بینی بود.

 • پیش بینی بر ادامه رشد قیمت کوتاه مدت و کاهش پس از آن را داریم. اما در بلند مدت افزایش را شاهد خواهیم بود

میلگرد

میلگرد چین نیز با افزایش بیشتر نسبت به بقیه محصولات به قیمت 4,040 یوان رسید که نسبت به هفته قبل 100 یوان افزایش داشت. و باز دلیل عمده آن محدودیت برای 2 فولاد ساز بزرگ استان هبی چین برای کاهش تولید بود. بازار صادراتی چین در حدود 553 دلار FOB شنیده شده است.

 • روند کاهشی همانطور که هفته پیش نیز اشاره شد، جبران شد و با افزایش در هفته جاری ادامه پیدا خواهد کرد. اما خبرهای جنگ تجاری تاثیر گذار خواهند بود

ورق

در بازار ورق نیز روند افزایشی بود. اخبار احتمال افزایش نقدینگی در چین و محدودیت های محیط زیستی، باعث افزایش قیمت ورق به 4,260 با 50 یوان افزایش نسبت به هفته پیش شد و طبق پیش بینی، قیمت ها در این حوزه افزایشی بودند. بازار صادراتی نیز قیمت را با افزایش دنبال کرد و 579 دلار FOB چین شنیده شد. در حوزه قیمت تختال، در ابتدای هفته افزایشی بود اما با کاهش ارزش لیر ترکیه و کاهش صادرات قراضه در پی آن، قیمت ها نسبت به هفته پیش ثابت و در محدوده 570 دلار FOB بود.

 • افزایش جزئی قیمت فولاد در چند روز آینده خبر دهد اما روند طولانی نخواهد بود

بازار داخلی فولاد

هفته سختی در پیش خواهد بود. در پی تدابیر نامناسب ارزی و تلاطم بازار ، موج دوم تورم که قبلا اشاره کردیم زودتر از قبل در حال شکل گیری است. تقریبا همگی به دنبال کاهش نگه داری ریال هستند که این یک عامل تورم زا قوی خواهد بود. در بازار فولاد همانطور که به دوستان توصیه کرده بودیم که فرصت خرید می باشد قیمت ها به صورت نجومی در حال افزایش است. قیمت دلار امروز در بازار آزاد در حدود 8850 در حال معامله می باشد که احتمال افزایش آن به نرخ بالاتر نیز وجود دارد. همانطور که در دو هفته پیش گفتیم بازار فولاد نیز مانند هر بازار دیگری خود را به سمت دلار واقعی سوق می دهد. قیمت ورق گرم مبارکه در بازار آزاد به قیمت 34,000 ریال نیز رسیده است. قیمت ورق های وارداتی نیز به دلیل مشکل واردات درحال افزایش است. امروز در بورس تقاضای وحشتناکی برای شمش فولاد خوزستان ثبت شد که تداوم افزایش قیمت ها را ندا می دهد. بازار ثانویه ارز که عملکردی مشابه چک دارد تنها با رانت و نفوذ توسط بازرگانان قابل دریافت می باشد. دلار 4200 تومانی هم فقط به شرکت های تولیدی و کالاهای خیلی اساسی گروه یک و دو داده می شود و این امر به معنای کمبود تقاضا در بازار محصولات فولادی است. هنوز ممکن است کارخانجات توانایی عرضه در بازار را داشته باشند اما با این روند مواد اولیه، آنان نیز دچار مشکل شده و با محدودیت عرضه مواجه خواهند شد. به نظر اکثر کارشناسان اگر دولت دلار را با نرخ بازار 8000 تومان عرضه کند تورم ایجاد شده قطعا تبعات کمتری نسبت به عرضه نامناسب ارز خواهد داشت.

 • جمله هفته پیش خود را تکرار می کنیم: در کل اگر چه ممکن است بازار با نوسات همراه باشد اما در کل افزایشی است و همانطور که گفتیم افت قیمت ها فرصت خرید به بازرگانان باهوش می دهد. در آینده قیمت بالاتر ارز ، دور از انتظار نخواهد بود.

روند کلی بازار فولاد جهان

در هفته ای که گذشت قیمت انواع محصولات فولادی به دلیل اعمال محدودیت های جدید در استان هبی در چین، افزایشی شد. همزمان با کاهش یوان در برابر دلار این روند تقویت گردید. در ماه های آینده با توجه به وارد شدن به فصل زمستان، بازار حتما افزایشی خواهد بود. اما جنگ تجاری نیز تاثیر منفی بر روند گذاشته و بسیاری از معامله گران را دچار تردید کرده است. دولت چین برای رقابت پذیری بیشتر محصولات خود و مقابله با اعمال تعرفه ها، کاهش یوان را در سیاست های یک ماه خود اعمال کرده است و در حدود 4 درصد از ارزش یوان کاسته شده است. وزیر خزانه داری آمریکا نیز چین را به کاهش مصنوعی ارزش یوان متهم نموده است. پرزیدنت ترامپ در سخنان خود گفته، اگر چین با برنامه های آمریکا کنار نیاید بر تمامی 500 میلیارد دلار وارداتش از چین تعرفه وضع می کند. از ماه آینده تعرفه بر روی 200 میلیارد دلار صادرات چین اعمال خواهد شد، که بازار های جهان را دچار تلاطم خواهدکرد. در فلزات رنگی نیز شاهد افت های زیاد می باشیم. در کل پرزیدنت ترامپ با برنامه ها و سیاستهای تحمیلی، سعی در اعمال فشار بر جهان در پی افزایش قدرت و بهبود اقتصادی آمریکا می باشد. رییس جمهور آمریکا حتی نسبت به سیاست افزایش نرخ تورم داخلی فدرال رزرو نیز اعتراض کرده که به قدرت خرید مردم لطمه می زند.

در روند تحریم های برجام نیز شورای آتلانتیک که یک اتاق فکر آمریکایی بوده و از سال 1961 مشغول تحلیل امور بین المللی است میگوید اثرات تحریم آمریکا بر روی اقتصاد آن کشور بشرح زیر است:

 • افزایش 3 دلاری قیمت بنزین در هر گالن در فصل تابستان
 • افزایش 38 میلیارد دلاری هزینه های خانوارهای آمریکایی
 • خنثی شدن 30 درصدی اثر قانون کاهش مالیاتهای ترامپ
 • کاهش 0/2 درصدی رشد اقتصاد آمریکا
 • افزایش قیمت نفت به 90 دلار در سه ماهه دوم سال 2019
 • افزایش 15/7 درصدی رشد سرمایه گذاری صنعت نفت و گاز آمریکا
 • افزایش اشتغال صنعت نفت و گاز آمریکا

 

تهیه شده در گروه تحلیل مرکز تخصصی فلزات

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

 • 031-36295535
 • info@Felezat.com