• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد ایران و جهان هفته 18 سال 97

انتشار: 1397/5/7

جهت کسب آگاهی از وضعیت بازار فولاد ایران و جهان در هفته هجدهم سال 97 و همچنین پیشبینی وضعیت بازار در هفته آینده می توانید مقاله زیر که توسط واحد تحلیل و پیش بینی مرکز تخصصی فلزات تدوین شده است را مطالعه نمائید.

مرکز تخصصی فلزات

سنگ آهن

قیمت سنگ آهن نسبت به هفته پیش افزایشی بوده و با رسیدن به 66.05 دلار، افزایش 1درصدی داشته است. پس از چند هفته افزایش خرید های سنگ آهن، تعادل در بازار برقرار شده و معاملات در بنادر کاهش یافته است (موجودی بنادر به سطح 140 میلیون تن رسیده است که رقم بالایی می باشد). در استان شمالی هبی در جایی که محدودیت تولید بیشتر اعمال شده و بین 20-50 درصد می باشد، تولید آهن اسفنجی در این مناطق نیز کاهشی بوده است، با در نظر گرفتن حجم بالای بنادر چین و کاهش تولید شرکت های غول آسا استان هبی، انتظار روند کاهشی قیمت در هفته جاری را داریم.

بازار نیز بیشتر به سمت معاملات روز حرکت کرده و تمایل به معامله در بازار های آتی کاهش داشته که دلیل اصلی آن مبهم بودن سیاست های آمریکا می باشد.

  • روند کوتاه مدت بسیار مبهم است اما در بلند مدت انتظار کاهش قیمت را داریم.

شمش فولادی

قیمت شمش در چین نیز با ادامه رشد قیمت های محصولات فولادی کمی افزایشی شد و قیمت با 40 یوان افزایش به 3،760 یوان در بازار داخل رسید. شنیده ها از چین اشاره به این نکته دارند که با توجه به تغییر سیاست های پولی چین (حرکت از انقباضی به سمت انبساطی) فولاد به خصوص محصولات میانی نظیر شمش، افزایشی خواهد بود. محدودیتهای زیست محیطی نیز این احتمال را دوچندان کرده است. بازار آتی در چین در محدوده 4،017 یوان معامله شده است که محرک بازار می باشد. 

بازار شمش CIS نیز به دلایل پایین آمدن ارزش لیر ترکیه و ریال ایران کاهشی بوده است. آرسلو میتال که شمش خوبی به ایران صادر می کرد تقریبا هیچ معامله ای با ایران نمی کند و این باعث کاهش قیمت شده است و به قیمت به 500 دلار در تن FOB رسیده است.

  • پیش بینی بازار چین بر افزایش جزئی همراه با نوسان در کوتاه مدت می باشد – در بازار CIS نیز احتمال ثابت ماندن قیمت ها زیاد است.

میلگرد

اعمال محدودیت های زیست محیطی شاید بیشترین بازتاب را بر روی یکی از نهایی ترین و پر مصرف ترین محصولات بازار یعنی میلگرد داشته است. قیمت این محصول افزایش بیشتری را تجریه کرده است. تولید چین در 6 ماه ابتدایی سال با افت 4 درصدی همراه بوده که رقم 18 میلیون تن می باشد. قیت ها همانطور که پیش بینی شده بود افزایشی شده و قیمت داخلی چین در حدود 4،160 یوان معامله می شود. قیمت صادراتی نیز با فشار بر ارزش یوان همچنان افزایشی بوده و به قیمت 560 دلار در تن FOB رسیده است.

  • روند افزایشی احتمالا ادامه دار اما با شیب ملایم تر خواهد بود – بایستی به بازار های جهانی و توافق های احتمالی بیشتر توجه کنیم.

ورق

در بخش ورق، بازار چین با وجود محدودیت های تولیدی توانسته تولید خود را نسب به سال پیش در حدود 8 درصد افزایش دهد اما این روند نسبت به ماه پیش 3.8 درصد افت داشته که به دلیل همین محدودیت ها می باشد. در امسال سود خوبی نصیب فولاد سازان شده که دلیل آن، قیمت پایین سنگ آهن بوده است. همچنین قراضه نیز نسبت به مدت مشابه پارسال، افت داشته که به نفع فولاد سازان بوده، این در حالی است که تقاضا برای خرید کم شده که دلیل آن افت مارجین سود واسطه ها بوده است. قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین در حدود 4،260 یوان همانند هفته گذشته می باشد. قیمت صادراتی ورق نیز 597 دلار بوده که افزایش به همراه داشته است.

در CIS ، قیمت ها عمدتا به دلیل پایین آمدن ارزش لیر ترکیه و ریال ایران، خریداران این دو کشور، از بازار CIS را به شدت کاهش داده و بازار را با مازاد عرضه همراه ساخته است. قیمت ها از هفته گذشته با 5 دلار افت به 565 دلار در تن رسیده است.

  • احتمالا قیمت ها نوسان زیادی نخواهند کرد و روند کوتاه مدت در همین محدوده خواهد بود.

بازار داخلی فولاد

بازار دلار همچنان آشفته و سردرگم می باشد و با انتشار نرخ حدود 8800 تومان در سامانه سنا احتمال به رسمیت شناختن بازار آزاد در معاملات دلار را با ریاست جدید دکتر همتی در بانک مرکزی دوچندان کرده است. هفته های سختی را پشت سر می گذاریم و با فزایش روز به روز قیمت های فولادی، فعالیت تجار و صنعتگران سخت شده است. در این بازار بیشترین سود را تولیدی ها می برند و بنگاه های واسطه با ضرر یا سود های شانسی به کار ادامه می دهند. تقریبا تجارت فولاد به کمترین حد خود رسیده است. اما صادرات مخصوصا بازار های عراق و افغانستان بسیار جذاب بنظر میرسد. اما در این میان بنگاه های واسطه ای  جایی ندارند که در بلند مدت یقینا به اقتصاد کشور صدمه می زند. صادرات فولاد کشور 30 درصد رشد وزنی و 63 درصد رشد ارزشی داشته است.

قیمت در بازار میلگرد به شدت افزایش یافته و تولیدی ها با قیمت های باور نکردنی 4،500 تومان برای هر کیلو (300 تومان افزایش نسبت به هفته گذشته – 10درصد رشد) فروش دارند. در ورق نیز با توجه به ثابت نگه داشتن قیمت پایه توسط فولاد مبارکه، قیمت ها افزایشی بوده و این در حالیست که بازار بورس تقریبا نقدی شده است. قیمت ورق در بازار آزاد –درحالیکه فروشندگان تمایلی به فروش ندارند- به حوالی 3،500 تومان رسیده است.

امیدواریم با روی کار آمدن تیم جدید اقتصادی، بازارها آزاد شده و به نرخ واقعی برسد.

  • بازار همچنان افزایشی خواهد بود و احتمالا از ماه های آینده با توجه به محدودیت های صادرات و تحریم های برجامی، عرضه داخلی از طریق فولاد خوزستان و مبارکه بهبود می­یابد. خرید امروز بهتر از خرید فردا است.

برای دنبال کردن بیشتر اخبار بازارهای ایران، مخصوصا دلار و طلا به اخبار ما در "از بازار چه خبر" مراجعه بفرمایید.

روند کلی بازار فولاد جهان

بازار های جهانی را با اخباری بر فارکس شروع می کنیم (فارکس: بازار معاملات پول های جهان) که تاثیری مهم بر کامودیتی ها به ویژه فولاد دارد.

انتشار خبر رشد تولید ناخالص آمریکا -که به 4.1 درصد رسید- باعث تقویت دلار شد و به بالاتر از تولید ناخالص آمریکا در سال 2014 رسید. همزمان در حوزه یورو، شاهد تداوم سیاست های انبساطی می باشیم که باعث عرضه یورو و خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی اروپا می باشد. این باعث رشد نقدینگی یورو و به تبع آن کاهش ارزش یورو می باشد که خود محرک افزایش دلار بوده است. داده های اقتصادی از اروپا خیلی قوی نیست و معامله گران را به سمت خرید دلار سوق داده است.

رییس جمهور آمریکا نیز چند روز پیش از نرخ بهره بالا در آمریکا انتقاد کرده بود که بیانگر نگرانی های دولت آمریکا برای برقراری توازن در تراز تجاری می­باشد.

حال اینها چه تاثیری بر فولاد دارد؟ اولا هرچه قیمت نرخ بهره آمریکا و ارزش دلار تقویت شود، ارزش یوان و همچنین معاملات دلار بیشتر می شود که هر دو بر قیمت کاهشی فولاد تاثیر دارند پس روند این شاخص ها برای بازار بلند مدت بسیار مهم است.

از طرف دیگر چین نیز با تغییر سیاست های پولی از انقباضی به انبساطی (پول ارزان) می خواهد به تحریک سرمایه گذاری در بخش داخلی و مسکن بپردازد که باعث تقویت قیمت فولاد می­شود.

 

تهیه شده در گروه تحلیل مرکز تخصصی فلزات

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com