• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد ایران و جهان هفته 19 سال 97

انتشار: 1397/5/13

جهت کسب آگاهی از وضعیت بازار فولاد ایران و جهان در هفته نوزدهم سال 97 و همچنین پیشبینی وضعیت بازار در هفته آینده می توانید مقاله زیر که توسط واحد تحلیل و پیش بینی مرکز تخصصی فلزات تدوین شده است را مطالعه نمائید.

مرکز تخصصی فلزات: 

سنگ آهن

بازار سنگ آهن به علت موجودی بالای انبار های چین، تفاوت بین قیمت سنگ آهن و فولاد را که با رشد قیمت فولاد، طبعا سنگ آهن پتانسیل فوق العاده ای برای رشد در آینده نزدیک دارد را بهم زده است. طبق آمار، نسبت قیمت سنگ آهن به فولاد از 26 درصد سالهای گذشته به تنها 10.7 درصد در روز گذشته افت نموده که نشان از عقب نشینی سنگ آهن نسبت به فولاد به علت مازاد عرضه 4 غول سنگ آهن دنیا است. آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی به بنادر چین در حدود 66.7 دلار برای خلوص 62 درصد بوده است که نسبت به هفته پیش تقریبا روندی ثابت داشته است. با در نظر گرفتن ارزش یوان حتی می توان گفت که قیمت کاهشی بوده و افزایش جزئی به دلیل اختلاف ارزش پول بوده است. از طرفی دیگر تقاضا برای سنگ آهن بسیار پایین بوده و فولادسازان، انبار های خود را همانند قبل پر نگه نمی دارند و به دلیل عرضه بالا، سعی در افزایش پول در گردش خود دارند. با اینکه چشم انداز فولاد مناسب است  اما قیمت سنگ آهن خیلی رو به بالا نخواهد بود و احتمالا با شروع فصل زمستان شاهد کاهش قیمت یا ثبات در همین محدوده باشیم.

شمش فولادی

شمش با قیمت 3،850 یوان با افزایش جزئی همراه بود. اما احساس می شود در طی هفته آینده این قیمت وارد فاز اصلاحی شود. اما با ارائه بسته های دولتی می توان انتظار روند خوب در بلند مدت را داشته باشیم.

با شروع تحریم های آمریکا نیز فروش شمش ایران کاهش یافته و امارات به عنوان یکی از خریداران عمده شمش ایران در پی جایگزینی آن می باشد. با افزایش قیمت دلار در داخل، صادر کنندگان، قیمت ها را پایین تر از هر جای دیگری ارائه می دهند و با اختلاف 50 واحدی با قیمت 540 دلاری چین در محدوده 480-490 دلار پیشنهاد شده است.

در بازار CIS همانطور که پیش بینی شده بود قیمت ها ثابت مانده و به دلیل افت تقاضا شاهد افزایش قیمت در کوتاه مدت نخواهیم بود. ترکیه نیز به شدت دچار افت ارزش لیر شده و این توجیه پذیری واردات را کم کرده است. آخرین قیمت شمش در این حوزه 501 دلار FOB بوده است.

  • در کوتاه مدت قیمت ها وارد فاز اصلاحی خواهند شد.
  • در بازار CIS نیز احتمال ثابت ماندن قیمت ها زیاد است.

میلگرد

روند قیمت میلگرد پس از رشد به قیمت 4،200 یوان همانطور که انتظار می‌رفت در حال اصلاح می باشد. بازار فیزیکی با افت تقاضا در پی نزدیک شدن به پایان فصل ساخت و ساز و انتظار بازار برای بسته های حمایتی دولت است و معاملات به شدت دچار افت شده است. قیمت صادراتی میلگرد به 560 دلار و در همان رنج هفته پیش مانده است. با کاهش بیشتر ارزش یوان، بازرگانان دچار سردرگمی شده و از انجام خرید های جدید تا ثبات قیمت ها، خودداری می کنند.

  • روند قیمت، در هفته آینده، کاهشی خواهد بود.

ورق

با افت معامله در بازار ها، قیمت ورق در انتهای هفته ثابت ماند اما در اول هفته با رشد ناچیز قیمت پایانی هفته را در محدوده 4،280 یوان در بازار داخلی تثبیت کرد. در بازار ورق، پیش بینی ها از تاثیر کم تعرفه آمریکا، حکایت می­کند؛ زیرا در حال حاضر محرک اصلی، بازار داخلی است. اما تنش های بازار، باعث بهم خوردن محاسبات بازرگانان و در نهایت توقف معاملات می شود. با اینکه تقاضا کم شده اما عرضه نیز کاهش یافته و این امر باعث ثبات قیمت ها شده است. بازار صادراتی چین در 675 دلار پیشنهاد شده است که خریدار جدی ندارد و بازار های آسیای شرقی بیشتر به دنبال خرید از هند  که قیمت پایین تری ارائه می‌دهد، می باشند این امر ممکن است باعث افت قیمت صادراتی چین شود. احتمال ناچیزی نیز از افزایش قیمت ها در ماه های پایانی سال به دلیل افزایش تقاضای کشورها برای نشان دادن رشد اقتصادی انتظار می رود.

در CIS قیمت ها ثابت مانده و در محدوده 565 دلار معامله می شود.

  • احتمالا قیمت ها، نوسان زیادی نخواهند کرد و روند کوتاه مدت در همین محدوده خواهد بود.

بازار داخلی فولاد

بازار داخلی همچنان با ریسک های بالا دنبال می شود. بازار بورس از یک طرف دچار دوگانگی دولت و فولاد سازان شده و فولاد خوزستان به طور مثال با امتناع از عرضه با قیمت اعلام شده وارد بورس فردا نمی شود. فولاد مبارکه هم با افزایش قیمت وارد بورس دوشنبه شد. این در حالی است که قیمت ها در دو هفته گذشته با ادامه ریسک های بازار به یک باره بالا رفت و میلگرد را به قیمت 5،500 تومان نیز رساند. پس از اصلاح قیمتها هم اکنون شاهد افت تقاضا و رسیدن قیمت میلگرد در محدوده 5،000 تومان هستیم. قیمت ورق نیز در بازار آزاد به قیمت باورنکردنی 4000 تومان رسیده است. که شاهد اختلاف 1000 تومانی بین بازار و بورس می باشد. خرید در بورس تقریبا شبیه یک رویا شده و افراد بسیار کمی قادر به خرید می باشند.

سود در بازار های موازی و امید به افزایش قیمت ها در آینده، باعث کاهش عرضه فروشندگان شده است. در هفته های گذشته شدیدا به این اشاره شد که قیمت محصولات فولادی به سمت قیمت بازار آزاد دلار میل می کند که همین طور نیز شده است.

قیمت های فروآلیاژ ها نیز به دلیل عدم واردات، بسیار بالا رفته است. فعالان بازار به دنبال خبر بسته جدید ارزی دولت می باشند که در آن احتمالا نرخ واردات فولاد،  دلار 9000 تومانی تعیین خواهد شدکه با احتساب قیمت های جهانی، قیمت ها در همین محدوده باقی خواهند ماند و افزایش بیشتر را نخواهیم داشت. اما روند بلند مدت کماکان افزایشی پیش بینی می شود.

برای دنبال کردن بیشتر اخبار بازارهای ایران مخصوصا دلار و طلا به بخش اخبار سایت مراجعه نمائید.

روند کلی بازار فولاد جهان

بازار های جهانی به علت ادامه تنش های تجاری بین چین و آمریکا، دچار آشفتگی شده اند.  روز جمعه، بازار های چین با افت قابل توجه به دلیل اعلام خبر تنش های بیشتر و امکان افزایش تعرفه 10 درصدی به 25درصد بر روی 200 میلیارد دلار کالای صادراتی مواجه شد. چین نیز در پاسخ بر روی 60 میلیارد دلارکالای وارداتی، تعرفه 5 تا 25درصدی وضع نمود. شرکت سینوپک چین نیز که قرار بود واردات نفت از آمریکا را تا 3 برابر افزایش دهد تمامی سفارشات خود را معلق نموده است. همزمان با انتشار آمار افزایش ذخیره نفت در آمریکا، قیمت نفت افت نمود و به 73 دلار برای نفت برنت رسید. ولی احتمال افزایش قیمت نفت بسیار محتمل است.

 

با نزدیکتر شدن به زمان اجرای تحریم های ایران، حتما شاهد بازگشت نفت به محدوده 80 دلار خواهیم بود.

اما در چین محرک های اقتصادی برای جبران خسارت های ناشی از جنگ تجاری در حال آماده سازی می باشد که می تواند به روند بلند مدت فولاد کمک کند. با تشدید سخت گیری های محیط زیستی نیز شاهد افزایش تقاضا در چین برای جبران کمبود عرضه در زمستان هستیم.

 

تهیه شده در گروه تحلیل مرکز تخصصی فلزات

 

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com