• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تغییر رویکرد خصوصی سازی به سمت سهامداری و ادغام

انتشار: 1397/3/13

تجمیع و ادغام واحدهای کوچک در یکدیگر علاوه بر افزایش بهره وری واحدها، سبب می شود واحدها در فعالیت های خود رفیق یکدیگر باشند نه رقیب یکدیگر.

مرکز تخصصی فلزات: فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب ضمن بیان این نکته که در اصل ۴۴ که متولی آن دولت است بایستی به گونه ای عمل می شد که شاهد یک خصوصی سازی هدفمند و نظام مند باشیم گفت: به بیان بهتر خصوصی سازی باید به شیوه ای عملیاتی شود که در قالب منافع مشترکی که تعریف می گردد، شرکت های خصوصی شده رقیب یکدیگر نشوند. وی افزود: برای مثال فولادی ها و سنگ آهنی ها می توانند از طریق تعریف سهامداری در منافع یکدیگر شریک شوند. لذا علاوه بر تکمیل زنجیره، کلیه حلقه ها در منافع یکدیگر شریک شده و تضاد منافعی ایجاد نمی شود. ارزانی خاطرنشان کرد: حال که خصوصی سازی به شکل فعلی و از بالا به پایین عملیاتی شده و از سویی امکان برگشت به عقب وجود ندارد باید وضعیت را مدیریت کرد.

وی تشکیل ستاد زنجیره فولاد را در راستای مدیریت همین شرایط عنوان کرد و گفت: پیشنهاد این است که از این پس خصوصی سازی به صورت سهامدار کردن واحدها در یکدیگر اتفاق بیافتد. بنابراین تجمیع و ادغام واحدهای کوچک در یکدیگر سبب می شود اولا در فعالیت های خود رفیق یکدیگر باشند نه رقیب یکدیگر و ثانیا بهره وری آنها نیز افزایش پیدا می کند چون در واحدهای بزرگ تولیدکننده فولاد کشور بسترهای لازم برای برخورداری از یک زنجیره تولید فراهم است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان در خاتمه اظهار داشت: همچنین می توان پس از اصلاح قوانین خصوصی سازی، شرکت های به بهره برداری نرسیده یا کم بازده و بدون بازده را پس از ارزیابی های دقیق به شرکت های توانا و باتجربه واگذار نمود و سپس هزینه سرمایه گذاری فوق را پس از راه اندازی و از طریق منافع حاصل از تولید آن اخذ کرد.

لازم به ذکر است، ادغام و بعضا سهام داری مبحثی است که چند صباحی در کشور مورد توجه قرار گرفته و به تازگی شاهد ایجاد کنسرسیوم مشترک شرکت های فولاد هرمزگان، صبافولاد خلیج فارس و فولاد قشم برای تحقق تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در هرمزگان بودیم.

منبع: نشریه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com