• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تقاضای یک میلیون تنی فولاد در هفته گذشته

انتشار: 1397/5/8

طی هفته پیش، شرایطی بسیار استثنایی در صنعت فولاد کشور رقم خورد و شاهد یک میلیون و 280 هزار تن تقاضا در صنعت فولاد کشور بودیم. لازم به‌ ذکر است که در این هفته 3 عرضه بزرگ فولادی نیز ملغی شدند.

مرکز تخصصی فلزات: بازار فولاد کشور در التهاب شدیدی به‌ سر می‌برد. طی هفته جاری با وجود اینکه چندین عرضه بزرگ فولاد انجام شد، اما به‌ علت اینکه تقاضا برای محصولات عرضه شده بسیار زیاد بود و قیمت معاملات نیز افزایش قابل توجهی پیدا کرد، معاملات ابطال شدند. در این رابطه حتی یکی از مدیران فولادی که محصول خود را در بورس عرضه کرده بود و در نهایت ابطال شد، اعتراض شدیدی نسبت به وضعیت کنونی داشت و حتی تهدید به افشاگری کرد. این مدیر دست‌های پشت پرده و تقاضای غیر واقعی را باعث ایجاد نابسمانی در بازار فولاد دانست و خاطرنشان ساخت عده‌ای سودجو با استفاده از وضعیت موجود سعی در ایجاد حباب تقاضا دارند و فاصله قیمت معامله فولاد در بورس و قیمت در بازار آزاد نیز چنین مسأله‌ای را اثبات می‌کند.

در هفته جاری سه عرضه عمده محصولات فولادی یعنی شمش بلوم فولاد خوزستان، شمش بلوم فولاد کاوه جنوب و نیز ورق گرم فولاد مبارکه به‌دلیل تقاضای بسیار بالا ابطال شدند. این حجم از ابطال در بورس کالا بی‌سابقه بوده است و چنین مواردی آن هم در یک هفته تا کنون رخ نداده‌اند. نمودار 1 نیز حاکی از آن است که در هفته گذشته یعنی از 30 تیر تا 4 مرداد، حدود 333 هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالای ایران عرضه شدند که در مقابل آن رقم شگفت‌انگیز یک میلیون و 286 هزار تن تقاضا وجود داشت. در نهایت نیز با توجه به عدم معامله 3 محصول فولادی، 319 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند.

در همین حال محصولات میانی بیشترین تقاضا را به‌خود اختصاص دادند؛ به‌طوری که در مقابل 60 هزار تن عرضه، 489 هزار تن تقاضا وجود داشت. محصولات طویل نیز با تقاضای قابل توجهی روبه‌رو شدند؛ به‌طوری که تیرآهن ذوب آهن در مقابل عرضه 23 هزار تنی، تقاضای 211 هزار تنی داشت. سبد مخلوط ذوب آهن نیز با وجود عرضه تنها 17 هزار تن، 200 هزار تن تقاضا داشت. میلگرد نیز با وجود آنکه 5 هزار تن عرضه شد، 50 هزار تن تقاضا داشت. ورق گرم نیز در عرضه 158 هزار تنی فولاد مبارکه، 267 هزار تن تقاضا داشت. ورق سرد نیز به میزان 58 هزار تن معامله شد. در نهایت اینکه ورق گالوانیزه و قلع‌اندود مبارکه نیز به‌ترتیب به میزان 6 هزار و 900 تن و 4 هزار و 100 تن مورد معامله قرار گرفتند.

 

منبع: فلزات آنلاین
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com