• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تیرماه، فصل داغ صنعت فولاد در بورس کالا

انتشار: 1397/5/7

در تیر ماه سال جاری حدود 800 هزار تن محصول فولادی مورد معامله قرار گرفت و برای این میزان معامله نیز تقاضای بسیار زیادی وجود داشت. هر چند که بخشی از این تقاضا به‌دلیل قیمت‌گذاری فولاد با ارز دولتی و تفاوت آن با ارز آزاد رخ داده بود.

مرکز تخصصی فلزات: بازارهای جهانی صنعت فولاد روزهای نسبتا آرام و رو به رشدی را پشت سر می‌گذارد. هر چند که اعمال تعرفه‌های گمرکی آمریکا بر واردات آلومینیوم و فولاد بر بسیاری از کالاها اثر گذاشت، اما واقعیت آن است که این کشور بازیگر اصلی صنعت فولاد در دنیا محسوب نمی‌شود و چین در این زمینه حرف اول را می‌زند. البته قیمت فولاد به‌طور محلی و منطقه‌ای نیز تعیین می‌شود.

در بازار کشور، شرایط بسیار خاص است و ارز ارزان دولتی به‌نوعی همه خریداران و متقاضیان را به‌سمت بورس کالا می‌کشاند، به‌طوری که محصولات میانی مانند تختال و شمش تقاضای بسیار سنگینی در مقابل خود می‌بینند. این امر باعث شده است تا صادرات این محصولات حتی به‌صورت قاچاق به دیگر کشورها انجام شود. نکته قابل توجه دیگر نیز این است که متأسفانه به‌ دلیل تقاضای زیاد در برخی از مواقع معاملات برخی از محصولات ابطال شدند. به‌طور مثال عرضه 30 هزار تنی شمش فولاد خوزستان در 31 تیرماه به‌دلیل تقاضای 500 هزار تنی ابطال و به زمان دیگری موکول شد.

نمودار 1 نشان می‌دهد که در تیر ماه سال جاری 792 هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن یک میلیون و 613 هزار تن تقاضا وجود داشت و در نهایت 774 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند. در این میان شرکت فولاد مبارکه اصفهان بیش از 500 هزار تن ورق و تختال را روانه بازار کرد. ورق گرم بیشترین عرضه و معامله را به خود اختصاص داده بود. این محصول به میزان 402 هزار تن در بورس کالا عرضه شد که تقاضایی در حدود 543 هزار تن داشت و در نهایت 398 هزار تن از آن به فروش رفت.

ورق سرد مبارکه نیز به میزان 105 هزار تن در بورس عرضه شد که تقاضایی در حدود 110 هزار تن داشت و این محصول تماما به فروش رفت. ورق‌های گالوانیزه و قلع‌اندود نیز توسط مبارکه به میزان 7 هزار و 600 تن و 12 هزار و 200 تن عرضه و معامله شدند. نکته قابل توجه بازار فولاد در تیر ماه تقاضای 800 هزار تنی برای محصولات میانی بود. به‌طوری که برای عرضه 140 هزار تنی تختال در بورس، 430 هزار تن تقاضا به‌ثبت رسید. همچنین شمش بلوم نیز به میزان 75 هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود 409 هزار تن داشت. تیرآهن نیز از سوی ذوب آهن به میزان 30 هزار تن عرضه شد که با تقاضای 60 هزار تنی، همه این محصول به فروش رفت. با این حال میلگرد به میزان 13 هزار و 600 تن عرضه شد که تقاضای آن 20 هزار تن بود، اما در نهایت 8 هزار و 700 تن از آن به فروش رفت.

منبع: فلزات آنلاین
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com