• 031-36295535
  • info@Felezat.com

ثبت رکورد تاریخی برای نمادهای گروه فلزی و معدنی

انتشار: 1397/3/30

با افزایش نقدینگی و صف‌های طولانی برای خرید سهام در خیابان حافظ، بازار بورس اوراق بهادار تهران شاهد رکورد جدیدی با رشد بالای ۳ هزار واحد و ثبت شاخص کلی بیشتر از ۱۰۲ هزار واحد در ۲۷ خرداد بوده که بالاترین مقدار شاخص کلی از زمان شروع فعالیت تالار بورس تهران بوده است.

مرکز تخصصی فلزات: در هفته گذشته، بیشترین حجم خریدها به گروه رایانه‌ها و گروه‌هایی نظیر فلزات پایه، محصولات شیمیایی و استخراج کانه‌های فلزی اختصاص داشته که می‌تواند خبر خوبی در جذب سرمایه‌های سرگردان و سوق‌دهی آنها به سمت معدن و صنایع معدنی باشد.  فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان از جمله شرکت‌هایی بودند که بیشترین تعداد معامله‌ها را به خود اختصاص دادند اما دلیل اصلی آن، ارتباط مستقیم با سیاست جدید ارزی بانک مرکزی، اعلام دلار تک‌نرخی و همچنین سخت‌تر شدن دسترسی به سایر ارزهای متداول (منابع قابل اعتماد برای حفظ ارزش سرمایه) در بازار دارد.  از جمله این موارد می‌توان به افزایش بیش از ۴۰۰ هزار تومانی نرخ سکه در کمتر از ۲هفته، جهش قیمت‌ها در بازار مسکن و بازار خودرو اشاره کرد که باعث هجوم خریداران به بازار سهام به عنوان سرمایه‌گذاری مطمئن برای حفظ ارزش سرمایه در مقابل نبود قطعیت در سایر بازارهایی است که به آنها اشاره شد. 
بنابراین سرمایه‌گذاری در این بازار به نوعی حمایت از تولیدکننده داخلی نیز به شمار می‌آید که در هماهنگی و پیوند با شعار سال به عنوان «حمایت از کالای ایرانی» است، هر چند برخی تحولات اقتصادی در بازارهای جهانی هم در رشد اخیر بازار بورس در ایران بی‌تاثیر نبوده است.  به عنوان مثال، تولید فولاد در چین با وجود افزایش تقاضای جهانی کاهش یافت که در نتیجه این نبود تعادل، بهای فولاد در بازارهای جهانی افزایش یافت و باعث جذب سرمایه‌ها به سهام شرکت‌های تولیدکننده فولاد در کشور شد.
امیربیژن یثربی/ استاد دانشگاه

منبع: صمت
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com