• 031-36295535
  • info@Felezat.com

حداقل قیمت واقعی شمش فولادی کشف شد

انتشار: 1397/3/24

1397/03/23 تالار صنعتی و معدنی بورس کالای ایران شاهد عرضه 20 هزارتن شمش فولاد کاوه جنوب کیش بود.

مرکز تخصصی فلزات: رقابت داغی بر سر این محموله شکل گرفت و اگرچه قیمت پایه آن معادل قیمت عرضه شده روز گذشته فولاد خوزستان بود اما نیمی از عرضه با قیمت سقف رقابت مورد معامله قرار گرفت و نیمی دیگر هم با اختلافی اندک از سقف ۱۰ درصدی بورس کالا به فروش رسید. بررسی جزئیات معامله دیروز شمش فولاد کاوه جنوب حاکی از آن است که ۱۰ هزار تن از این محموله ۲۰ هزار تنی به قیمت سقف یعنی ۲۵۷۴ تومان فروخته شده است! نکته ای که شاید فراتر از پیش بینی کارشناسان بود.

معمولا قیمت شمش فولاد کاوه جنوب کیش به جهت کرایه حمل بالاتر برای خریداران، ۶۰ تا ۷۰ تومان کمتر از قیمت شمش فولاد خوزستان کشف می شده اما این بار شرایط بازار و رقابت داغ میان خریداران سبب شد این اختلاف به حداقل ممکن برسد و حتی در ۱۰ هزار تن از این محموله قیمت شمش کاوه و خوزستان برابر شد! علاوه بر این تفاوت عرضه امروز و دیروز، فروش نقدی فولاد کاوه و فروش سلف فولاد خوزستان بود و اتفاقات امروز در بورس کالا این واقعیت را مشخص کرد که اگر عرضه امروز نیز اعتباری بود چه بسا احتمال ثبت سقف قیمت برای کل حجم عرضه وجود داشت. به عبارت دیگر معامله نقدی شمش فولاد کاوه جنوب آن هم با تفاوت ۲۷ تومانی قیمت میانگین نسبت به شمش فولاد خوزستان نشان از روند صعودی قیمت در بازار فولاد داشت که نمود آن را در افزایش حدود ۵۰ تا ۷۰ تومانی قیمت امروز میلگرد شاهد هستیم.

از سوی دیگر این موضوع نشان می دهد که چنانچه سقف ۱۰ درصدی رقابت در بورس کالا وجود نداشت، چه بسا معامله دیروز شمش فولاد خوزستان هم قیمت های بالاتری را ثبت می کرد. بنابراین به نظر می رسد برای تزریق آرامش در بازار فولاد، لازم است در فرآیند تعیین قیمت های پایه بورس کالا ملاحظات بیشتری مدنظر قرار گیرد. یکی از نکات مهم دیگر در این معامله و رقابت داغ خریداران، ثبت ۵۷ هزار تن تقاضا بود. رقابت به حدی نزدیک و فشرده بود که برخی خریداران که حجم تقاضای آنها درمجموع ۱۵ هزار تن برآورد می گردید به جهت فاصله قیمتی کم در ثبت قیمت خرید( در حد ۳ و ۵ تومان) موفق به خرید نشده بودند.

ترکیب خریداران امروز شمش فولاد کاوه جنوب هم از یکی از نکات مثبت این معامله حکایت دارد چرا که خریداران خرد نیز موفق شدند در پارت های کوچکتری خریداری کنند و به این ترتیب توزیع عادلانه ای اتفاق بیفتد. در واقع به صراحت باید گفت معاملات شمش در دو روز اخیر واقعیت بازار فولاد را مشخص کرد و سبب شد بر اساس بازار شفاف مبتنی بر عرضه و تقاضا، حداقل قیمت واقعی شمش در بازار کشف شود.

منبع: چیلان
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com