• 031-36295535
  • info@Felezat.com

رهاورد شوم تحریم

انتشار: 1397/5/16

دور نخست تحریم‌ها از روز گذشته شروع شد که شامل تحریم مواد اولیه فولادسازی و همچنین صنایع فولادی کشور است.

مرکز تخصصی فلزات: این اتفاق می‌تواند واردات مواد خام صنایع فولادسازی مانند زغال کک و صادرات مواد خام از جمله سنگ‌آهن کنسانتره و گندله آهن اسفنجی تا محصولات نهایی فولاد را متاثر کند. در بندهای زیرمجموعه تحریم‌ها، به مواد خام استراتژیک دیگری هم اشاره شده و از جمله آنها ماده خام آلومیناست که در صنعت آلومینیوم‌سازی ایران استفاده می‌شود و کشور برای تولید آلومینیوم به واردات آلومینا وابسته است. 
صنعت خودروسازی، سیستم‌های اتوماسیون، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پیشرفته و های‌تِک که برای اداره کارخانه‌ها به آن نیاز است نیز همگی در زیرمجموعه دور نخست تحریم‌ها قرار می‌گیرند. 
در واقع مشکل اصلی در وقوع تحریم‌ها، اثربخشی آنها و عمق تاثیرشان است. تحریم مانند بیماری‌ است که تاثیر آن بر اساس توان هر بیمار، متفاوت است. در نتیجه نمی‌توان تاثیر تحریم‌های جدید را با دوره‌های پیش مقایسه کرد یا گفت به دلیل تجربه‌هایی که از گذشته به‌دست آوردیم مقاومت ما بالا رفته است. 
وقوع برجام اتفاق خوشایندی بود و باعث شد فشار تحریم از برخی صنایع برداشته شود. این احتمال وجود دارد که این صنایع، مقاومت گذشته را در رویارویی با دور جدید تحریم‌ها نداشته باشند، به این معنا که باید در رابطه با تحریم‌ها بسیار هوشیار باشیم. 
دور دوم تحریم‌ها هم ۱۳ آبان(۴ نوامبر) اعمال خواهد شد که صنایع نفت، گاز، بیمه، بانکداری و کشتیرانی را هدف قرار خواهد داد و عمق بیشتری به تاثیر تحریم‌ها می‌دهد. 
در این بین جایگاه ایران به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ آهن اسفنجی جهان پس از هندوستان از دور نخست نیز تاثیر می‌پذیرد. یک‌سری از بازارها در فهرست تحریم‌ها قرار می‌گیرند و امکان صادرات آنها وجود نخواهد داشت. 
در آن حالت مقاصد اصلی صادراتی آهن اسفنجی ما هندوستان و عمان خواهند بود که به نظر من در دوران تحریم هم با ایران کار خواهند کرد، هر چند عمان در ساخت فولاد از رقیبان ایران به شمار می‌آید و این رقابت در آینده شدت بیشتری به خود می‌گیرد.
بنابراین نمی‌توان با اطمینان درباره عمان که حرف و عملش یکی نیست، صحبت کرد. بنابراین فارغ از مسائل سیاسی، مسائل اقتصادی باعث می‌شود بسیاری کشورها از تحریم ایران برای پیشتازی خود سود ببرند. البته ما همچنان بازارهای صادراتی خاور دور را در اختیار خواهیم داشت اما بیشترین معضل چه درباره صادرات آهن اسفنجی به هند و عمان و چه در رابطه با صادرات فولاد به کشورهایی مانند مالزی، تایلند، اندونزی و فیلیپین به عنوان ۴کشور اصلی خریدار محصولات میانی فولادی، در زمینه مسائل ارزی، جابه‌جایی پول و نظام بانکی است. این امید وجود دارد که به واسطه کشورهای دوست مانند مالزی، این معضل مدیریت شود. 
اعمال تحریم‌ها در ابتدای امر به کاهش حجم صادرات خواهد انجامید و چند ماهی زمان می‌برد تا بتوانیم تاثیر تحریم‌ها را با حفظ برخی بازارهای موجود و ایجاد بازارهای جدید مدیریت کنیم. 
در دوران تحریم، حفظ بازارهای کنونی کشورهای دوست، مسئله‌ای بسیار مهم به شمار می‌آید. من در زمینه صادرات آهن اسفنجی به اندازه صادرات محصولات نهایی و نیمه‌نهایی فولاد کشور نگران نیستم چون ارزآوری در صادرات آهن اسفنجی، به گونه‌ای است که هم برای صادرکننده ایرانی و هم برای خریدار خارجی جذابیت دارد.
از طرفی هند هم خریدار آهن اسفنجی ایران است و با وجودی که جایگاه نخست را در تولید این محصول دارد، اما آهن اسفنجی ایران را می‌خرد و دوباره به کشورهای همسایه مانند بنگلادش صادر می‌کند یا محصول ایران را از دریا برای مصرف داخلی، وارد و محصول خود را با قیمت‌های بالاتر، از مرزهای زمینی به کشورهای همسایه صادر می‌کند. 

کیوان جعفری طهرانی

منبع: صمت
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com