• 031-36295535
  • info@Felezat.com

صادرات فولاد از برجام بدون امریکا تاثیر نمی‌پذیرد

انتشار: 1397/2/22

با خروج امریکا از برجام، نرخ محصولات فولادی‌ دچار هیجان کاذب شد و افزایش یافت؛ افزایشی که بیش از هر عاملی به جو روانی بازمی‌گردد اما فراتر از روند افزایش قیمت‌ها، فولادسازان معتقدند که در نگاه بلندمدت، تحریم‌ها تاثیر چشمگیری بر بازار فولاد نخواهند داشت.

افزایش حبابی قیمت‌های فولادی
مرکز تخصصی فلزات: درباره افزایش قیمت‌ها و همچنین تاثیر خروج امریکا از برجام، محمد اصفهانی، کارشناس فولاد در گفت‌وگو یی اظهار کرد: درست یک روز پس از اعلام خروج امریکا از برجام، نرخ محصولات فولادی به یکباره افزایشی شد. اصفهانی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به رصد بازار قراضه آهن به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین کالاهای مورد نیاز تولید فولاد در بازار داخلی و به‌ویژه در زنجیره تامین، درحال‌حاضر متوسط نرخ این کالا حدود ۱۸۰۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده است. با توجه به میانگین مارجین یا فاصله قیمتی حوزه شمش القایی و قراضه آهن که حدود ۴۷۰ تومان در سال گذشته رصد شده است، اگر این مارجین را برای امسال حدود ۵۰۰ تومان در نظر بگیریم با توجه به نرخ تمام شده شمش القایی به رقم ۱۸۰۰+۵۰۰ یا ۲۳۰۰ تومان خواهیم رسید، در حالی‌ که متوسط مارجین این حوزه، امروز به مرز ۷۰۰ تومان رسیده است. از این ‌رو به‌طور مشهود بیش از کیلویی ۲۰۰ تومان حباب در این حوزه دیده می‌شود. 
وی در ادامه با اشاره به نرخ شمش خاطرنشان کرد: از سویی متوسط نرخ شمش در بازارهای بین‌المللی ۵/۵۰۷ دلار/تن گزارش شده که بنا به دلار ۴۲۰۰ تومانی مصوب به رقم تقریبی ۲۱۳۰ تومان/کیلو خواهیم رسید، در حالی ‌که همین کالا در بازار داخلی و در بورس کالا با نرخ رقابتی و متاثر از هیجان کاذب، با میانگین ۲۴۱۱ تومان یا حدود ۳۰۰ تومان در هر کیلو بالاتر معامله شد. 
این کارشناس فولاد در ادامه عنوان کرد: نخست این موضوع وجود دارد که عرضه‌کنندگان، شمش را محدود عرضه کرده‌اند که به التهاب بازار متاثر از رقابت هیجانی برای تصاحب آن، دامن زد. 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: فضای افزایش قیمت‌ها تا حد زیادی ناشی از جو روانی است و نمی‌تواند ادامه‌دار باشد.
این کارشناس حوزه فولاد در پاسخ به این پرسش که برای پیشگیری از جو روانی قیمت‌های کاذب چه باید کرد، گفت: با توجه به شرایط حساس کنونی به منظور مقابله با برخی سوءاستفاده‌ها از جریان‌های هیجانی، دولت باید نظارت همه‌جانبه خود را بر تمامی لایه‌ها و سطوح مختلف تولید و توزیع و به‌ویژه نقاط ابتدایی زنجیره تامین افزایش دهد. 
اصفهانی در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین مردم باید آگاه شوند که قسمت عمده مواد اولیه تولید فولاد (بیش از ۹۲ درصد) در کشور ما از منابع داخلی تامین شده و از این ‌رو نمی‌توان آن را به دلار بازار سیاه مرتبط دانست. 
اصفهانی همچنین در پاسخ به این پرسش که خروج امریکا از برجام چه تاثیری بر بازار فولاد ایران خواهد داشت، عنوان کرد: با توجه به اینکه ایران درحال‌حاضر یکی از صادرکنندگان مطرح محصولات میانی فولاد در جهان شناخته شده و رتبه دوازدهم تولید فولاد را از آن خود کرده است و نیز با توجه به اینکه عمده مواد اولیه این محصول تولیدی از منابع داخلی تامین می‌شود، تاثیر خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ثانویه از سوی امریکا، ممکن است تنها بر بازارهای صادراتی فولادسازان تاثیر منفی بگذارد. وی در ادامه خاطرنشان کرد: اما از آنجایی که اتحادیه اروپا هنوز با ایران در برجام متحد مانده است، به طور قطع راهی برای حل این مشکل پیدا خواهند کرد اما اگر به هر دلیلی، صادرکنندگان ما همانند گذشته نتوانند در بازارهای صادراتی به فعالیت خود ادامه دهند، فشار این حجم از تولید به بازار مصرف ضعیف داخلی و مازاد عرضه منتقل می‌شود و در بلندمدت قیمت‌های داخلی کاهش خواهند داشت.

 تاثیری بر صادرات فولاد ندارد
همچنین درباره تاثیر خروج امریکا از برجام، زکریا نایبی، مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز در گفت‌وگو با اظهار کرد: تحریم‌هایی که امریکا اعمال می‌کند بر صادرات فولاد هیچ تاثیری نخواهد داشت چراکه ما به‌طور مستقیم با امریکایی‌ها مراوده تجاری نداریم.
 نایبی در ادامه خاطرنشان کرد: در دوران برجام و با وجود توافق ۱+۵ نیز امریکا با ایران همکاری نکرد و حتی تحریم‌های ثانویه در این ۳-۲ سال لغو نشد. همان‌گونه که رئیس‌جمهوری اعلام کردند مزاحم از برجام کم شده است. اتحادیه اروپا و کشورهای روسیه و چین اعلام کردند در برجام باقی خواهند ماند. به هرحال خروج امریکا از برجام تفاوت چندانی برای ما نخواهد داشت. این هم‌پیمانان حتی از ایران خواسته‌اند که در برجام باقی بماند چون یک پیمان بین‌المللی است.
 نایبی در ادامه، با اشاره به اینکه تحریم‌های امریکا روی صادرات فولادی‌ها تاثیرگذار نیست، عنوان کرد: ما روابط‌مان را با کشورهایی که از قبل ارتباط صادراتی داشتیم، همچنان ادامه خواهیم داد و امکان جلوگیری از صادرات ما به کشورهای منطقه وجود ندارد. بیشتر صادرات واحدهای فولادی ما به بعضی کشورهای منطقه و نیز امارات و عمان است. این کشورها همچنان جزو واردکنندگان فولاد ما به‌شمار می‌روند. 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: امریکا از کانال نفت قصد فشار آوردن به اقتصاد ایران را دارد. درحال‌حاضر ۴۰ درصد اقتصاد ایران وابسته به نفت است در حالی که کشورهای عضو اوپک مانند عربستان ۹۰ درصد بودجه‌شان را با نفت می‌بندند. ایران در حال کاهش وابستگی خود به نفت است. 
وی در ادامه تاکید کرد: ایران جزو ۸ کشور جهان به‌شمار می‌رود که اگر دور تا دور آن را دیوار بکشید، همه چیز در داخل خود دارد که مردم بتوانند در حد متوسط زندگی کنند اما موضوع این است که باید زیرساخت‌ها را برای تولید مهیا کرد. 
این کارشناس فولاد در ادامه با اشاره به افزایش ناگهانی حوزه‌های فولاد در چند روز گذشته عنوان کرد: افزایش قیمت‌ها بیشتر جنبه روانی دارد و تا پیش از این با افزایش دلار شاهد افزایش نرخ محصولات فولادی بودیم. نایبی در ادامه با اشاره به صادرات محصولات فولادی عنوان کرد: در کل با وجود تحریم‌ها محصولات فولادی با کاهش صادرات روبه‌رو نمی‌شوند. تنها باید اجازه بدهیم که دلار ارزش واقعی خود را در بازار پیدا کند. نباید دستوری نرخ دلار را پایین نگه داشت بلکه باید اجازه دهیم نرخ واقعی خود را پیدا کند سپس به ثبات برسد. از سوی دیگر می‌توان صفرهای ریال را کمتر کرد تا ارزش پول داخلی در برابر دلار افزایش پیدا کند و بازار به‌تدریج از رکود خارج شود.

منبع: صمت
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com