• 031-36295535
  • info@Felezat.com

صنعت فولاد، نیازمند توجه دولت

انتشار: 1397/5/13

تحریم زنجیره فلزات اساسی و با ارزش ایران از پایان این هفته شروع می شود و هدف آمریکا، حذف صادرات 7.3 میلیارد دلاری این زنجیره (سال 1396) از سبد ارزی کشور است.در پی این موضوع، شاخص قیمت بیلت و اسلب صادراتی ایران به ترتیب 1.5 و 2 درصد کاهش یافت.

مرکز تخصصی فلزات: بخش عمده ای از سیاست دولت در تنظیم بازار ارز از طریق سامانه نیما بروی صادرات این حوزه و پتروشیمی متمرکز است که با شروع تحریم ها، نیاز به بازنگری دارد. هدف آمریکا از تحریم فلزات، افزایش ریسک و هزینه صادرکنندگان و ارزان شدن کالاهای ایران در بازارهای صادراتی بوده که نهایتا درآمد ارزی کشور را کاهش می دهد. دولتها می توانند در این شرایط ، با کاهش ریسک صادرکنندگان و افزایش بیمه حمایتی، بخشی از اثرات تحریم را مدیریت کنند که فعلا در دستور کار دولت ایران نیست.

دغدغه امروز مسئولان، پیاده سازی استراتژی دلار 4200 تومانی در بورس کالا و کاهش قیمت بازار است که باعث تحریک تقاضا شده و با توجه به رکود صنعتی، عامل افزایش موجودی انبارهای مشتریان بجای تبدیل به محصولات و دلار و صادرات و اشتغال شده است. با توجه به عدم تامین ارز کافی فولادسازان، واز آنجائیکه نیاز ارزی هر تن فولاد برابر 100دلار می باشد که از این میزان،  50 درصد آن مربوط به الکترود گرافیتی و مابقی مربوط به سایر مواد مصرفی و لوازم یدکی است.

در حال حاضر، دولت در تامین ارز مواد استراتژیک مورد نیاز فولادسازان شامل الکترود گرافیتی مشکل جدی داشته و ذخایر مواد اولیه استراتژیک برخی شرکتهای بزرگ کمتر از 2 ماه است. نگاه دولتها در مواجهه با فولاد و سایر صنایع متفاوت است، ترامپ می گوید بدون فولاد شما کشور ندارید و اقدام به اعمال تعرفه 25 درصد بر روی واردات فولاد می‌کند. سیاست خاص انگلیس در خصوص شرکت بریتیش استیل و سیاست دولت چین در کاهش ظرفیت مازاد و بازیابی فولادسازان آن کشور، دلیل این ادعا است.

سطح اشتغال زنجیره فولاد ایران دربرگیرنده اشتغال فولادسازان، حمل و نقل ریلی و جاده ای، معادن سنگ آهن و زغالسنگ، خودرو، لوازم خانگی و خدمات، بسیار گسترده بوده و زندگی بسیاری از شهرهای بزرگ وابسته به فولاد است. لذا در صورت بروز بحران در صنایع فولاد، فرصت جبران اثرات آن محدود بوده و لذا در تعیین سیاستهای اولویت دار در قبال زنجیره فولاد، باید بیشتر مراقب باشیم و عجولانه تصمیم نگیریم.

منبع: کامودیتی
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com