• 031-36295535
  • info@Felezat.com

طرح‌های رقبای منطقه‌ای ایران برای افزایش تولید فولاد

انتشار: 1397/3/31

یکی از مشکلات در کشور ما نبود هماهنگی لازم میان بخش‌های مختلف و عدم توجه به اولویت‌ها در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی است که نمونه بارز آن را در تصمیم برای صادرات گاز به عمان می‌بینیم. کیوان جعفری طهرانی با اشاره به سهم مشخص ایران در بازار محصولات معدن و صنایع معدنی و شرایط جدید حاصل از بازگشت تحریم‌ها گفت: در این شرایط سایر رقبا دست روی دست نخواهند گذاشت و بیکار نخواهند ماند. بر این اساس، از دست رفتن سهم ایران در بازار‌های صادراتی موضوعی جدی است.

مرکز تخصصی فلزات: کیوان جعفری طهرانی کارشناس حوزه معدن و فولاد بیان کرد: هرچند فارغ از مساله تحریم‌ها، صادرات ۱۵ الی ۲۰ میلیون تنی فولاد در افق ۱۴۰۴ (سال ۲۰۲۵ میلادی) را در برنامه داریم اما نباید فراموش کنیم کشورهای آسیای غربی به‌ویژه هندوستان و کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا به‌ویژه شیخ نشین‌های خلیج فارس طرح‌های جامع فولاد و آلومینیوم را در برنامه دارند و نباید از آنها غافل شد.  وی اضافه کرد: ابرپروژه طرح جامع فولاد هندوستان با تولید ۲۲۰ میلیون تن در افق ۲۰۲۵ و ۳۰۰ میلیون تن در افق ۲۰۳۱، طرح جامع فولاد ۱۵ میلیون تنی عربستان در افق ۲۰۳۰ که با بازنگری در آن به ۲۰ میلیون تن افزایش می‌یابد، طرح جامع فولاد قطر هرچند عدد آن قابل توجه نیست، بحرین در طرح جامع تولید آلومینیوم، مصر در طرح جامع فولاد ۱۵میلیون تنی، برنامه‌های امارات متحده عربی در تولید فولاد و همچنین طرح توسعه تولید آلومینیوم این کشور از ۵/ ۱ میلیون تن فعلی به ۶ میلیون تن در افق ۲۰۲۵ جهت تبدیل این کشور به بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده شمش آلومینیوم جهان و همچنین طرح جامع فولاد از سوی سلطان‌نشین عمان، از جمله این طرح‌ها و پروژه‌هاست که هر یک رقیبی برای صنعت فولاد و آلومینیوم کشور به‌حساب می‌آیند.
این استاد دانشگاه با اشاره به علاقه‌مندی شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در بخش فولاد عمان، معضل بزرگ پیشبرد این هدف را عدم برخورداری از گاز طبیعی برشمرد و گفت: این کشور با طرح انتقال خط لوله گاز از ایران در عمق یک کیلومتری زیر دریا به بندر صحار، به دنبال تحقق هدف یاد شده است. جعفری طهرانی افزود: هرچند ایران در این طرح به دنبال درآمدزایی از طریق فروش گاز است اما فراموش نکنیم که این پروژه همچون «شمشیر دولبه» عمل خواهد کرد؛ زیرا به محض دستیابی عمان به گاز طبیعی، می‌تواند به توسعه کارخانجات فولادی خود پرداخته و برنامه تولید ۲۶ میلیون تن فولاد در افق ۲۰۳۰ را عملی کند. 
وی گفت: نداشتن افق تصمیم‌گیری مناسب برای بکارگیری راه حل یک مساله و اخذ تصمیم‌های مقطعی، یکی از ضعف‌های اساسی تصمیم‌سازی در کشورمان است که در این زمینه خاص، صادرات گاز به عمان مشابه وضع عوارض صادراتی روی مواد معدنی خام، با از دست رفتن بازارهای صادراتی صنایع بالا دستی معدنی و فولاد سازان کشورمان همراه خواهد شد. کارشناس حوزه معدن و فولاد گفت: با توجه به مسائل یاد شده، به نظر می‌رسد صادرات ۱۰ تا ۱۱ میلیون تنی فولاد در افق ۱۴۰۴ به واقعیت نزدیک تر باشد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com