• 031-36295535
  • info@Felezat.com

فلزات در بورس کالا فقط به تولیدکنندگان فروخته شود

انتشار: 1397/3/12

وزیر صنعت در ابلاغیه ای خطاب به مدیرعامل بورس کالای ایران خواستار شد: فروش فلزات در بورس کالا طوری تنظیم شود که فقط تولیدکنندگان مجاز به خرید باشند.

مرکزتخصصی فلزات: محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت با صدور ابلاغیه‌ای خطاب به فرود عسکری رئیس گمرک عنوان کرد: «همان‌گونه که آگاه می‌باشید به منظور تقویت صنایع پایین‌دستی و حفظ تولید و اشتغال آنها، عرضه انواع فلزات در بورس کالای ایران بر اساس نرخ رسمی دلار انجام می‌شود.»

«متأسفانه اخیراً افراد سودجو تمایل زیادی به خرید و صادرات این نوع محصولات نشان می‌دهند و عملاً این فرصت مفید تبدیل به تهدیدی جدی برای صنایع پایین‌دستی شده است.»

«لذا بدین وسیله اعلام می‌دارد از تاریخ ابلاغ این نامه، صادرات فولاد و هر نوع فلز دیگر چه به صورت شمش، اسلپ یا کاتد یا هر شکل دیگری بدون ارائه گواهی مبدأ تولید آن ممنوع می‌باشد.»

همچنین در ابلاغیه وزیر صنعت آمده است: «لیست صادرات روزانه این قبیل کالاها باید به وزارت متبوع منعکس شود تا متعاقباً به اظهارات صادرکنندگان در مورد گواهی مبدأ تولید کالا مورد بررسی و راستی‌آزمایی قرار گیرد. ضمناً برای محموله‌های 10 هزار تن به بالا در مورد فولاد و 100 تن به بالا در مورد فلزات رنگین نظیر مس، آلومینیوم، سرب و روی و... حتماً باید گواهی‌های مربوط به مبدأ تولید قبل از خروج کالا از ایران توسط وزارت متبوع راستی‌آزمایی و تأیید شود که این کار می‌تواند به صورت سیستمی انجام شود.»

این گزارش می افزاید: در رونوشت این نامه خطاب به بورس کالای ایران نیز تأکید شده است: «فروش فلزات در بورس کالا باید طوری تنظیم شود که فقط تولیدکنندگان مجاز به خرید باشند (خصوصاً در مورد فلزات غیرآهنی). مقتضی است ظرف 10 روز آتی برنامه عملیاتی این موضوع را با هماهنگی معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت متبوع ارائه نمایید.»

علاوه بر این در رونوشت ابلاغیه مذکور به معاونت اول رئیس‌جمهور نیز عنوان شده است: «ضمناً با توجه به این که امکان صادرات مجدد مواد معدنی و فلزات از طریق کشورهای همسایه خصوصاً عراق با کمک هزینه‌ای میسر می‌باشد تقاضا دارد دستور فرمایید ارز حاصل از صادرات مواد معدنی و فلزات به هر کشوری مشمول عرضه در سیستم نیما باشد.»

منبع: تسنیم
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com