• 031-36295535
  • info@Felezat.com

محدودیت مصرف ارز 4200 تومانی

انتشار: 1397/5/6

شورای پول و اعتبار، شعاع پخش ارز نفتی را کاهش داد و درآمد برخاسته از ثروت ملی را فقط به یک گروه معطوف کرد و آن هم گروه کالاهای اساسی است.

مرکز تخصصی فلزات: عصر 26 تیرماه در ساختمان بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار تصمیم مهمی گرفت. این شورا در جلسه شماره 1252 خود، شعاع پخش ارز نفتی را کاهش داد و درآمد برخاسته از ثروت ملی را فقط به یک گروه معطوف کرد و آن هم گروه کالاهای اساسی است.. پیش از این دولت، 3 طبقه ارز صادراتی ایجاد کرده بود که این گروه ها عبارت بودند از: الف) دارو و کالاهای اساسی ب) کالاهای واسطه و ماشین آلات ج) کالاهیی که عمدتا مصرفی بوده و اولویت کمتری نسبت به دو گروه نخست دارند.

پیش از اجرای طرح جدید شورای پول و اعتبار، ارز گروه اول با ارز  دولتی حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی و ارز گروه دوم نیز از صادرات محصولات پتروشیمی، مواد معدنی، و فولاد و ارز گروه سوم از طریق ارز حاصل از صادرات کالاهای خرد تامین می شد. تفاوت اصلی این 3 گروه در نرخ ارز خریداری شده برای واردات است. وارد کنندگان گروه های اول و دوم با نرخ 4200 تومانی ارز خود را حاصل می کنند؛ در حالیکه وارد کنندگان گروه سوم در بازار دوم و با نرخ توافقی تحصیل ارز را انجام می دهند . مجموعا تمام کالاهای وارداتی به جزء گروه سوم از نعمت دلار 4200 تومانی بهره مند می شدند. اما اکنون این چینش توسط شورای پول و اعتبار دچار تغییر شده و گروه کالایی دوم از فهرست دلار 4200 تومانی خارج خواهد شد. در حقیقت تنها برای واردات کالاهای اساسی و دارو، بانک مرکزی مجاز به تخصیص ارز با نرخ دولتی است و برای بقیه کالاها، نرخ ارز در بازار دوم تعیین خواهد شد.با هجرت کالاهای گروه دوم به بازار ثانویه، صادرکنندگان پتروشیمی و معدنی نیز می توانند ارز حاصل را با نرخ آزاد و توافقی به فروش برسانند و دیگر نیاز نیست در دلار تعیین شده دولتی حبس شوند.  

منبع: بورس 24
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com