• 031-36295535
  • info@Felezat.com

نرخ‌شکنی شمش در بورس کالا

انتشار: 1397/2/6

در حالی‌که اغلب فعالان بازار انتظار داشتند فولاد خوزستان با عرضه عمده شمش، پاسخگوی نیاز و عامل ثبات بازار باشد این شرکت با عرضه محصول، با نرخ پایه ۲هزار و ۲۰۰ تومان (در هر کیلو) موج جدیدی از کاهش قیمت‌ها را ایجاد کرد. روز گذشته شمش فولاد خوزستان با حجم ۳۰ هزار تن محصول در بورس کالا عرضه شد، که با دریافت همین میزان تقاضا با نرخ پایه ۲ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رسید و نسبت به معامله قبلی د ر تاریخ ۲۲ فروردین ماه، حدود ۱۲۶ تومان در هر کیلو کاهش داشت.

مرکز تخصصی فلزات: این در حالی است که تاریخ تحویل هر دو معامله ۳۱ اردیبهشت ماه است و به این ترتیب به نظر نمی‌رسد تا پایان
ماه، وضعیت بازار شمش متعادل باشد. در همین حال این شرکت ۲۰ هزار تن شمش نیز به‌صورت مچینگ به فروش رساند.

به گفته فعالان بازار، به نظر می‌رسد به‌دلیل عرضه هفته جاری فولاد کاوه جنوب کیش با قیمت ۲ هزار و ۱۴۲ تومان، بورس کالا با عرضه فولاد خوزستان با قیمت‌های قبلی در محدوده ۲ هزار و ۳۰۰ موافقت نکرده است. این در حالی است که فولاد خوزستان نخستین شرکتی بود که بعد از اعلام نرخ دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اقدام به عرضه شمش در بورس کالا کرد و تا پیش از آن انتظار می‌رفت رقابت بیشتری برای شمش صورت گیرد؛ اما به‌دلیل آنکه اعلام نرخ‌های دلار بازار با شوک همراه بود، برخی معتقدند به تازگی بازار خود را پیدا کرده و قیمت‌های کنونی منطقی است. 

حال نکته‌ای که به آن باید اشاره کرد این است که بورس کالا چگونه اجازه داده فولاد کاوه جنوب کیش با ۲ هزار تن عرضه با ۲۰۰ تومان در هر کیلو کاهش نرخ نسبت به فولاد خوزستان، تعادل بازار را برهم بزند. نکته دوم اینکه چگونه به فولاد خوزستان اجازه داده شده هر دو عرضه را در یک تاریخ تحویل با اختلاف قیمت حدود ۱۲۶ تومان انجام دهد.  کارشناسان معتقدند با وجود آنکه بورس محل کشف عرضه و تقاضا است، اما در زمان‌هایی که با مداخله دولت جریان بازار تغییر پیدا می‌کند، بورس کالا بهتر است با دقت بیشتری در این مسائل ورود کند و اجازه ندهد تا خریداران و فروشندگان از این بابت متضرر شوند.

گرچه بورس کالا نیز بابت عرضه با قیمت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تحت فشار است، اما نمی‌تواند اجازه دهد تا شرکتی از این قاعده تبعیت نکند. در همین زمینه بورس کالا در پاسخ به دنیای اقتصاد درخصوص تفاوت قیمت‌های عرضه فولاد خوزستان طی دو هفته اخیر، آن را ناشی از مولفه‌های تاثیرگزار چون نرخ ارز دانست و دلیل این اختلاف را تک‌نرخی شدن ارز و انجام معاملات با نرخ ۴ هزار و۲۰۰ تومانی اعلام کرد. به گفته یکی از مدیران بورس کالا؛ قیمت پایه عرضه از‌سوی شرکت‌ها اعلام شده و تاریخ تحویل نیز از سوی عرضه‌کننده مشخص می‌شود و بورس کالا بر اساس ضوابطی که وجود دارد با آن موافقت یا مخالفت می‌کند.

عرضه فولاد خوزستان نیز با نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تومان و با احتساب نرخ دلار ۴ هزار و۲۰۰ تومانی بوده و بورس نیز با این قیمت موافقت کرده است. این در حالی است که تحویل به واحد‌های پایین دستی که نیاز به مواد اولیه دارند اولویت بیشتری برای بورس دارد تا آنکه با تاخیر درتحویل محصول فولاد خوزستان در روند بازار مداخله کند. همچنین بورس کالا خواستار عرضه منظم شرکت‌ها به منظور پیشگیری از چنین مواردی و ایجاد تعادل در بازار شد.

منبع: دنیای اقتصاد
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com