• 031-36295535
  • info@Felezat.com

نوسانات قیمتی در نبود معاملات فولاد

انتشار: 1397/2/20

با آنکه انتظار می‌رفت با ورود به ماه دوم سال خریدها در بازار آهن افزایش یابد اما به نظر می‌رسد هنوز معاملات بسیار سطحی و تغییرات قیمت در بازار در غیاب مشتری و تنها بر اساس تغییرات قیمت ارز اتفاق می‌افتد.

مرکزتخصصی فلزات: کارشناسان بازار فولاد با اشاره به اینکه قیمت ارز روندهای متفاوت، سریع و در برخی اوقات متناقض از خود نشان می‌دهد، می‌گویند این موضوع باعث شده قیمت در بازار آهن نیز تغییرات لحظه‌ ای را تجربه کند در نتیجه نمی‌ توان روی قیمت‌ها اتکای کافی داشت. به گفته آنان در حال حاضر معضل دیگر دسترسی به ارز است.

علاوه بر تغییرات شدید قیمت دلار اما به ارز کافی هم دسترسی نداریم و این چالش باعث می‌شود عملا واردات شمش با ارز آزاد صورت بگیرد که برای قیمت این محصولات بسیار خطرناک است. به عقیده فعالان این بازار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی چندان در دسترس نیست و معاملات در بازار آزاد حکایت دیگری برای خود دارد. 

در این زمینه رئیس اتحادیه آهن‌ فروشان با بیان اینکه فعالان این حوزه با این اوضاع بازار ارز سرگردان هستند، گفت: واردکنندگان هنوز دسترسی به ارز ۴۲۰۰ تومانی ندارند.  محمد آزاد در گفت وگویی ، با اشاره به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت محدود و تحت شرایط خاص در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد، اظهار کرد: وارد‌ کنندگان هنوز دسترسی به ارز ۴۲۰۰ تومانی ندارند و از آن طرف صادرکنندگان هم تمایلی به انتقال ارز خود آن هم با قیمت ۴۲۰۰ تومانی به سیستم بانکی ندارند.

وی با بیان اینکه برخی از صادر کنندگان ارز خود را داخل کشور نیا ورده و به واردکنندگان آن هم با قیمت ارز آزاد می‌فروشند، افزود: در حال حاضر بازار خرید و فروش آهن بلاتکلیف بوده و کمتر معامله‌ای در آن انجام می‌شود. رئیس اتحادیه آهن‌فروشان اضافه کرد: قرار بود کارخانه‌ها ۲۰ هزار تن محصول در بورس کالا بفروشند که متاسفانه بلاتکلیفی بازار عاملی شده تا عرضه خود را به روزهای آینده موکول کنند.

آزاد با بیان اینکه آهن‌ فروشان با این اوضاع بازار ارز سرگردان هستند، گفت: خبری از معامله محصول در بازار نیست. حتی با این فرض که نگرانی‌هایی در رابطه با افزایش قیمت‌ها در آینده وجود دارد اما باز هم بازار در لاک احتیاطی فرو رفته و از خود رفتارهای ناگهانی نشان نمی‌دهد. مقایسه این وضعیت با اواخر فروردین نشان می‌دهد که فعالان بازار دست از رفتارهای هیجانی برداشته‌اند ولی در مقابل قیمت‌ها همچنان رفتارهای تند و هیجانی از خود نشان می‌دهند که این امر به دلیل تکیه بیش از حد بازار فولاد به قیمت ارز است. کارشناسان فولاد می‌گویند اینکه ما اکنون کمترین میزان واردات را در مقایسه با گذشته داریم طبیعتا باید مانع از این وابستگی می‌شد اما این‌طور نیست و بازار به دلار به‌عنوان یک فرمانده و تعیین‌کننده مسیر نگاه می‌کند.

منبع: دنیای اقتصاد
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com