• 031-36295535
  • info@Felezat.com

نگاهی به چشم انداز کوتاه مدت بازار جهانی فولاد در آوریل

انتشار: 1397/1/26

پس از آن که ماه مارس ترامپ 25 درصد تعرفه وارداتی بر فولاد را رسما اعلام کرد، ابهام و نگرانی بر بازار جهانی فولاد سایه افکند. به گزارش فولاد ایران، گرچه برخی از کشورها از جمله کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانتین، کره جنوبی و اروپا موقتا از این تعرفه ها معاف شدند ولی اتحادیه اروپا تحقیقات خود را در مورد واردات برخی محصولات فولادی آغاز کرده است. این کشورهای معاف شده هم تا اول ماه می سال جاری فرصت دارند تا مذاکره نموده و راهکار جایگزین پیشنهاد دهند. در حالی که مطمئنا مذاکره با امریکا کار آسانی نخواهد بود و بر ابهامات افزوده است. در این شرایط خریداران فولاد دچار مشکل شده اند و نمی توانند تصمیم به خرید بگیرند و قدم درست را بردارند.

 پس از آن که ماه مارس ترامپ 25 درصد تعرفه وارداتی بر فولاد را رسما اعلام کرد، ابهام و نگرانی بر بازار جهانی فولاد سایه افکند. 

 

مرکزتخصصی فلزات: گرچه برخی از کشورها از جمله کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانتین، کره جنوبی و اروپا موقتا از این تعرفه ها معاف شدند ولی اتحادیه اروپا تحقیقات خود را در مورد واردات برخی محصولات فولادی آغاز کرده است. این کشورهای معاف شده هم تا اول ماه می سال جاری فرصت دارند تا مذاکره نموده و راهکار جایگزین پیشنهاد دهند. در حالی که مطمئنا مذاکره با امریکا کار آسانی نخواهد بود و بر ابهامات افزوده است.

در این شرایط خریداران فولاد دچار مشکل شده اند و نمی توانند تصمیم به خرید بگیرند و قدم درست را بردارند.

بهبود تقاضا و رشد قیمت فولاد در امریکا

در امریکا تقاضای فولاد به میزان بالایی به بخش ساخت و ساز وابسته است که 40 درصد مصرف فولاد آن را در بر دارد. سال 2017 بهترین سال برای ساخت و ساز مسکونی امریکا بود و انتظار می رود امسال هم ادامه یابد. در رابطه با بخش ساخت و ساز غیر مسکونی یک شاخص اندازه گیری آن به اوج خود از ژانویه 2007 تاکنون رسیده است. گرچه تقاضای فولاد در امریکا بالاست ولی عرضه به دلیل اعمال این تعرفه های وارداتی محدود است و موجب شده قیمت فولاد در بازار داخلی این کشور بالا برود.

آوریل ماه پر نوسانی برای قیمت فولاد در امریکا خواهد بود و تنها زمانی که مذاکرات بر سر معافیت از تعرفه ها به پایان برسد روشن تر خواهد شد.

تقاضای داخلی چین و فاصله از بازار صادرات

فولاد در چین که به ویژه در فوریه سال جاری صعودی بود با اعمال تعرفه های امریکا دچار تصحیح قیمت شد. افزایش موجودی بازار در جریان تعطیلات سال نو چین هم در این افت قیمت تاثیر گذار بود. در هر حال این وضعیت در ماه مارس نرمال تر شد و تقاضا دوباره بالا رفت و قیمت ها را در بازار داخلی افزایش داد. در حال حاضر چین هنوز در بازار صادرات فعال نیست چون تقاضای داخلی آن بالاست. تاثیر تعرفه های امریکا بر قیمت فولاد چین محدود است چون این کشور سال گذشته تنها 2 درصد بازار واردات فولاد امریکا را در دست داشت. از این رو این انتظار که پس از تعرفه های اعمالی امریکا بازارهای جهانی فولاد از محصول چینی انباشته می شود غلط است.

کاهش فضای رقابتی در بازار جهانی فولاد و احتمال افزایش اقدامات محافظتی کشورها

تعرفه های اعمالی امریکا یک جنگ تجاری با اقتصاد های بزرگی همچون اروپا و چین ایجاد کرده است. این امکان وجود دارد که سایر کشورها نیز محدودیت هایی را در راستای مقابله با تعرفه های امریکا بر بازارهای خود اعمال کنند. حال با وجود چنین ابهاماتی، خریدارها عقب نشسته اند و رقابت در بازارها دیده نمی شود. انتظار می رود در بهار امسال تولید فولاد امریکا و اروپا بهبود داشته باشد و تقاضای فولاد و قراضه در بازارهای جهانی در سطح بالا بماند.

چشم انداز پر ابهام بازار جهانی برای سه ماهه دوم 2018

تقاضای فولاد در سطح جهان در حال حاضر مثبت است از این رو چشم انداز سه ماهه دوم سال را خوش بینانه می کند. با این حال ماه رمضان در ماه می و ژوئن و انتخابات امریکا از 4 جولای می تواند این برآورد را کاملا تغییر دهد. همچنین تا اول ماه می که فرصت داده شده به کشورهای معاف شده از تعرفه ها برای اتمام مذاکره با امریکا تمام می شود نیز خیلی چیز ها در بازار جهانی فولاد می تواند دستخوش تغییرات شود.

ترجمه: ایفنا

منبع: Steelmint
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com