• 031-36295535
  • info@Felezat.com

پروژه های تصفیه پساب صنعتی توسط فولاد مبارکه

انتشار: 1397/3/22

دکتر سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در جریان بازدید از پروژه های مرتبط با شبکهء جمع آوری و تصفیهء پساب شهری شهرهای همجوار شرکت و پروژه های تصفیه و بازچرخانی پساب صنعتی بر تسریع و تکمیل فازهای پایانی و بهره برداری کامل و هرچه سریعتر پروژه های مذکور تأکید کرد.

مرکز تخصصی فلزات: دکتر سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در جریان بازدید از پروژه های مرتبط با شبکهء جمع آوری و تصفیهء پساب شهری شهرهای همجوار شرکت و پروژه های تصفیه و بازچرخانی پساب صنعتی بر تسریع و تکمیل فازهای پایانی و بهره برداری کامل و هرچه سریعتر پروژه های مذکور تأکید کرد. وی درخصوص اهمیت این موضوع تصریح کرد: استفادهء بهینه از منابع انرژی و به ویژه آب از ابتدای بهره برداری در دستور کار فولاد مبارکه قرار گرفته و از اهداف استراتژیک و اساسی شرکت بوده است؛ از این رو باید در این راستا همواره با اجرای پروژه های متعدد راهکارهای مناسبی برای کاهش مصرف هرچه بیشتر ارائه و اجرا کنیم.

به گزارش خبرنگار فولاد در این بازدید مهندس استکی مدیر اجرای پروژه های انرژی و سیالات گزارشی از روند پیشرفت طرحهای در دست اجرا ارائه نمود. در ادامه این بازدید، عباس اکبری مدیر ناحیهء انرژی و سیالات فولاد مبارکه نیز با ارائهء گزارشی از روند پیشرفت اجرای این پروژه ها از کاهش مصرف آب شرکت خبر داد و گفت: با سرمایه گذاری های عظیم انجام شده و در دست انجام در این زمینه که بیش از 450 میلیارد تومان است و همچنین با شروع بهره برداری از قسمتی از این پروژه ها، مصرف ویژهء آب صنعتی شرکت کاهش قابل توجهی داشته و از 4/4 مترمکعب در هر تن تولید کلاف نورد گرم در سال 1396 به 3/6مترمکعب در سال 97 رسیده است که در مقایسه با سایر شرکتهای فولادسازی نوعی رکورد به شمار می آید. وی با تأکید بر اینکه با بهره برداری از فازهای نهایی پروژه های مذکور میزان مصرف، کاهش چشمگیرتری خواهد داشت گفت: طراحی و اجرای این پروژه ها از سالها قبل از سوی فولاد مبارکه نشانگر دوراندیشی مدیریت شرکت در جهت ایجاد شرایط تولید پایدار است.

مدیر ناحیهء انرژی و سیالات فولاد مبارکه با اشاره به پروژه های انجام شده و در دست اقدام مرتبط با موضوع آب در فولاد مبارکه گفت: این پروژه ها در فولاد مبارکه به سه دسته تقسیم می شوند. دستهء اول پروژه های تأمین آب است که مهمترین آنها جمع آوری و تصفیهء پساب شهرهای اطراف و استفاده به عنوان آب صنعتی موردنیاز شرکت است. این پروژه ها با سرمایه گذاری بیش از 350 میلیارد تومان در مراحل پایانی خود قرار دارد؛ به گونه ای که انتقال و تصفیهء پسابهای شهر مبارکه و صفائیه انجام شده و انتقال پساب شهرهای زرین شهر و ورنامخواست نیز طی یک ماه آینده تکمیل میشود و با تکمیل شبکهء جمع آوری داخل شهرها و اتصال مشترکین طی یک سال آینده و رسیدن به ظرفیت نهایی طرح، حدود 30 درصد آب موردنیاز شرکت از این طریق تأمین خواهد شد. اکبری در همین خصوص خاطرنشان کرد: اجرای پروژهء جمع آوری پسابهای شهری شهرهای همجوار شرکت علاوه بر اینکه آب باطله را به آب قابل استفاده در صنعت مبدل می کند، شرایط منطقه را نیز از منظر بهداشتی و محیط زیستی ارتقا می دهد.

مدیر ناحیهء انرژی و سیالات فولاد مبارکه در توضیح دستهء دوم گفت: این بخش مربوط به پروژه های تصفیه و بازچرخانی است که مهمترین آنها پروژهء توسعهء ظرفیت تصفیه خانهء پساب صنعتی است که در آستانهء راه اندازی قرار دارد. پروژهء اسمُز معکوس (RO) سه هزار مترمکعبی که فاز اول آن راه اندازی شده و فاز دوم آن نیز در حال راه اندازی است، از این دسته اند. همچنین پروژهء RO تکمیلی 900 مترمکعبی، استخرهای ذخیرهء پنجاه هزار مترمکعبی و خطوط انتقال مربوطه، استخر ذخیرهء آب ریجکت RO و خط انتقال آب ریجکت جهت خنک کاری سرباره و آبگیر و پمپ خانهء منبع ذخیره از دیگر پروژه هایی است که با سرمایه گذاری بیش از 100 میلیارد تومان انجام شده یا در حال تکمیل است. این پروژه ها نقش مهمی در کاهش مصرف و تأمین آب صنعتی موردنیاز شرکت دارد؛ به گونه ای که با تکمیل آنها، حدود 20 درصد از آب صنعتی موردنیاز شرکت از این طریق تأمین می شود.

وی سومین دسته از پروژه های مرتبط با کاهش مصرف آب در فولاد مبارکه را مربوط به طرح های کاهش مصرف آب در فرایندهای تولید دانست و در این خصوص گفت: پروژه ها و اقدامات بزرگ و کوچک متعددی با همکاری واحدهای تولیدی شرکت و ناحیهء انرژی و سیالات تعریف و اجرایی شده که نتیجهء آنها نیز کاهش 10 درصدی مصرف آب صنعتی در واحدهای تولیدی شرکت طی دو ماه اخیر است. اکبری خاطرنشان کرد: با راه اندازی و تکمیل تمام فازهای مجموعهء پروژه های فوق درمجموع به میزان 50 درصد از آب خام موردنیاز شرکت تأمین خواهد شد که در نوع خود بی نظیر است و برگ زرین دیگری بر کارنامهء افتخارات فولاد مبارکه خواهد افزود.

وی در پایان از حمایتهای مدیرعامل، معاونان و کارکنان ناحیهء انرژی و سیالات و واحد اجرای پروژه های انرژی و سیالات که در انجام پروژه های مذکور تلاش کردند و همچنین از مسئولیت پذیری تمامی کارکنان شرکت در راستای کاهش مصارف آب تشکر و قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد طی ماه های آینده با اتمام کلیهء پروژه ها، وضعیت کاهش مصرف آب در شرکت به شرایط بسیار بهتری برسد.

منبع: صراط
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com