• 031-36295535
  • info@Felezat.com

پیشنهادات رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد، به دولت

انتشار: 1397/4/31

دکتر محمود اسلامیان، با اشاره به تولید 21.5 میلیون تنی و صادرات 8 میلیون تنی فولاد در سال گذشته گفت: تولید فولاد 2 برابر نیاز کشور ثبت شده که امسال نیز به 24 میلیون تن می رسد؛ لذا باید 10 میلیون تن از این میزان صادر شود تا بتوان بازار داخل را تنظیم کرد.

مرکز تخصصی فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: بر این اساس از دولت محترم درخواست داریم که ارز حاصل از صادرات واحدهای فولادی برای تامین اقلام وارداتی مورد نیاز در اختیار خود آنها قرار گیرد و فولادسازان بتوانند مازاد ارز صادراتی خود را در بازار ثانویه عرضه کنند. قرار دادن صنعت فولاد و پتروشیمی در یک گروه ارزی عادلانه نیست چراکه قیمت مواد اولیه در فولاد تقریبا معادل قیمت های جهانی است درحالی که در پتروشیمی چنین نیست. اسلامیان خاطر نشان کرد: فولاد کشور الزام به صادرات دارد و لازم است که امسال ۱۰ میلیون تن صادرات داشته باشد تا بازار داخلی متعادل گردد. لذا امکان عرضه ارز حاصل از صادرات فولاد در بازار ثانویه قطعا در کاهش بهای ارز در بازار نیز موثر خواهد بود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نسبت به بازگشت مجدد مکانیزم قیمت گذاری فولاد هم هشدار داد و گفت: تجربه نشان داده که این سیاست نمی تواند موفقیت آمیز باشد و جز ایجاد رانت هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. اگر میزان تولیدات داخلی نسبت به تقاضا کم بود، در این زمان اعمال سیاست های دستوری در قیمت گذاری مشکلی ایجاد نمی کرد ولی اکنون که با ۱۰ میلیون تن تولید مازاد مواجه ایم باید اجازه داد مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت ها باشد. لذا به عنوان تشکل صنعت فولاد کشور اعلام می کنیم که فولاد اگرچه به دلیل رشد ۶۰ تا هزار درصدی قیمت مواد اولیه و نهاده های تولید خود، افزایش قیمت داشته ولی در همین حدود باقی خواهد ماند و  با دستورالعمل های دستوری وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز کوتاه مدت واحدهای نوردی به مواد اولیه تامین خواهد شد اما قطعا مکانیسم سوسیالیستی برای کنترل بازار فولاد در بلند مدت جوابگو نخواهد بود.

منبع: چیلان
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com