• 031-36295535
  • info@Felezat.com

کاهش محسوس تجارت لوله‌های بدون درز فولادی با افت قیمت نفت

انتشار: 1397/4/7

در سال‌های گذشته روند تجارت جهانی این محصول به‌طور مستقیم به قیمت نفت وابسته بوده و به همین سبب طی سال های اخیر با توجه به افت قیمت نفت، تجارت این محصول نیز شاهد افت شدیدی بوده است.

مرکز تخصصی فلزات: درکنار مزیت‌های بسیار لوله‌های درزجوش، لوله‌های بدون درز نیز استفاده‌ بسیار گسترده‌ای در صنایع دارد و این 2 محصول در واقع مکمل یکدیگر هستند. لوله‌های بدون درز به‌طور عمده در قطرهای پایین‌ (حداکثر تا قطر 42 اینچ) تولید می‌شوند؛ زیرا تولید آن‌ها در قطرهای بالا نیازمند صرف هزینه‌های بالایی است. در سال‌های گذشته روند تجارت جهانی این محصول به‌طور مستقیم به قیمت نفت وابسته بود. در این مقاله تجارت لوله‌های بدون درز که در صنایع نفت و گاز کاربرد دارند مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 میزان تولید لوله‌های بدون درز در دنیا طی سال 2016 حدود 39 میلیون تن بود و چین با تولید 27 میلیون تن بیش از 70 درصد تولید را در اختیار داشت. بعد از چین، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای مشترک المنافع و ژاپن در رده‌های بعدی قرار داشتند. آلمان بزرگ‌ترین تولیدکننده اتحادیه اروپا است که حدود 50 درصد از تولیدات اعضای این اتحادیه را در اختیار دارد. نمودار 1 سهم مناطق مختلف از تولید انواع لوله‌های بدون درز در سال 2016 را نشان می‌دهد.با اینکه لوله‌های درزجوش در بازار از محبوبیت بیشتری برخوردارند و این لوله‌ها را می‌توان در قطرهای بزرگتر و با طول بلندتر تولید کرد، اما لوله‌های بدون درز نیز کاربردهای ویژه خود را دارند؛ مهم‌ترین کاربرد این لوله‌ها در صنعت نفت و گاز است. از اصلی‌ترین مزیت‌های استفاده از لوله‌های بدون درز نسبت به لوله‌های درزجوش، صرف نظر از استحکام لوله، همگن بودن ضخامت دیواره در سراسر لوله، عدم قرار گرفتن لوله در معرض حرارت (نسبت به لوله‌های درزجوش، ناشی از فرآیند جوش‌کاری)، مقاومت بیشتر در برابر خوردگی، ساختار یکنواخت‌تر و همگن‌تر، عدم نیاز به انجام تست جوش و عدم وجود مشکل تاب خوردگی درز جوش هستند. برخی استانداردها، لوله‌های بدون درز را به دلایل فنی و ایمنی برای چنین کاربردهایی ارجح می‌دانند.

اصلی‌ترین عامل تعیین‌کننده میزان تولید و تجارت لوله‌های با کاربرد در صنعت نفت، قیمت جهانی نفت است؛ زیرا این عامل به‌طور مستقیم بر میزان اکتشافات و طرح‌های توسعه و همین‌طور بر میزان بهره‌برداری از منابع موجود تأثیر می‌گذارد. در نمودار 2 همبستگی تجارت جهانی محصول مورد بررسی و قیمت جهانی نفت از سال 2007 تا 2017 نشان داده شده است.

تجارت جهانی لوله‌های فولادی ساده کربنی مورد استفاده در صنعت نفت و گاز به‌طور میانگین (طی سال‌های 2016- 2007) سالانه 3 میلیون تن بوده است. همان‌طور که در نمودار شماره 2 ملاحظه می‌شود روند تجارت به‌شدت به قیمت نفت وابسته است. در سال های 2007 تا 2009 تحت تأثیر قیمت نفت و رکود اقتصادی حاکم بر کل دنیا حجم تجارت جهانی این محصول پایین بود اما طی سال‌های 2009 تا 2012 که قیمت نفت در کانال صعودی قرار داشت، حجم تجارت لوله‌ها نیز صعودی بود و همزمان با قیمت نفت حدود 104 دلاری در هر بشکه، در سال 2012 تجارت این محصول نیز در اوج خود بود. با شروع کاهش شدید قیمت نفت از واخر سال 2014 تجارت لوله‌های فولادی بدون درز نیز در مسیر کاهش قرار گرفته است، زیرا طی این سال‌ها به دلیل رکود ناشی از پروژه‌های عمده بهره‌برداری و اکتشاف در کشورهای نفت‌خیز دنیا، تولیدکنندگان لوله از میزان تولید خود کاستند تا در اثر کاهش تقاضای مصرف دچار ضرر و زیان ناشی از دپوی محصولات خود نشوند.

منبع: فلزات آنلاین
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com