• 031-36295535
  • info@Felezat.com

محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو صاحبان سرمایه با وعده و وعید جذب معدن نمی‌شوند

انتشار: 1397/3/10

سنگ آهن به‌عنوان ماده اولیه اصلی تولید فولاد که بیشترین سهم هزینه را در قیمت تمام شده این فلز دارد، مورد توجه قرار دارد. مطابق اهداف توسعه صنعت فولاد کشور در سال 1404، میزان استخراج و فرآوری این ماده معدنی باید به‌طور قابل توجهی افزایش یابد. هرچند این رشد به الزاماتی نیاز دارد. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی جایگاه این صنعت با مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به گفت‌وگو نشسته است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

منابع معدنی سنگ آهن چه تاثیری بر جایگاه صنعت فولاد کشور دارد؟ شرکت معدنی و صنعتی چادرملو چه سهمی در تامین نیاز واحدهای فولادی کشور ایفا می‌کند؟

مرکزتخصصی فلزات: سنگ آهن یکی از فراوان ترین عناصر فلزی موجود در زمین است که طبق بررسی‌های به‌عمل آمده اکسید آن، حدود 5 درصد از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. این عنصر، به‌عنوان ماده اولیه اصلی تولید فولاد، بیشترین سهم هزینه را در قیمت تمام شده این فلز دارد. طبق آمارهای موجود، در کشـور چیـن حـدود 39 درصد، کشـورهای اروپائی 31 درصد و در ایران حدود 25 درصد قیمت تمام شده تولید فولاد را، هزینه تأمین سنگ آهن تشکیل می‌دهد. به همین دلیل یکی از مزیت‌های مهم اقتصادی برای مجتمع‌های فولاد سازی کشور، استفاده از سنگ آهن داخلی است؛ زیرا نقش عمده‌ای در کاهش قیمت تمام شده و همچنین صرفه‌جویی ارزی در تولید فولاد دارد.

در حال حاضر 3 حوزه معدنی بزرگ در کرمان، یزد و خراسان شناسایی شده است که توسط شرکت‌های بزرگ معدنی بهره‌برداری می‌شوند و عمده تولید کشور را در اختیار دارند. مجتمع معدنی چادرملو با تولید 5/10 میلیون تن کنسانتره و 5/1 میلیون تن سنگ آهن دانه‌بندی یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های کشوربه‌شمار می‌رود.

این شرکت همواره در جهت خلق ارزش افزوده در فرآیند تولید گام برداشته و به جرائت می‌توان گفت اکنون به مرحله‌ای رسیده که محصول خود را با استخراج مواد اولیه از دل زمین و معدن آغاز می‌کند و پس از فرآوری و تولید کنسانتره در 5 خط تولید با ظرفیت 5/10 میلیون تن در سال علاوه بر تامین مواد اولیه کارخانه گندله‌سازی اردکان که امسال حدود 3 میلیون و 500 هزار تن گندله تولید کرده است و به‌زودی به مرز 4 میلیون تن می‌رسد، خوراک لازم برای واحدهای بزرگ فولادی کشور از جمله فولاد مبارکه و خوزستان را نیز تامین می‌کند.

فعالیت در این حوزه با چه چالش‌هایی همراه است؟ نقش دولت در برطرف کردن این کاستی‌ها چیست؟

بخش اعظم مشکلات ما داخلی است و انتظار می‌رود نهادهای دولتی و قانون‌گذاری با درک صحیح مشکلات و شرایط فعلی بخش معدن، برای حل آن‌ها چاره‌اندیشی کنند. وقتی صحبت از اقتصاد مقاومتی می‌شود یعنی باید ملزومات آن ‌را هم فراهم کرد. نخستین گام تحقق این امر رفع موانع تولید و فراهم کردن زمینه‌های انگیزشی برای سرمایه‌گذاری و حرکت به سمت ارزش‌آفرینی در فعالیت‌های اقتصادی است.

ایجاد ارزش افزوده در هر صنعتی مستلزم شناخت کافی از بازار کسب‌وکار، برنامه‌ریزی مبتنی بر واقعیات و به‌دور از شعارزدگی و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم توسعه است. فعالان بخش معدن هم از این قاعده مستثناء نیستند و مهم‌ترین مسئله برای فعالان کنونی صنعت سنگ آهن و صنایع معدنی برای توسعه بخشیدن به کسب‌وکار خود و افزایش بهره‌وری، تامین منابع مالی است، به‌طوری‌که بسیاری از طرح‌ها به‌دلیل نبود و کمبود منابع مالی معطل مانده‌اند.

از طرف دیگر برای ادامه فعالیت دست‌اندرکاران معدن و صنایع معدنی داخل کشور باید انگیزه و مشوق‌های لازم را ایجاد کرد. از جمله این مشوق‌ها می‌توان به ثبات قوانین و مقررات، فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه صادرات، ارائه تسهیلات جهت نوسازی تجهیزات و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، بهسازی سیستم حمل‌ونقل و در نهایت واقعی کردن وجوه دریافتی از معادن همچون مالیات، عوارض، بهره مالکان و حقوق دولتی است. اگر این موانع مرتفع شود بدیهی است که سرمایه‌گذارها نیز برای ورود به این بخش از صنعت، تمایل نشان دهند. نباید انتظار داشت که صاحبان سرمایه با وعده و وعید جذب بخش معدن شوند بلکه آن‌ها به رفتار، عملکرد و تصمیمات مسئولان و ضوابط و مقررات محیط کسب‌وکار نگاه و برای آینده تصمیم‌گیری می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در هر بخش اقتصادی مستلزم امنیت است تا ریسک را کاهش دهد که متأسفانه در بخش معدن چندان توجهی به آن نمی‌شود. نادیده گرفتن حق‌ و حقوق بخش خصوصی، باعث متضرر شدن سرمایه‌گذاران این بخش شده است. هیچ سرمایه‌گذاری بدون شناخت از بازار و فضای کسب‌وکار یک کشور و انجام بررسی‌های لازم از وضعیت اقتصادی آن کشور، اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

از دیگر مشکلات بهره‌برداران معدنی باید از نارسایی‌ بخش حمل‌و‌نقل نام برد و افزود: نزدیک به ۵۰ درصد از مخارج مربوط به بهره‌برداری از موادمعدنی از جمله سنگ آهن مربوط به هزینه حمل‌ونقل است و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد، بنابراین ناوگان حمل‌ونقل کشور باید همپای توسعه معادن بازسازی شود و با بکارگیری سیستمی روزآمد، ضمن تامین نیازمعادن، نسبت به کاهش هزینه‌ها هم اقدام کند.

آیا زنجیره فولاد کشور از معدن تا تولید محصول نهایی، از توازن برخوردار است؟ ناهمگونی در این زنجیره چه مشکلاتی را پدید می‌آورد؟

به‌زودی کمبود سنگ آهن به یک چالش جدی برای صنایع وابسته تبدیل می‌شود چراکه در زنجیره تولید فولاد کشور توازنی وجود ندارد. دولت برای افق ۱۴۰۴، تولید 55 میلیون تن فولاد را هدف‌گذاری کرده است. برای تولید این میزان فولاد باید حدود ۱۶۰ میلیون سنگ آهن خام استخراج و فرآوری شود؛ اما در حال حاضر سالانه حدود 80 میلیون تن سنگ آهن استخراج می‌شود. از طرف دیگربرای تولید 55 میلیون تن فولاد، ۸۶ میلیون تن کنسانتره آهن نیاز است، اما اکنون ظرفیت تولید کنسانتره کشور، ۴۴ میلیون تن برآورد می‌شود.

از مجموع موارد مطرح شده اینطور برداشته می‌شود که تا حدود 7 سال آتی، میزان تولید سنگ آهن باید 2 برابر شود و یا اینکه به واردات آن متکی شویم. نکته مهم‌تر این‌که برای دسترسی و بهره‌برداری به منابع جدید سنگ آهن، با فرض شناسایی و اکتشافات و دریافت مجوزهای لازم حدود 5 سال زمان می‌برد. علاوه بر آن تحقق اهداف یادشده در افق 1404 به 13 میلیارد یورو سرمایه نیاز دارد.

رفع کمبودهای یاد شده و عدم توازنی که به آن اشاره شد، به چه الزاماتی نیاز دارد؟

درمجموع می‌توان گفت که رفع موانع یاد شده یا در نگاهی جامع‌تر، توسعه پایدار اقتصادی نیازمند دور اندیشی و تدوین استراتژی است و نباید متاثر از تصمیمات مقطعی و کوتاه مدت و بعضاً سیاسی باشد. دولت برای رونق بخشیدن به بخش صنعت راهی جزء واگذاری امور به بخش خصوصی ندارد، مدیریت دولتی در واحدهای صنعتی نه تنها موفق نبوده بلکه آسیب های بسیاری وارد کرده است، بنابراین کاهش تصدی‌گری دولت بر اقتصاد و صنعت ضروری به‌نظر می‌رسد.

دولت باید توان و سرمایه خود را برای ایجاد زیر ساخت‌ها و تدوین برنامه‌های بلند مدت توسعه صرف کند و بنگاه‌های اقتصادی را به اهلش واگذار کند. امید می‌رود با اتخاذ تصمیمات کاربردی و راهگشا در شورای عالی معادن و نیز ستاد فولاد کشور، برخی مشکلات ازجمله تعیین تکلیف برخی معادن شناسایی شده برای صدور مجوز بهره‌برداری و نیز عدم دخالت دولت در قیمت‌گذاری دستوری سنگ آهن از میان برداشته شود.

اجرای موارد یاد شده، نتایج مثبتی را به‌همراه خواهد داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به توسعه بازار صادراتی با تنوع بخشی از طریق محصولات مختلف معدنی، افزایش سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی (مستقیم و غیرمستقیم)، ایجاد فرصت‌های شغلی در سطوح مختلف مهارتی و دانشی، توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته، تقویت استقلال اقتصادی کشور، توسعه متوازن بخش معدن، امکان‌پذیر شدن برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی، توسعه سرمایه‌های اجتماعی با اتکا به امکانات این بخش، رقابت‌پذیر کردن معادن و صنایع معدنی ایران در بازارهای داخلی و جهانی، اشاره کرد.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، چه اقداماتی را برای بهبود شرایط در دستور کار خود قرار داده است؟

تفکر و اندیشه نوآورانه همواره در روند امور به‌ویژه در بخش‌های صنعتی موجب رشد و افزایش کیفیت و کمیت تولید می‌شود. اگر تجربه همکاران با علم و دانش تلفیق شود نتایج به‌مراتب موثرتری در فرآیند تولید دریافت خواهد شد، به همین منظور هم‌اکنون سیستم مدیرت دانش در چادرملو پیاده سازی شده تا بتوان از تجربیات و اندوخته‌های علمی همکاران خلاق و صاحب اندیشه بهترین بهره‌برداری را کرد. اراده مدیران چادرملو بر توسعه واحدهای تکمیل‌کننده زنجیره تولید در این شرکت است و روند توسعه چادرملو با هدف ایجاد ارزش افزوده در محصولات تولیدی ادامه دارد.

پس ازبهره‌برداری از واحد مگامدول احیاء مستقیم چادرملو که مراحل پایانی خود را طی می‌کند، 2 طرح مهم تولیدی در دستور کار این واحد قرار دارد که شامل طرح احداث کارخانه گندله‌سازی شماره 2 با ظرفیت تولیدسالیانه 4 میلیون تن وسرمایه‌گذاری 9 هزار میلیارد ریال، همچنین طرح احداث 2 واحد نورد به ظرفیت تولید سالیانه 1 میلیون، 100 هزار تن با سرمایه‌گذاری 4 هزار میلیارد ریال وکل سرمایه‌گذاری 13 هزار میلیارد ریال با سهم ارزی 131 میلیون یورو است.

منبع: فلزات آنلاین
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com