• 031-36295535
  • info@Felezat.com

مشتریان خوب آهن اسفنجی در بورس

انتشار: 1397/4/7

در خرداد ماه سال جاری 35 هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالای ایران از سوی 3 تولیدکننده عرضه شد که در مقابل آن مطابق انتظار تقاضایی بیشتر از عرضه را به‌خود دید. کل تقاضای ثبت شده حدود 3 برابر عرضه یعنی 114 تن بود.

مرکز تخصصی فلزات: در سال گذشته بخشی از تولیدات آهن اسفنجی کشور به خارج صادر شد و موجب شد تا برخی از صنایع پایین‌دستی و مصرف‌کنندگان این محصول اعتراض کنند. دولت نیز به‌دلیل حساسیت‌های موجود تصمیم گرفت تا محدودیت‌هایی را برای صادرات اعمال کند؛ بنابراین تولیدکنندگان تصمیم گرفتند راه عرضه از بورس کالا را طی کنند. در این راستا نیز معاملات بسیار خوبی در حال انجام است.

ایران پس از هند بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان است. کمااینکه ظرفیت‌های بسیاری از تولید آهن اسفنجی در کشور وجود دارد. برخی از شرکت‌های بزرگ به‌دنبال تکمیل زنجیره فولاد بودند و طبق برنامه واحدهای تولید آهن اسفنجی آن‌ها زودتر از واحد فولادسازی به بهره‌برداری رسید. بدین ترتیب بخشی از تولیدات آن‌ها به‌صورت مازاد باقی می‌ماند. در نتیجه تولیدکنندگان شروع به صادرات کردند، اما با توجه به نیاز برخی از واحدهای پایین‌دستی به این محصول، دولت محدودیت‌هایی در صادرات قرار داد تا ابتدا نیاز صنایع داخلی تأمین شود. البته بورس کالا نیز به‌صورت هم‌زمان امکان عرضه و معامله را فراهم کرد. بدین ترتیب راه برای عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا به‌ویژه در سال جاری باز شد و برخی از شرکت‌ها نیز تولیدات خود را در این بازار عرضه کردند. البته باید توجه داشت که آهن اسفنجی یک محصول حساس است و تولید و حمل آن به مقصد به‌ویژه برای صادرات دشواری‌های خاص خود را دارد.

نمودار 1 نشان می‌دهد که در خرداد ماه سال جاری 35 هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالای ایران از سوی 3 تولیدکننده عرضه شد که در مقابل آن مطابق انتظار تقاضایی بیشتر از عرضه را به‌خود دید. کل تقاضای ثبت شده حدود 3 برابر عرضه یعنی 114 تن بود. این یعنی هنوز ظرفیت و تقاضای بسیاری برای آهن اسفنجی در کشور وجود دارد و تصمیم دولت مبنی بر اعمال محدودیت صحیح به‌نظر می‌رسد. چرا که آهن اسفنجی یک محصول میانی محسوب می‌شود و تا رسیدن به محصول نهایی چند فرآیند دیگر را پشت سر می‌گذارد.

شرکت‌ جهان فولاد سیرجان از شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر که طرح‌های فولادی را در دست اجرا دارد، در خرداد ماه، 10 هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالا عرضه کرد که تقاضای 47 هزار تنی برای آن وجود داشت؛ ضمن اینکه برای خرید آهن اسفنجی جهان، فولاد رقابت قیمتی نیز شکل گرفت. فولاد سیرجان ایرانیان از زیرمجموعه‌های هلدینگ میدکو نیز 15 هزار تن آهن اسفنجی خود را به رینگ بورس آورد که با تقاضای 53 هزار تنی مواجه شد. برای این محصول نیز رقابت قابل توجهی شکل گرفت. در نهایت پارس فولاد سبزوار نیز 10 هزار تن از آهن اسفنجی خود را در بورس عرضه کرد که 14 هزار تن تقاضا داشت. در نهایت با توجه به تقاضای بسیار زیاد آهن اسفنجی نسبت به مقدار عرضه در بورس کالا، همه عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند.

منبع: فلزات آنلاین
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com