• 031-36295535
  • info@Felezat.com

آغاز عملیات اجرایی طرح های فولادی در سفر وزیر صمت به کردستان

انتشار: 1397/4/30

وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر روز پنج شنبه خود به استان کردستان عملیات اجرایی چندین طرح صنعتی را آغاز کرد.

مرکز تخصصی فلزات: همانطور که ذکر شد در وزیر صمت در سفر روز پنجشنبه خود به کردستان عملیات اجرایی چندین طرح صنعتی مرتبط با فولاد را آغاز کردند که به 3 مورد از آنها می پردازیم: 

1- بهره برداری گندله سازی صبانور ظرف 2 سال آینده

این طرح با ظرفیت اسمی یک میلیون تن گندله آهن در زمینی به مساحت 7 هکتار و با زیربنای 12 هزار متر مربع ساخته می شود. این طرح که محصولاتش در مواد اولیه تولید آهن اسفنجی کاربرد دارد در زمان بهره برداری کامل برای 200 نفر ایجاد اشتغال می کند. سرمایه گذاری کل این طرح 3 هزار میلیارد ریال ( 687 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و 15.9 میلیون دلار ارزی) است و تا سال 1399 راه اندازی می‌شود‌.

در مراسم کلنگ زنی این طرح، محمد کلانتری مدیر عامل صبانور گفت: طرح یک میلیون تنی گندله صبانور طی دو سال آینده به بهره برداری می رسد و عملیات اجرایی آن تا سه ماه آینده آغاز می شود. ▫وی افزود: با اجرای این طرح ظرفیت تولید گندله در صبانور به  دو میلیون تن می رسد. وی تصریح کرد: تا در افق 1404 معادل 4 میلیون تن سنگ آهن، دو میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و دو میلیون تن گندله در شرکت صبانور تولید خواهد شد. به گفته وی، توسعه زنجیره فولاد در کردستان نیازمند حمایت استاندار کردستان و معاون معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت است. کلانتری تاکید کرد: صبانور، بزرگترین در غرب کشور و چهارمین شرکت بزرگ سنگ آهنی ایران است.

در مراسم کلنگ زنی این طرح ها همچنین مهدی کرباسیان رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: در استان کردستان 7 محدوده معدنی شناسایی شده که 3 مورد سنگ آهن و 4 مورد مربوط به طلا و پلی متال ها است. کرباسیان با اشاره به شروع ساخت کارخانه های گندله سازی و آهن اسفنجی؛ زنجیره فولاد در استان کردستان تکمیل می شود گفت: طرح گندله سازی یک میلیون تنی بیجار، آهن اسفنجی و فولاد کردستان زنجیره فولاد را در استان کردستان تکمیل می کند. وی در ادامه تصریح کرد: واحد گندله سازی و آهن اسفنجی در بیجار ٥٠٠ نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد. 

2-آغاز عملیات اجرایی کارخانه تولید آهن اسفنجی فولاد گستر الماس در سقز

این طرح ظرفیت تولید 1.4 میلیون تن آهن اسفنجی خام، 2 میلیون تن گندله و 2 میلیون تن کنسانتره آهن را دارد و محصولات تولیدی آن در مواد اولیه صنعت ذوب و نورد مورد استفاده قرار می‌گیرد. مجری طرح یک سرمایه گذاری خارجی است و سرمایه گذاری کل آن 15 هزار و یکصد میلیارد ریال به صورت 3 هزار و 940 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و 215 میلیون یورو ارزی است. این کارخانه در زمینی به مساحت 105 هکتار و زیربنای 20 هکتار در شهرستان سقز ساخته خواهد شد و زمان راه اندازی آن سال 1400 خواهد بود. پیش بینی می‌شود این طرح در زمان بهره برداری کامل برای یک هزار و 150 نفر به صورت مستقیم اشتغال به وجود آورد.

3-آغاز عملیات اجرایی ساخت واحد 800 هزار تنی آهن اسفنجی در قروه

این طرح، ظرفیت تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی (بریکت گرم) را دارد و محصولات تولیدی آن در مواد اولیه صنعت ذوب و نورد مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرمایه‌گذاری کل طرح 8 هزار میلیارد ریال (5 هزار و 400 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و 50 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی) است و با بهره برداری کامل از آن زمینه اشتغال برای 250 نفر فراهم می‌شود. طرح تولید آهن اسفنجی به 5 هزار و 600 میلیارد ریال تسهیلات نیاز دارد و زمان راه اندازی آن 3 سال پس از آغاز پروژه خواهد بود. مساحت زمین محل اجرای طرح و زیربنای آن به ترتیب 100 هکتار زمین و 30 هکتار زیربنا است.

منبع: معدن نیوز-شاتا
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com