• 031-36295535
  • info@Felezat.com

ایجاد رانت در آهن اسفنجی

انتشار: 1397/5/22

احمد دنیا‌نور: برخی تولیدکنندگان آهن اسفنجی برای خود رانت درست کرده بودند و هر زمان که اراده می‌کردند به بازار جنس می‌دادند، بدین صورت قیمت‌ها را نیز کنترل می‌کردند.

مرکز تخصصی فلزات: درباره منع صادرات آهن اسفنجی، مدیرعامل کارخانه فولاد جنوب معتقد است: با توجه به اینکه تولیدکنندگان این حوزه محدود بوده و صاحبان سهام آنها یکی هستند، مصرف‌کنندگان چاره‌ای جز تعامل با این گروه نداشتند؛ انجمن فولاد کشور همواره با این موضوع مشکل داشت و به محض مطرح شدن این پیشنهاد از آن استقبال کرد.

احمد دنیا‌نور درباره نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت و ممنوعیت صادرات آهن اسفنجی بدون اخذ مجوز از سوی وزارتخانه اظهار کرد: این موضوع، از یک ماه پیش مطرح شده و وزارتخانه، نظر انجمن فولاد را جویا شد که ما موافقت خود را با آن اعلام کردیم. این عضو انجمن فولاد کشور گفت: برخی تولیدکنندگان آهن اسفنجی برای خود رانت درست کرده بودند و هر زمان که اراده می‌کردند به بازار جنس می‌دادند، بدین صورت قیمت‌ها را نیز کنترل می‌کردند. وی ادامه داد: به قدری وضعیت در این حوزه بد شده است که سال گذشته شورای رقابت ورود کرد و نظام قیمت‌گذاری و عرضه را دوباره مورد بررسی قرار داد.

مدیرعامل فولاد جنوب گفت: درحال‌ حاضر عرضه آهن اسفنجی بدین صورت است که واحدهای تولیدی باید تمام تولیدات خود را با نرخ پایه مشخص به بورس کالا عرضه کنند و محصولات در آنجا معامله شوند. وی افزود: در صورتی که این مواد معدنی در بورس به فروش نروند پس از اخذ مجوزهای لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولیدکننده می‌تواند آنها را صادر کند.

دنیانور با اشاره به بازار آهن اسفنجی گفت: بازار داخلی، تمام تولید را مصرف می‌کند اما تا پیش از این با وجود نیاز صنایع تولیدی داخلی، آنها را به عمان، قطر و اروپا صادر می‌کردند.

عضو انجمن فولاد کشور اظهار کرد: این صادرات در شرایطی انجام می‌شد که بین نرخ داخلی و خارجی تفاوت زیادی وجود نداشت و فقط به خاطر ارزآوری و افزایش نرخ ارز، صادرات آن در چند ماه گذشته توجیه داشت.

مدیرعامل فولاد جنوب تصریح کرد: با وجود صدور این بخشنامه، امیدواریم نظارتی روی آن وجود داشته باشد که این مواد معدنی از سوی دلال‌ها از چرخه عرضه و تقاضای رسمی خارج نشوند.

منبع: ایلنا
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com