• 031-36295535
  • info@Felezat.com

تب تقاضای فولاد کاهش یافت

انتشار: 1397/5/23

با دخالت‌های دولت در بازار محصولات فولادی و تعیین سقف و کف قیمت برای رقابت و نیز ارز دولتی، تب بسیار شدید تقاضای محصولات فولادی در بورس کالا به‌ طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

مرکز تخصصی فلزات: طی چند ماه گذشته پس از تحولات و ناپایداری‌های ارزی در کشور، تقاضای محصولات مختلف فلزی در بورس کالا به‌دلیل عرضه با ارز دولتی به‌شدت افزایش پیدا کرد و فاصله به‌وجود آمده میان قیمت کالاها در بورس و بازار آزاد نیز بر این تقاضا دامن زد. هر چند که سیاست ارزان قرار گرفتن کالاها در اختیار مصرف‌کنندگان بسیار مناسب است، اما وقتی رصدی در بازار رخ ندهد و مشخص نباشد که چه کسانی در بازار آزاد فلزات را با قیمت بالا به مصرف‌کنندگان می‌فروشند، طبیعی است که در نهایت سیاست ارز 4200 تومانی به شکست خواهد خورد و طی مدت اجرای سیاست یاد شده، تنها عده‌ای سودجو و خاص توانستند پول‌های بسیار کلانی را به جیب بزنند.

نکته مهم در بازار فولاد کشور این است که دولت پس از مشاهده تقاضای بسیار بالا برای عرضه محصولات، شروطی را تعیین کرد. جدا از ارز دولتی، دولت این بار برای تنظیم بازار فولاد سقف رقابت گذاشت و ابلاغ کرد که قیمت معاملات نباید بیش از 5 درصد قیمت عرضه باشد. بدین ترتیب دولت، بورس کالا را تنها محلی برای ثبت معاملات کرده است و در این بازار عرضه‌کنندگان و متقاضیان تنها به ثبت معاملات خود می‌پردازند. درواقع دولت، بورس کالا را به‌جای تبدیل شدن به محلی شفاف برای عرضه و تقاضای محصولات، از رسالت اصلی خود دور کرده است. نکته مهم دیگر نیز با توجه به دخالت‌های دولت در بورس، عدم رغبت بسیاری از شرکت‌های بخش خصوصی در معاملات بورس کالا است؛ چرا که آن‌ها راه بهتر را در عرضه در بازار آزاد می‌بینند و از دخالت‌های دولت در بازار، بیشتر در امان می‌مانند.

منبع: فلزات آنلاین
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com