• 031-36295535
 • info@Felezat.com

تحلیل و پیش بینی بازار فولاد ایران و جهان هفته 23 سال 97

انتشار: 1397/6/14

جهت کسب آگاهی از وضعیت بازار فولاد ایران و جهان در هفته بیست و سوم سال 97 و همچنین پیش‌بینی وضعیت بازار در هفته آینده می توانید مقاله زیر که توسط واحد تحلیل و پیش بینی مرکز تخصصی فلزات تدوین شده است را مطالعه نمائید.

مرکز تخصصی فلزات: در این هفته، تحلیلی بر بازار ارز و نفت خواهیم داشت. همچنین تحلیلی بنیادی از وضعیت صنعت کشور ارائه می‌دهیم که چالش تولید در شرایط کنونی را بررسی می‌نماید.

از ابتدای هفته و با انتشار خبر کاهش تولید نفت ایران که قبلاً هم اشاره شده بود، شاهد تحرک در بازار ارز روز شنبه بودیم. با بسته شدن بازار آتی سکه و آزاد شدن سپرده‌های شهریور ماه و ورود حجم زیادی از نقدینگی به این حوزه، شاهد افزایش حدود 30 درصدی نرخ ارز بودیم. به نظر کارشناسان، با نزدیک شدن قیمت دلار به حد مقاومتی 15،000 هزار تومان، قیمت دلار، فعلاً ثابت خواهد ماند و شاهد افزایش بیشتر تا پایان این هفته نخواهیم بود. البته با شرایط جدید و خریدهای هیجانی، بازه زمانی تحلیل‌ها کوتاه شده است و احتمال اوج گرفتن دلار تا مرزهای بالاتر نیز وجود دارد. در بازار فولاد نیز انتظار داریم با بیشتر شدن سقف معاملات بورس کالا و بالا رفتن قیمت ارز که بر مواد اولیه کارخانجات تأثیر گذار بوده، شاهد افزایش قیمت، طی هفته آینده باشیم، همانطور که طی دو سه روز گذشته کمی از این افزایش، اجرایی شده است.

صادرات نفت ایران به علت تحریم‌ها، دچار افت شده و به حدود 2.1 میلیون بشکه در روز رسیده و خریدهای کره جنوبی و ژاپن بسیار محدود شده است، به همین علت شاهد افزایش قیمت جهانی نفت می‌باشیم. قیمت نفت به طور کلی تأثیر مستقیمی بر قیمت‌های صنعت فولاد دارد.

در نمودار بالا، کاهش تولید نفت ایران نمایش داده شده است(منبع: بلومبرگ) و انتظار افت بیشتر صادرات نفت ایران را طی ماه‌های منتهی به آبان داریم. البته ایران نیز در پی منتقل کردن هاب ترانسفری نفت خود به مناطق دیگری از جهان، برای دور زدن تحریم‌ها می‌باشد؛ که قیمت تمام شده فروش نفت، برای ایران را بالا برده و درآمد ارزی دولت را کاهش می‌دهد.

حال به بررسی وضعیت تولید داخلی و صنعت کشور در این ایام خطیر می‌پردازیم:

در شرایط کنونی که تقریباً قیمت تمامی ارکان تولید افزایش یافته‌اند، راه‌ اندازی و ادامه کار برای بسیاری از تولید کنندگان، با چالش همراه شده است.

قیمت یک محصول از 4 رکن اصلی تشکیل می شود:

 1. مواد اولیه
 2. ماشین‌آلات و تکنولوژی مورد استفاده
 3. نیروی انسانی
 4. انرژی مورد نیاز

تحولات اقتصادی کشور از سال 92 تا 97 به شرح زیر است:

 • نقدینگی کشور نزدیک به 3 برابر شده است.
 • قیمت دلار حدوداً 2.4 برابر شده است (با فرض دلار 8000 تومانی).
 • قیمت کالاهای تولید شده (مثلا مصنوعات پلاستیکی) و تورم محصولات، حدوداً 3 برابر شده است.
 • قیمت مواد اولیه، تغییرات بسیار متفاوتی داشته و به طور کلی از 2.5 تا 4 برابر رشد قیمتی داشته است؛ که با توجه به این تغییرات، دقیقاً نمی‌توان گفت میزان رشد، به چه مقدار است؛ لذا جهت ساده‌سازی محاسبات، به طور میانگین، عدد 3.2 در نظر گرفته می‌شود.
 • قیمت ماشین آلات، تقریباً 2.7 برابر شده است.
 • هزینه نیروی انسانی، تقریباً 2.35 برابر شده است.
 • قیمت انرژی، رشد کمتر از 1.5 برابری داشته است.

البته لازم به ذکر است در تولیدکالاهای مختلف، نسبت تاثیرگذاری هر یک از این عوامل، متفاوت می‌باشد. به طور مثال در تولید یک کالا، مواد اولیه، بیش ترین تأثیر را بر روی قیمت آن دارد و بیش از 90 درصد قیمت، ناشی از مواد اولیه است؛ لذا تولید کننده مجبور خواهد بود با قیمتی بیش از 3 برابر، کالای خود را به فروش برساند. واکنش بازار بدین صورت است که تا زمانیکه مصرف کننده بتواند خود را با قیمت جدید وفق دهد، تولیدکنندگان خرد، به دلیل نقدینگی پایین، از رقابت حذف شده و تولیدکنندگان عمده نیز با رکودی نسبی مواجه خواهند شد.

چنانچه بخش اصلی تولید یک محصول، ناشی از تکنولوژی و ماشین‌آلات باشد، از آن جاییکه افزایش قیمت تکنولوژی و ماشین آلات نسبت به تورم محصول، کم‌تر است؛ بنابراین آن محصول، تولید به صرفه‌ای خواهد داشت و فروش نسبتاً خوبی حتی در دوران تورم دارد. به عنوان نمونه میتوان تولید قطعات و محصولات پزشکی یا بعضی از قطعات الکتریکی یا قطعاتی که پیچیدگی‌های خاصی را دارند، مثال زد.

چنانچه در تولید کالایی، نیروی انسانی، بیش‌ترین تأثیر را در قیمت نهایی داشته باشد، مانند قطعاتی که از مونتاژ چند قطعه ایجاد می‌شوند و این مونتاژ توسط نیروی انسانی صورت می‌پذیرد، نیز در دوران تورم به صرفه خواهد بود و فروش خوبی خواهد داشت، زیرا قسمت عمده‌ای از قیمت تمام شده‌ی محصول، 2.4 برابر، افزایش داشته در حالی که قیمت مورد انتظار محصول 3 برابر شده است.

حال اگر  در تولید کالایی، مصرف انرژی، بیشترین تأثیر را در قیمت نهایی محصولات داشته باشد، با توجه به تفاوت قابل ملاحظه بین میزان رشد هزینه انرژی و قیمت محصولات در دوران تورم، کسب و کار بسیار مناسب و رو به رشدی خواهد بود. بعنوان مثال اگر در کسب و کاری، حمل و نقل، بیش‌ترین تأثیر را در قیمت نهایی محصول(کالا) داشته باشد، این محصول(کالا)، فروش رو به رشدی در دوران رکود خواهد داشت.

نتیجه تلخی که از مطلب فوق می‌توان گرفت، این است که، در شرایط فعلی، تولید کالا یا محصولاتی با قیمت تمام شده‌ای که بیشترین سهم را انرژی و نیروی انسانی در آن دارد، به صرفه است. به طور مثال می‌توان به صنعت فولاد اشاره کرد که با مصرف بالای انرژی یارانه‌ای و نیروی کار نسبتاً ارزان، شاهد سودآوری فوق العاده‌ای است. ولی باید توجه داشت ارائه یارانه انرژی و قیمت‌گذاری دستوری، همیشه پایدار نمی‌ماند و با واقعی شدن قیمت‌ها، این صنعت، رقابت‌پذیری جهانی خود را از دست داده و دچار شکست می‌شود. همچنین تبعات ارائه این یارانه‌ها و این کنترل‌ها بصورت نوسانات پر هیجان قیمتی بروز کرده و کل اقتصاد کشور را نابود می‌نماید. در مثالی دیگر، می‌توان به سیاست‌های غلط بانکداری در چند دهه اخیر اشاره نمود که نتیجه آن، بی ثباتی در نرخ ارز و کاهش شدید ارزش پول ملی است. حال اگر مسئولین کشور تدبیری اتخاذ نکنند و سیاست‌های داخلی و خارجی خود را با مقتضیات جهانی همراه نسازند، کشور، در رکود تورمی عظیم و طولانی‌مدتی غرق خواهد شد.

 

زهیر فضیلتی

گروه تحلیل مرکز تخصصی فلزات

با تشکر از آقای امین مستشار

منبع: مرکز تخصصی فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

 • 031-36295535
 • info@Felezat.com