• 031-36295535
  • info@Felezat.com

ایران تا سال ۱۴۰۴ به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد‌‌ خام خواهد رسید؟

انتشار: 1397/1/16

در افق ۱۴۰۴، تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام در سند چشم‌انداز کشور هدف‌گذاری شده است. در حال حاضر ظرفیت سالانه تولید فولاد خام ایران حدود ۳۰ میلیون تن بوده که با توجه به شرایط رکود، تنها ۶۲ درصد این ظرفیت در حال بهره‌برداری است. همچنین بالغ بر ۵۰ میلیون تن ظرفیت جدید تولید فولاد خام از رهگذر طرح‌های توسعه و تأسیس واحدهای جدید تولیدی در دست اجرا است که احتمالا در سال‌های آتی به بهره‌برداری خواهند رسید، اما چگونگی رسیدن به میزان اعلام شده بحث روز صنعت فولاد است.

 

مرکز تخصصی فلزات:  با توجه به رشد میزان تولید ناخالص داخلی کشور و رشد ساخت‌و‌ساز در داخل، پیش‌بینی می‌شود که نرخ رشد سالانه میزان تقاضای فولاد خام کشور حدود ۴.۲ درصد باشد. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که میزان تقاضای داخلی فولاد خام، از ۱۴.۶ میلیون تن در سال ۱۳۹۵، به رقم ۱۸.۲ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ برسد. نمودار ۱، نشان‌دهنده میزان تولید داخلی فولاد خام از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ و پیش‌بینی آن تا افق سال ۱۴۰۴ است.

                                                

با توجه به طرح‌های توسعه‌ای که در صنعت فولاد ایران تعریف شده است و بازه‌های زمانی تعیین شده برای راه‌اندازی آن‌ها، می‌توان دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام را در سال ۱۴۰۴ برای ایران البته همراه با شرایط خاصی متصور بود. در حال حاضر تمام طرح‌های توسعه‌ای ظرفیت تولید فولاد خام احتمال موفقیت یکسانی ندارند، در بررسی انجام شده، طرح‌هایی که احتمال بهره‌برداری آن‌ها قطعی و بالا است حدود ۶۰ میلیون و ۸۷۷ هزار تن برآورد شده است، اما نرخ بهره‌وری ظرفیت‌های فعال در ایران همواره کمتر از ۱۰۰ درصد بوده و این نرخ در حال حاضر برای تولیدکنندگان حدود ۶۲ درصد است. با اعمال این نرخ بر میزان پیش‌بینی ظرفیت تولید سال ۱۴۰۴ میزان تولید ایران برابر با ۳۷ میلیون و ۴۴۰ هزار تن خواهد بود که از میزان برنامه‌ریزی شده برای این سال، یعنی ۵۵ میلیون تن، کمتر خواهد بود. بدین ترتیب با فرض تأمین مالی و سایر شرایط برای تکمیل طرح‌های دارای مجوز فعلی و به بهره‌برداری رسیدن تمامی این طرح‌ها و با فرض ثابت بودن متوسط نرخ بهره‌برداری طرح‌های فعال ایران، میزان تولید پیش‌بینی شده حدود ۱۷.۵ میلیون تن با مقدار پیش‌بینی شده، اختلاف خواهد داشت.

 اما بهره‌وری ۱۰۰ درصدی از این ظرفیت بستگی کامل به میزان دستیابی به بازارهای صادراتی و موفقیت در صادرات این محصول به خارج از مرز‌های ایران دارد. براساس میزان نیاز داخلی فولاد ایران در سال ۱۴۰۴، حدود ۳۶ میلیون تن فولاد خام برای صادرات برنامه‌ریزی شده است. میزان دستیابی به این هدف، تعیین‌کننده میزان تولید نیز خواهد بود. تکمیل طرح‌هایی که احتمال به بهره‌برداری رسیدن آن‌ها زیاد است، نیاز به سرمایه‌گذاری دولت و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و خارجی دارد.

منبع: اخبار فلزات
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com