• 031-36295535
  • info@Felezat.com

حمایت از صنعت فولاد با ۳ استراتژی اصلی

انتشار: 1397/6/31

مدیرعامل آهن و فولاد غدیر ایرانیان: ایجاد توازن در زنجیره ارزش آهن و فولاد، توسعه زیر ساخت‌ها و به روز رسانی دانش و فناوری و تجهیزات و کنار گذاشتن شیوه‌های سنتی، ۳ اصل مهم و اساسی در حمایت از تولید فولاد کشور است.

مرکز تخصصی فلزات: اسدالله فرشاد، مدیرعامل آهن و فولاد غدیر ایرانیان و عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران: اگرچه صنعت آهن و فولاد کشور، این روزها دوران نسبتاً طلایی و پر امیدی را سپری می‌کند، اما چه از منظر قوانین و مقررات، چه از منظر برنامه‌ریزی و چه از سایر جهاتُ از جمله تکنولوژی و فناوری، مکان‌یابی و جانمایی ( احداث کارخانجات در مناطق دور از آب یا سایر نهاده‌های تولید)، تعادل در زنجیره صنعت و ... دارای کاستی‌هایی است که لزوم بازنگری در این صنعت را گوشزد می‌کند. تمامی موارد ذکر شده را می‌توان با رویکردهای مختلف و از منظرهای متفاوتی بررسی نموده و تأثیرات ناقص بودن آنها را بر بخش‌های مختلف برشمرد. 

مهم‌ترین کاستی‌ها چگونه بر تولیدات این صنعت تأثیر می‌گذارد و چه راهکارهایی می‌تواند به حمایت از این تولیدات بیانجامد:

  • ایجاد توازن در زنجیره ارزش آهن و فولاد از مواردی است که بارها به آن اشاره شده که خوشبختانه طی سال‌های پیش رو و با بهره برداری از پروژه‌های جدید گندله سازی و آهن اسفنجی، عدم توازن در این صنعت، کاهش چشمگیری خواهد داشت. همچنین واحدهای محصولات فولادی (کارخانجات نوردی میلگرد و مقاطع ساختمانی) به تعداد قابل توجهی و در نقاط مختلف کشور به علل سیاسی اجتماعی و منطقه‌ای و بعضاً بدون برخورداری از توجیه قوی فنی و اقتصادی‌، احداث گردیده یا در حال احداث هستند که بعضاً این واحدها در طرح توازن جامع زنجیره تولید فولاد کشور، قرار نداشته‌اند و عمدتاً به شمش وارداتی وابسته هستند. (در حال حاضر، ظرفیت نورد کشور بیش از ظرفیت تولید انواع شمش فولادی است)؛ بنابراین در طرح جامع فولاد، باید برای حل این موضوع‌ راه حلی یافت. ضمن آنکه کارخانجات فولادسازی داخل کشور نیز باید برای جایگزینی مصرف قراضه با توجه به مزیت‌های تردید ناپذیر در مصرف آهن اسفنجی برای تولید انواع فولادهای ساختمانی و مهندسی و آلیاژی اقدام نمایند.
  • توسعه زیر ساخت‌ها از جمله راه آهن و توسعه راه‌ها و شبکه حمل و نقل جاده‌ای و کامیونی یا هر اقدام سازنده دیگری که موجب کاهش هزینه‌های حمل و نقل و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده و افزایش رقابت پذیری و حضور در بازارهای هدف را به بار می‌آورد.
  • به روز رسانی دانش و فناوری و تجهیزات و کنار گذاشتن شیوه‌های سنتی که باعث کاهش راندمان و بازدهی و بهره وری می‌شود، در بالا بردن جایگاه و جذابیت محصولات تولیدی در میان متقاضیان بسیار موثر خواهد بود. اگرچه نا غافل نباید ماند که صنعت آهن و فولاد کشور از پیشرفت‌های خوبی در این زمینه برخوردار بوده است اما با توجه به اینکه ایران در میان ۱۵ کشور نخست تولیدکننده فولاد قرار دارد، باید قادر به رقابت در زمینه فناوری و دانش نیز با کشورهای این گروه باشد. برای مثال توسعه بخش‌های تحقیق و توسعه در شرکت‌ها و ارگان‌های مرتبط جهت بومی‌سازی هر چه بیشتر تکنولوژی‌های این صنعت می‌تواند گام‌های موثری باشد.

منبع: چیلان
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com