• 031-36295535
  • info@Felezat.com

بی‌ اعتنایی بازار به سیگنال‌های رشد قیمت

انتشار: 1397/7/1

بازار فولاد، دیروز در شرایطی آغاز به کار کرد که مانند اغلب شنبه‌ها، مقداری با ابهام قیمتی ناشی از تأخیر در کشف نرخ‌ها رو به‌ رو‌ بود. از طرف دیگر، انتظار می‌رود حجم معاملات با توجه به تعطیلات پایان هفته گذشته، در روزهای ابتدایی این هفته نیز با کاهش همراه باشد.

مرکز تخصصی فلزات: روز گذشته، بازار از یک ثبات نسبی و میل به کاهش قیمت‌ها حکایت داشت،‌ اگر چه بعضی از کارخانه‌ها و فروشندگان خاص سعی کردند حداقل قیمت‌های فروش خود را افزایش دهند اما با آنکه قیمت‌های این گروه، افزایش جدی از خود نشان داد، در کل بازار تأثیرگذار نبود. در عین حال، بازار در برابر فاکتورهای افزایشی مثل قیمت ارز یا سیاست‌های جدید قیمتی در بورس کالا که برخی معتقد بودند به افزایش قیمت‌ها منتهی خواهد شد، بی‌ اعتنا بوده و انتظار می‌رود این روند ادامه داشته باشد.

معاملات بورس کالای دیروز، برای ۳ محموله شمش، هم از ثبات نسبی قیمت برخوردار بود،‌ البته این معاملات به‌صورت سلف بود، یعنی تحویل این محصولات برای نزدیک به یک تا یک ماه‌ و‌نیم آینده صورت می‌گیرد، ولی باز هم شاهد رشد قیمت‌های چندانی نبودیم که این یک نکته مهم در بازار است و نشان می‌دهد، بازار میل چندانی به رشد ندارد.

از سوی دیگر در معاملاتی که طی ماه‌های گذشته با نرخ‌های مختلف انجام شده است و موعد تحویل آنها در اواخر شهریور بوده، از الان باید منتظر تحویل بسیاری از آنها باشیم که البته اغلب این محموله‌ها با قیمت پایه سختگیرانه 4,200 تومان بوده است.‌ تجمیع این داده‌ها نشان می‌دهد که بازار، پتانسیل چندانی برای رشد قیمت ندارد. از سوی دیگر، به دلیل تغییر فصل و اهمیتی که این روند برای بسیاری از بازارهای کالایی دارد، اولین خروجی آن، تغییر سبد مصرف است.

در چنین شرایطی و از الان انتظار می‌رود که حجم تقاضای مصنوعات فولاد‌های ساختمانی در بازار (پروژه‌های مسکونی-عمرانی) کاهش پیدا کند که همین داده، فشار مضاعفی را به تقاضا وارد می‌کند، از طرف دیگر با بارش اولین باران پاییزی، انتظار می‌رود تأثیرگذاری بر کیفیت کالاهایی که در انبارها و زیر سقف نیستند، افزایش پیدا کرده و همین موضوع میل به فروش را به‌ صورت ناخودآگاه در بازار، تقویت خواهد کرد، بنابراین بازار، هم‌ اکنون با 2 سیگنال مختلف رو به‌ رو‌ خواهد بود:

۱- انتظار برای افزایش حجم عرضه به دلایل مختلف که به آن اشاره شد

۲- انتظار افزایش عرضه‌های انباری

این 2 سیگنال به رشد عرضه منجر خواهد شد و در کنار این دو، بازار، شاهد افرایش تقاضا نخواهد بود، بلکه با تغییر سبد خرید مواجه شده و انتظار می‌رود فولادهای صنعتی تقاضای پیشین خود را داشته باشند و حتی با افزایش هم مواجه شوند، ولی فولادهای ساختمانی، کاهش تقاضا داشته باشند؛ این دو سیگنال، در نهایت، ذهنیت بازار را به سمت کاهش قیمت‌ها سوق می‌دهد، اما اینکه آیا واقعاً بازار، این افت نرخ را می‌پذیرد یا نه، یک بحث دیگر است؛‌ چرا که در هفته گذشته شاهد کاهش مستمر قیمت در بازار فولاد بودیم و به همان نسبت، شتاب افت قیمت‌ها هم بالا بود؛ به این معنا که یک نوسان مصنوعی را در بازار فولاد تجربه کردیم، اما بازار مجدداً تعدیل شد و به نرخ‌های قبل از این التهاب بازگشت؛ این در حالی است که هنوز خیلی از قیمت‌ها پتانسیل تعدیل دارند.

 در دستورالعمل قیمتی که در نامه معاونت معدنی وزارت صنعت و معدن به بورس کالا طی دو هفته گذشته ارائه شده، آمده بود که طی ۴ هفته‌ آتی که در آن قیمت کشف شود، متوسط نرخ بر پایه همان ۴ هفته خواهد بود، در هفته گذشته، التهاب قیمتی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد، تجربه شد ولی اگر این روندی که دیروز آغاز شده، ادامه پیدا کند، پتانسیلی برای رشد قیمت‌ها باقی نخواهد ماند؛ یعنی اگر ایرادی در زمینه قیمت‌گذاری مشاهده شود، ناخودآگاه در بستر بازار از بین خواهد رفت؛ به این دلیل که زمینه‌ای برای رشد نرخ وجود نخواهد داشت، مگر اینکه بازار به‌ صورت دست‌ ساخته و تصنعی، قیمت‌های خود را در این هفته و هفته آینده افزایش دهد،‌ چیزی که بازار هم به احتمال زیاد از آن تبعیت نکرده و نمی‌کند، اما رصد رفتارهای قیمتی روز گذشته، نشان داد که بعضی‌ به هر دلیل، میل به التهاب نرخ دارند که نمی‌توان از کنار این موضوع گذشت.

در ادامه و در جمع‌بندی شرایط قیمتی بازار فولاد باید گفت، 2 تا 3 روز، ابهام قیمتی در بازار فولاد وجود خواهد داشت که داده‌های بنیادی خودش را به بازار نشان دهد و در کنار آن بتوان آینده نرخ را نشان داد، ولی با توجه به باز بودن سقف مجاز رشد قیمت‌ها، پتانسیل رشد نرخ از قیمت‌های پایه هم احتمالاً محدود خواهد شد، ولی معاملات هفته جاری، واقعیت‌ها را نشان خواهد داد.

اما تفاوتی که بازار فولاد در حال حاضر با 2 یا 3 هفته گذشته دارد را می‌توان در نوسان قیمت دلار دید؛ دلاری که در حال حاضر در بازار در حال کشف قیمت است، قیمت بالاتری از ماه‌های گذشته دارد.

بنابراین این سیگنال، حداقل از لحاظ روانی باعث می‌شود پتانسیل نزول قیمت‌ها تا حدودی کاهش یابد، از طرف دیگر حجم عرضه‌ها بیش از آنچه بازار انتظارش را دارد تقویت خواهد شد که این سیگنال، موجب خواهد شد بازار به اجبار از فاز روانی فاصله بگیرد و به داده‌های بنیادی و واقعی خودش مراجعه کند.

موضوع دیگر در بازار فولاد این است که حجم صادرات به کشورهای منطقه مانند عراق وافغانستان به دلیل برخی محدودیت‌های صادراتی کاهش پیدا کرده،‌ البته در آمارهای گمرک هم کاهش صادرات را در ماه‌های اخیر داریم، این به معنای آن است که این محموله‌ها احتمالاً در بازار داخلی عرضه شده است.

کنار هم گذاشتن تمامی این داده‌ها نشان می‌دهد که بازار به‌ صورت مقطعی و در یکی دو روز آینده در یک فاز ابهام به سر می‌برد تا حجم معاملات تقویت شود و واقعیت‌های بازار خود را بیشتر نشان دهد؛ این سیگنال، دقیقاً تأثیر دوگانه‌ای در بازار می‌گذارد یعنی از یک طرف پتانسیل بازارسازی را ایجاد می‌کند؛ چون در حجم پایین معاملات، امکان بازارسازی، بیشتر است ولی وقتی حجم معاملات بالا رود و با این پیش‌ فرض که ذهنیت بازار بر اساس داده‌های بنیادی، چندان از رشد قیمت‌ها تبعیت نمی‌کند، انتظار داریم که یک فاز کاهشی جدید را در بازار داشته باشیم.

با توجه به این شرایط، احتمال وقوع چند جرقه رشد نرخ در بازار وجود دارد، اما بازار در نهایت مجبور است به تعدیل و تثبیت برسد، اما قیمت‌های پایه‌ای که بازار بر اساس آنها نوسان خواهد کرد، بر مبنای قیمت‌های معاملاتی در بورس کالا خواهد بود. در امتداد این موضوع، معاملات روز گذشته نشان داد که خبری از رشد نرخ در بورس کالا نیست و التهاب هفته آینده ممکن است در هفته جاری تجربه نشود.

با توجه به انتظار برای عرضه کالاهایی که در ماه‌های گذشته (حتی شمش و ورقی که معامله شد) صورت گرفت در حال حاضر وقت آن است که مصنوعات فولادی مانند تیرآهن و میلگرد و پروفیل به بازار با قیمت رقابتی ( قیمت‌های پایین با دلار 4,200 تومان) عرضه شود، اما فقط برای قیمت‌های پایه و باز بودن سقف مجاز قیمت‌ها، پتانسیل چندانی برای التهاب نرخ در این فاز وجود ندارد، اما به صراحت نمی‌توان در مورد دورنمای بازار در شرایط فعلی اظهار نظر کاهشی قاطع داشت، به این دلیل که بازار نشان داده، وقتی یک یا دو هفته از یک روند عمومی تبعیت کند، پتانسیل جرقه‌های رشد نرخ پیش‌بینی‌نشده را نا خودآگاه خواهد داشت.

آنچه در بازار و برای چشم‌انداز آن محتمل‌تر به نظر می‌رسد، یک ثبات نسبی خواهد بود تا زمانی که داده‌های بنیادین تأثیرگذاری خودش را نشان دهد؛‌ که در آن شرایط اوج تأثیرگذاری نرخ را می‌توانیم در معاملات بورس کالا ببینیم و همان نوسان قیمت‌ها به بازار داخلی تزریق می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com