• 031-36295535
  • info@Felezat.com

جذابیت "درآمدهای صادراتی" عامل افزایش قیمت‌های داخلی

انتشار: 1397/7/1

محمد آزاد: بازار محصولات فولادی، تابع قیمت‌های جهانی است و از سوی دیگر، قیمت این محصولات، تحت تأثیر درآمدهای ارزی به‌ واسطه صادرات قرار گرفته است؛ لذا با توجه به جذابیت "درآمدهای صادراتی" قیمت‌های داخلی نیز افزایش یافته‌اند.

مرکز تخصصی فلزات: رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد، از افزایش ۷۵ درصدی قیمت آهن و فولاد خبر داد و گفت: بازار محصولات فولادی، تابع قیمت‌های جهانی است و از سوی دیگر، قیمت این محصولات، تحت تأثیر درآمدهای ارزی به‌ واسطه صادرات قرار گرفته است و با وجود اینکه مازاد نیاز داخلی، صادر می‌شود، جذابیت درآمدهای صادراتی بر قیمت داخلی هم تأثیرگذار بوده است.

در سال جاری، اقتصاد ایران به‌ واسطه رشد نرخ دلار یا به عبارت بهتر تضعیف ارزش پول ملی، با رشد افسارگسیخته قیمت‌ها در بازارهای مختلف، به‌ ویژه مواد اولیه رو به رو شد و حتی محصولاتی که وابستگی به بازارهای دیگر ندارند و به‌ طور کامل در کشور تولید می‌شوند و حتی تأمین‌کننده برخی از کشورهای دیگر هستند، این رشد قیمت را تجربه کردند.

کارشناسان اقتصادی، رشد قابل‌ توجه مواد اولیه داخلی را بی‌ ارتباط با درآمدهای ارزی نمی‌دانند و معتقدند محصولاتی همچون مواد اولیه تولید پلاستیک که تماماً در کشور توسط پتروشیمی‌ها تولید می‌شود، بازارهای صادراتی آن‌ها صرفه بیشتری نسبت به بازار داخلی دارد؛ از این‌رو بازارهای صادراتی بر بازار داخلی ترجیح داده می‌شود و اگر محصولی در بازار داخلی عرضه می‌شود، قیمت آن با دلارهای صادراتی محاسبه می‌شود.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که بازار فولاد، مستثنی از این موضوع نبوده و در این رابطه رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد معتقد است که با وجود تولیدکنندگان بزرگ فولاد در کشور به دلیل جذابیت درآمدهای ارزی، محصولات به بازارهای هدف صادر می‌شود و محصولاتی که به بازار داخلی عرضه می‌شود با نرخ درآمدهای ارزی محاسبه می‌شود.

محمد آزاد در رابطه با وضعیت بازار آهن ادامه داد: با توجه به تجربه گذشته، انتظار رشد قیمت‌ها به‌ واسطه التهابات روانی وجود داشت و این موضوع، کاهش ارزش پول ملی را به همراه داشت؛ ازاین‌ رو با افت ارزش پول ملی، کالاهایی همچون آهن و فولاد که در معاملات، دارای جایگاه ویژه‌ای هستند، دچار نوسانات شدید قیمت شده‌اند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی، با وجود آنکه آهن و فولاد در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، میزان تولید داخلی به حدی است که مازاد نیاز داخلی به بازارهای هدف صادر می‌شود. در شرایط فعلی که ارزش پول ملی به‌ شدت افت کرده، صادرات تولیدات داخلی، عاملی شده تا درآمدهای ارزی در تبدیل به ریال، برای برخی کارخانه‌ها تولیدی جذاب باشد و برای آنکه این میزان درآمد حتی در بازارهای داخلی نصیب آن‌ها شود، قیمت محصولات داخلی را افزایش داده و عملاً با نوسان دلار محصول داخلی را در بازار داخلی عرضه می‌کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد خاطرنشان کرد: رشد قیمت آهن و فولاد با وجود فعالیت کارخانه‌ها بزرگ فولاد در کشور، قیمت نهایی محصولاتی همچون لوازم‌خانگی، خودرو و پروفیل را به‌ شدت افزایش داده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در بازار، خرید و فروش آهن و فولاد در راستای تولید و ساخت‌ و ساز انجام می‌شود، بیان کرد: میزان تولید داخلی آهن و فولاد طی یک سال، ۲۵ میلیون تن است که حدود ۱۲ میلیون تن از این میزان در بازار داخلی به مصرف می‌رسد و مازاد این میزان به بازارهای هدف صادر می‌شود.

آزاد، رشد قیمت آهن و فولاد در سال جاری را حدود ۷۵ درصد دانست و گفت: قیمت محصولات آهن و فولاد در حال حاضر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته و این محصولات تابعی از قیمت‌های جهانی هستند.

منبع: ایسنا
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com