• 031-36295535
  • info@Felezat.com

بازار، کشش عرضه زیاد آهن اسفنجی را نداشت

انتشار: 1397/7/3

بعد از عرضه‌های ابتدای سال آهن اسفنجی در بورس کالا و استقبال خریداران از این محصول، ظن آن می‌رفت که این محصول بتواند در بورس کالا، خریداران خوبی داشته باشد و معاملات، به‌ خوبی پیش بروند؛ اما با ورود عرضه‌کنندگان جدید و عرضه‌های سنگین در بورس، بسیاری از عرضه‌ها در بورس، بدون متقاضی باقی ماندند و بخش زیادی از آهن اسفنجی عرضه شده، به‌ صورت مازاد باقی ماند.

مرکز تخصصی فلزات: هنگامی که آهن اسفنجی به‌عنوان یک محصول میانی زنجیره فولاد، وارد بورس کالا شد، مورد استقبال خریداران قرار گرفت و بسیاری از عرضه‌ها به فروش رفتند. علت این امر نیز آن بود که میزان عرضه از سوی تولیدکنندگان به‌دلیل شروع به‌کار برخی از آن‌ها کم بود و تولیدکنندگان جدید نیز به عرضه آهن اسفنجی وارد نشده بودند. بنابراین در هر ماه که 50 تا 60 هزار تن عرضه می‌شد، معمولاً مورد استقبال قرار می‌گرفت و به فروش می‌رفت؛ چرا که بازار و زنجیره‌های بعدی، نیاز به آهن اسفنجی و تکمیل زنجیره تولید تا محصولات نهایی داشتند. با این حال، هر چه زمان پیش رفت و تولیدکنندگان جدید شروع به عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا کردند، بازار به‌سمت اشباع شدن پیش رفت و به‌تدریج، برخی از عرضه‌ها بدون مشتری و به‌ صورت مازاد باقی ماندند.

نمودار 1. عرضه، تقاضا و معاملات آهن اسفنجی در بورس کالا (شهریور97)

نمودار 1 حکایت از آن دارد که در شهریور ماه سال جاری 360 هزار تن آهن اسفنجی از سوی تولیدکنندگان عمده این محصول در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن، 59 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت، 46 هزار تن از این محصول مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. در این میان، شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر که به‌تازگی به جرگه تولیدکنندگان پیوسته است، 145 هزار تن آهن اسفنجی خود را در بورس کالا عرضه کرد که در مقابل آن، 28 هزار تن تقاضا وجود داشت و تنها 20 هزار تن مورد معامله قرار گرفت. جهان فولاد سیرجان نیز 140 هزار تن محصول خود را در بورس عرضه کرد که با تقاضای 21 هزار تنی مواجه شد و توانست 16 هزار تن از آن را به فروش برساند. پارس فولاد سبزوار، 15 هزار تن آهن اسفنجی خود را در بورس عرضه کرد که 10 هزار تن تقاضا داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. شرکت‌های فولاد سیرجان ایرانیان و نیز فولاد کاوه جنوب کیش نیز به‌ترتیب، 40 هزار تن و 20 هزار تن آهن اسفنجی خود را در بورس عرضه کردند که محصول آن‌ها بدون متقاضی و معامله از رینگ بورس پایین آمد.

با توجه به میزان معاملات هر ماه آهن اسفنجی در بورس کالا، به‌ نظر می‌رسد کشش بازار این محصول در کشور هر ماه حدود 50 تا 60 هزار تن باشد. البته با آزاد شدن سقف رقابت فولاد و رقم خوردن قیمت جدید آهن اسفنجی از 1,200 تومان برای هر کیلو به 1,700 تومان، ممکن است این شائبه مطرح شود که افزایش قیمت، باعث عدم معاملات شده است، در حالی که بخش عمده‌ای از مازاد آهن اسفنجی در شهریور ماه با قیمت 1,200 تومان انجام شده بود. باید توجه داشت که آهن اسفنجی، یک محصول بسیار حساس به زمان است و اگر تا 2 هفته پس از تولید مصرف نشود، اکسید شده و دیگر برای فولادسازی قابل استفاده نخواهد بود.

منبع: فلزات آنلاین
عنوان
شرکت
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
محل بارگیری
بروز رسانی
خرید
عنوان
شرکت
کشور
واحدپول
قیمت کنونی
تغییرات قیمت
بروز رسانی

خبر های مشابه

مركز تخصصى فلزات با هدف اطلاع رسانى زنجیره كامل فولاد و در راستاى شفاف سازى صنعت فلزات پا به عرصه نهاد. این مركز در طى سالیان متوالى تلاش كرده است با فراهم سازى اطلاعات جامع زنجیره فولاد به پیشبرد صنعت فولاد كمکى در توان خود كرده باشد. در مركز تخصصى فلزات به طور روزانه و لحظه اى قیمت محصولات زنجیره فولاد، عرضه و معاملات بورس صنعت فولاد، اخبار صنعت و رویداد هاى مرتبط اطلاع رسانى مى شود. امید است صنعتگران و بازرگان با در دست داشتن این اطلاعات به تحلیلى درست از بازار دست یابد و بتواند با تسلط بر بازار به تجارتى موفق دست یابند.

بر چسب ها

  • 031-36295535
  • info@Felezat.com